Sinema Tarihimizden Kanka Olunası 13 Film Karakteri

Sanat
571PAYLAŞIM

Türk Sineması'ndan iyisiyle kötüsüyle, güzeliyle çirkiniyle yüzlerce isim geldi geçti. Bazı karakterleri kendimize benzettik, bazılarından ise nefret ettik. Bu içerikte de kanka olunası karakterleri derledik.

1. Büfeci Aydın (Pardon)

Pardon filminde haksız yere hapis yatan üç masumun en masumu ve olaylarla en alakasız olanı. Film boyunca Muzo'nun aksine bir kez olsun durumdan şikayet etmiyor. Herkesin böyle sadık arkadaşı olmalı.

2. Halit (Canım Kardeşim)

Bu filmi izleyip de etkilenmeyen yoktur. Sonunu bile bile izlediğimiz, her izlediğimizde de o çaresizliği iliklerimize kadar yaşadığımız efsane bir filmdir Canım Kardeşim. Filmin başarısında Ertem Eğilmez kadar Tarık Akan ve merhum Halit Akçatepe'nin de harika oyunculuklarını es geçemeyiz. Halit Akçatepe'nin canlandırdığı Halit karakteri ise film boyunca Kahraman'ı hiç yalnız bırakmıyor. Tarık Akan'ın efsaneleştiği Murat karakteriyle Kahraman'ı kurtarmak için başını türlü belalara sokuyor.

3. 216 (G.O.R.A.)

Robot da olsa insan. 216 Ozan Güven'in ne kadar kaliteli bir aktör olduğunu genç yaşlarda gösterdiği Türk Sinema Tarihi'nin en eğlenceli karakterlerinden. Aşk acısı çeken ona koşuyor, arkadaşlarının sırlarını paylaşıyor, çok da iyi kahve falı bakıyor. Daha ne olsun?

4. Maradona (Hokkabaz)

İsminden de anlaşılacağı üzere on numara bir arkadaş. Sürekli etrafındakilere iyimserlik aşılaması, onların morallerinin bozulmasına asla izin vermemesi "Böyle arkadaşlıklar kaldı mı?" dedirtiyor.

5. Deli Emin (Vizontele)

Deli dolu ama kafaya bir şeyi taktı mı onu yapmayan rahat edemeyen bir karakter Emin. Mezardaki annesine sevdiği türküyü dinletecek kadar ince düşünceli, televizyon vericilerini yalçın tepelere dikecek kadar gözü kara, işinden her iş gelmesine rağmen normal davranacak kadar alçak gönüllü.

6. Vecihi (Gülen Gözler)

Serseri ruhlu, romantik, fedakar, tam bir aşk adamı. Sevdiği için herkesi karşısına alacak kadar cesur. Kurban Bayramı'nda Yaşar Usta'nın evine hayvanın yarısını götürecek kadar da cömert. Böyle bir kankası olanın sırtı yere gelmez.

7. Firuzan (Eyyvah Eyvah)

Kim istemez ki arkasında dağ gibi bir ablası olmasını?

8. Turist Ömer

Kim istemez ki böyle kankayı? Arada başını belaya sokabilir ama onun dürüstlüğüne ve temiz kalbine her zaman kefil olabilirsin.

9. Mahsun Süpertitiz (Tabutta Rövaşata)

Araban varsa ona emanet edebilirsin. Biraz gezer dolaşır ama sana olduğundan da temiz teslim eder. Yanındaki insanlara daima destek çıkar. Çünkü arkadaşlar iyidir.

10. Gırgır Ali (İstasyon)

Cüneyt Arkın'ın canlandırdığı en orijinal karakter.

11. Balıkçı Azize (Kara Gözlüm)

Belki de sinemamızın en çatlak karakteri. Gerektiğinde ağır abla, gerektiğinde mahallenin maskotu yeri gelince de tam bir hanımefendi olabiliyor.

12. Orhan (Ne Olacak Şimdi)

Merhum Levent Kırca'nın oynadığı birkaç sinema filminden biri olan Ne Olacak Şimdi filminin saf Anadolu çocuğu Orhan'ı da tam rakı içmelik arkadaş. İçince biraz sapıtıyor ama olsun.

13. Hayri (Neredesin Firuze)

Haluk Bilginer karakteri o kadar güzel canlandırmış ki bu deli dolu, bazen beyaz yalanlar söyleyen ama her derde bir çare bulan adamla kanka olasınız geliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

turkan soray olur.

fatih2685

Kabadayı - Sürmeli.

hipergrafi

Hababam sınıfındaki her bir karakteri set halinde arkadaş grubu olarak alamıyormuyuz?

emon26

Admin sen bu filmleri izledin mi ?

timucin-ozcan

5. yorum yanlış. Deli Emin babasını üfürükçü olduğu için hiç sevmeyen bir karakterdi. Annesine o kadar bağlıydı ki, evinden mezarına kadar kablo hattı çekmiş, hem kendisinin hem de annesinin sevdiği türküleri annesinin mezarına dinletmiş bir karakter. Admin daha dikkatli olalım ;)

cihan-cetin2

Bunlar önemli şeyler :D :D :D

Görüş Bildir