Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ölüm Otelinden Anılar: 12 Bin Ölüme Tanıklık Etmiş Bilginden Yaşam ve Ölüme Dair 12 Öğüt

-

Hindu inancına göre, eğer kişi son nefesini bir Kashi’de verirse, Kashi meyvesi olarak adlandırılan payeyi alıyor ve Karma yasalarına göre yeniden doğum döngüsünden azad oluyor.

Mukti Bhawan da, Varanasi şehrindeki üç büyük Kashi’den biri. 1908’de kurulmuş ve o günden bu yana ölümlerin merkezi haline gelmiş.

Yani burası, teknik olarak, bir ölüm oteli.

Bhairav Nath Shukla, Mukti Bhawan’ın 44 yıllık sorumlusu. Bu yarım asıra yakın zaman dilimine oraya gelip son günlerini huzur içinde binlerce insana yakından tanıklık etmiş biri.

İnsanlar son günlerini geçirirken onların yanında olmuş, onlarla birlikte dua etmiş biri. Bugüne kadar tanıklık ettiği 12 bin ölümden 12 hayat dersini ise şunlarmış:

1. Bütün kırgınlıklarınızı giderin.

Shukla bu konuda bir anısını hatırlıyor. Shri Sigar Mishr adında bir bilginin son günleri. Mishr’in yıllar önce kardeşiyle yaşadığı bir tartışma, geçen onca zaman aralarındaki bağın kopmasını sağlamış. 

Mishr, Kashi’deki 16. gününde öleceğinden eminmiş. 14. günde Shukla’ya gidip kardeşini çağırmasını istemiş. Haber yollanmış ve kardeşi ertesi gün gelmiş. Birbirlerinden af dilemişler ve sarılarak ağlamışlar.

Shukla bu anıyı hiç unutamamış. “İnsanlar gereksiz yere sırtlarında yükler taşıyorlar. Yalnızca hayatlarının sonuna geldiklerinde bu yüklerden vazgeçebiliyorlar. Mesele kırgınlıklar yaşamak değil, bunları bir an önce çözüme kavuşturmaktır” diyor.

2. Sadelik yaşamın temel hakikatidir.

“İnsanlar yaşamlarının sonuna geldiğinde en çok ‘Keşke sade bir hayat yaşasaydım’ pişmanlığını duyuyorlar.” 

Bu sadelik, az harcama, az tüketme olarak kabul edilebilir. Yalnızca ihtiyaçlara yönelik bir yaşam tarzı, yalnızca sevgi ve anlayışın bol olduğu bir ömür…

3. İnsanların kötü yanlarını görmezden gelin.

Shukla’ya göre her insanın iyi ve kötü tarafları var. “‘Kötü insanları’ olduğu gibi görmezden gelip silmeye çalışmaktansa, onların sahip olduğu olumlu tarafları da görmek gerekiyor. Birine karşı bilenmek, onların negatif yönlerine fazla odaklanmaktan kaynaklanıyor. Eğer o kişinin kötü yanlarına odaklandığınız kadar iyi yanlarına odaklanırsanız, yargılarınızın yavaşça değişeceğini gözlemleyeceksiniz.”

4. Başkalarının yardımına açık olun.

Her şeyi bilmeye çalışmak iyi hissettirse de, insanın yapabileceklerini sınırlar. Shukla’ya göre herkes yardımsever olmalı. Fakat yardımsever olmaktan daha cesur olmayı gerektirdiği gibi, başkalarının yardımını isteyebilmeli. 

“Dünyadaki diğer bütün insanlar, bilmediğiniz bir şeyleri biliyor. Bu açıdan bakarsak onların bilgileri bize yardım edebilir, ancak onları öğrenmeye niyetliysek.”

5. Basit şeylerdeki güzelliği görün.

Shukla, her gün farkında olmadan görmezden geldiğimiz güzelliklerin kıymetine çağrı yapıyor. “Bir an durun ve her gün duyduğunuz bir enstrümanın sesine, onu ilk kez duymuş gibi odaklanın. Bu güzelliği yeniden keşfettiğinizi fark edeceksiniz.” Bu durumu, hayattaki diğer tüm şeylerdeki güzelliği görmek için uyarlayabiliriz tabii.

