Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Girişimcilerin Fark Yaratmaları için Gereken 5 Temel Beceri

0PAYLAŞIM

Sosyal girişimcilik serüvenimde yarattığım fayda ile toplumdaki değişimi gözlemleyebilmek beni en çok motive eden süreçlerin başında geliyor. Değişim ilhamını sosyal girişimcilerden alıyor diye düşünmekteyim. Biz sosyal girişimcilerin yarattığı girişimler köklü değişiklikleri tetikliyor, tüm bu ilham veren hareketlerin bütünlüğü geleceği inşa etmek için toplumlara etki odaklı ölçümleme alanı sunuyor. Benim sosyal girişimcilik yolculuğumda dünyanın ihtiyaçlarına yönelik çözüm önerileri sunmak için gayret etmek ve fark yaratan temel becerileri ilke haline getirmek en değerli paydaşlarım oldu. Bu temel fark yaratan 5 temel beceriyi gelin birlikte inceleyelim.

1. Empati Becerisi

Empati Becerisi

Çalıştığınız grubu anlıyor olmak o alanda oluşturduğunuz etkinin sürdürülebilir kılınmasını sağlıyor, bu doğrultuda empati becerisi, girişimi besleyen en değerli unsurlardan.

2. Ekip Çalışması

Ekip Çalışması

Ekibinizle birlikte toplumun ihtiyaçlarına yönelik birlikte hareket etmek size ve ekip arkadaşlarınıza güven, aidiyet ve bağlılık duygusu kazandıracaktır. Unutmayın ki güçlü bir ekip çalışması yarattığınız hikayenin en değerli parçası.

3. Yaratıcı Problem Çözme Becerisi

Yaratıcı Problem Çözme Becerisi

Problemlerle karşılaştığınız zaman bu problemlere yönelik yaratıcı çözüm önerileri geliştirmeniz sosyal girişimcilik serüveninizde yarattığınız faydanın daha hızlı ve yenilikçi çözümler sunmasına zemin hazırlayacaktır.

4. Liderlik

Liderlik

Ortak bir amaç doğrultusunda bir araya gelen grubu etkileyen ve yönlendiren liderler, sosyal girişimcilik ekosisteminde de fırsatların keşfedilmesi ve değerlendirilmesi yoluyla ortak amaca uygun hareket edilmesini sağlar. Sosyal girişimcilerin sahip olduğu liderlik özelliği gruptaki yenilikçi ruhu ortaya çıkarabilme, gerekirse risk alabilme ve grubun performansını yönlendirebilmeyi sağlar.

5. İnovatif Çalışma Becerisi

İnovatif Çalışma Becerisi

Benimsediğimiz tüm her şeyin orta yerine oturan teknoloji ve inovasyon iş yapış modellerini de yüksek oranda etkilemeye başladı.Geleneksel yöntemlerin yerine inovasyonun gücünün kullanılması en çok da uçsuz bucaksız hayalleri olan sosyal girişimcilerin işine yaradı. İnovatif çalışma becerisine sahip sosyal girişimciler teknolojiye olan kolay adaptasyonlarıyla fark yaratmaya devam edecekler.

Tüm bu beceriler doğrultusunda sizler de yaşadığınız çevredeki toplumsal bir sorunu veya ihtiyacı belirleyerek, bu sorunun ortadan kaldırılması veya ihtiyacın giderilmesi için girişimcilik prensiplerini kullanarak kalıcı çözümler üretmek adına bu beceriler doğrultusunda sosyal girişiminizle fark yaratabilirsiniz…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir