Görüş Bildir
Haberler
MHP'de Muhalifler Kurultay İçin Dava Açtı

MHP'de Muhalifler Kurultay İçin Dava Açtı

ATKN
04.02.2016 - 14:51 Son Güncelleme: 05.02.2016 - 17:08

MHP’de topladığı 543 imzayla olağanüstü kurultay isteyen muhalefet Genel Merkez’den yanıt alamayınca, muhaliflerin avukatları 'Kurultay Çağrı Heyeti' oluşturularak partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açtı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın'ın avukatları ortak hazırladıkları dilekçeyle, Sulh Hukuk Mahkemesine dava açtı. 

Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) 1 Kasım seçimlerinden sonra başlayan yönetim ve olağanüstü kurultay tartışması bugün mahkemeye taşındı. Muhaliflerin avukatları, 'Kurultay Çağrı Heyeti' oluşturularak partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açtı.

16 il başkanı davacı

Ankara Sulh Hukuk Mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Kilis İl Başkanı Arif Amoca, Bilecik İl Başkanı Ahmet Gürses, Kırklareli İl Başkanı Kürşad Yamaner, Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat, Bayburt İl Başkanı Süleyman Burç, Elazığ İl Başkanı Abdulvahap Erdem, Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, Sivas İl Başkanı Ragıp Özkan, Tekirdağ İl Başkanı Enez Kaplan, Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, Nevşehir İl Başkanı Göksel Taşçı, Uşak İl Başkanı Ali Kurt, Çorum İl Başkanı Bekir Çetin ve Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş 'davacı', MHP tüzel kişiliği ise 'davalı' olarak gösterildi. 

Genel Başkanlık için yarışacaklarını açıklayan Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın, olağanüstü kurultayda genel başkanlık seçimine izin vermeyen tüzük değişikliği kurultayının toplanması için 543 imza toplayarak bunları Genel Merkez’e sunmuştu. Ancak tavrını daha önce “Kurultay toplanmayacak” diye net bir dille açıklayan MHP yönetimi bu talebe resmi bir yanıt vermemişti.

Peki bundan sonra ne olacak?

Peki bundan sonra ne olacak?

Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın

Konunun yargıya taşınmasından sonra mahkeme, MHP Genel Merkezi'ne tebligatta bulunacak. Sonrasında ya Genel Merkez’den yazılı olarak savunma istenmesi ya da bir duruşma günü belirlenmesi bekleniyor. Muhalefet cephesinde avukatların tahmini 1 ay ile 45 gün arasında bir sürede duruşma günü belirlenmesi. Kurultaya ilişkin kararın ise 2 ay sonra çıkacağı tahmin ediliyor.

Eğer mahkeme muhalefet cephesini haklı bulur ve 3 kişilik kayyum heyeti atarsa kurultay süreci başlayacak. Çağrı heyeti kurultay tarihini belirleyecek ve tüzük değişikliği için olağanüstü kurultay toplanacak. Tüzük kurultayının toplanması da MHP’de Genel Başkan ve yönetim değişikliğinin kesin olduğu anlamına gelmiyor. Eğer muhalefet bu kurultayda tüzük değişikliği kararını çıkarabilecek sayıda delege oyu alabilirse ancak o zaman yeniden bir tarih belirlenip olağanüstü kurultaya gidilebilecek. Bu aşamaya kadar ortak hareket edecek adaylar arasında yarış da bu aşamada başlayacak.

Mahkeme muhalefetin kurultay talebini haklı bulmazsa Genel Merkez tarafından açıklandığı gibi Olağan Kurultay 2018 yılında yapılacak.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
137
18
11
4
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Burak Can

Meral Akşener MHP genel başkanlığı koltuğuna oturduğu andan itibaren AKP dönemi resmen kapanmış olacak. Devlet Bahçeli ve AKPKK'lılar bunu bildiği için eller... Devamını Gör

Sek...

İşte ülkede ki siyaset anlayışı o göt o koltuğa yapıştımı kalkmaz oradan arkadaş...

meaculpa

ve milliyetçiyim diye geçinip başkalarının ekmeğine yağ sürer.bıyık bozuntuları -.-

Anıl Göç

Bahçeli koltuğundan ayrılmıyor,zor yolu seçti.Bu süreç MHP tarihine kara bir leke olarak geçecektir.