6. Kabullenmek, özgürlüktür.

Herkesin bildiği gibi, hoşa gitmeyen bir durumun içine düşüldüğünde, onu görmezden gelip uzaklaşmak hiçbir işe yaramaz.

“Ancak kabullenme aşamasından sonra o problemi çözüp durumdan sıyrılmak için ne yapmanız gerektiğine karar verebilecek özgürlüğe kavuşursunuz.”

7. Herkese eşit davranmak, davranışı kolaylaştırır.

İşindeki bilgeliğini, sınıfı, statüsü, kastı, zevklerinden bağımsız olarak herkesi bir görerek kazandığını söylüyor Shukla. “Herkesi ayrı kefelere koyup ona göre davranış biçmeye çalışırsanız işler karmaşıklaşır ve kimseye iyi davranamaz hale gelebilirsiniz.”

8. Amacınız belliyse, onun için bir şeyler yapın.

İnsanın ne istediğini bilmesi harikadır, ancak o uğurda bir şeyler yapabiliyorsa. 

“Pek çok insan, hayattan ne istediğini biliyor, fakat onu gerçek kılmak amacıyla hiçbir şey yapmıyor. Oturduğun yerden bir şeylerin gerçekleşmesini beklemek, hiçbir şey istememekten dahi kötüdür. Sizin için gerçekten bir şeyler ifade eden şeyler için harekete geçin”

9. Alışkanlık birer değere dönüşebilir.

Shukla, iyi alışkanlıkların zamanla iyi birer karakter özelliğine dönüşebileceğinden bahsediyor. 

“Sürekli olarak bir uğurda çaba sarfetmediğiniz sürece, onu ne denli tutkuyla istiyor olmanız bir şey ifade etmeyecektir.”

10. Ne öğrenmek istediğinize karar verin.

“İnanılmaz büyük bir bilgi miktarı, hazır olarak önümüzde bekliyor. Bunlardan hangi birini öğrenmek isteyeceğiniz ise seçiminize bağlı. Önemli olan, sizin için gerçekten anlam ifade edebilecek olanı öğrenmeyi seçmek.”

11. İnsanlarla bağlarınızı koparmazsınız, insanların düşünceleriyle bağlarınızı koparırsınız.

“İnsan çoğu zaman çok yakın gördüğü biriyle anlaşmazlığa düşüp ondan uzaklaşabilir. Bazı ilişkilerde düşüncelerdeki farklılıklar buna sebep olabilir. Düşünce ayrılıkları bu insanla olan tüm bağlarınızın koptuğu anlamına gelmez. Yalnızca o kişinin belli konudaki düşüncelerini paylaşmadığınız anlamına gelir.  Ayrılıklar ve boşanmalar da düşünce uyuşmazlıklarıyla ilgilidir. Bu yüzden kişiye duyulan nefret ya da intikam hisleriyle kendinize yük olmanıza gerek yoktur.“

12. Kazandığınızın %10’unu 'dharma' için ayırın.

Dharma’nın dini bir kavram değil, herkes için geçerli olduğunu vurgulayarak sözlerine devam ediyor. Dharma, başkalarına yardımcı olmak ve bu konuda sorumlu hissetmek anlamına geliyor. 

“Kazancınızın %10’luk kısmını bu amaçla kullanmanız dünyayı çok daha iyi bir yer haline getirecektir. Sadece bununla kalmayacak, bu insanların acılarına empati yapmanızı sağlayacaktır.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
edo

Artık hayattan beklentisi kalmamış ölüme yakın insanlar için bu sözler bir anlam ifade edebilir amma velakin yaşadığımız rekabetçi toplum içerisinde kulağa hoş gelen sözlerden başka bir anlamı olmaz.

patrick-bateman

Bahsettiği otelin olduğu ülkede, bizim ülkede yemez hacı yemez

stas-kuzin

valla budha akmış yine n diiim ham hum şarolop nirvanaya ulaşacak ..

Gizli Kullanıcı

Ne okudum az önce ya :|

layd

kabullenmek... işte bütün mesele bu...bunu başarırsan sorun yok.

talha-soylu

Forgive and grow...

Görüş Bildir