Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Küçük Hileler Büyük Sonuçlar! Beyninizi Aldatarak Kişisel Yeteneklerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

947PAYLAŞIM

Beynimiz enteresan bir mekanizma ve çalışma şekli birçok konuda hala gizemini korumakta. Ancak bilim insanları gün geçtikçe beynin işleyişi konusunda sırları çözmeye başladılar, hatta onu aldatmanın yollarını bile keşfettiler!

Gelin şu aldatmacalar neymiş/neye yarıyormuş hep birlikte göz atalım!

1. Müzik bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur!

Son araştırmalar müziğin, stres hormonu olan kortizolü düşürdüğünü kanıtlıyordu. Ancak bundan da şaşırtıcı olanı; müziğin iyileştirebiliyor olması! Nasıl mı? Vücudumuz, beynin içindeki kimyasal reaksiyonlarla direkt olarak bağlantılıdır. Dolayısıyla sevdiğimiz müziği dinlediğimizde azalan stres seviyemize bağlı olarak vücudumuz da bağışıklığımızı güçlendiren antikorları daha fazla üretir. (Bak sen şu müziğin kudretine!😯)

2. Çok mu klişe? İlaç niyetine, gülümse!

Yüz ifademizin ruh halimizi etkilediği açık bir gerçek. Ancak bunun tersini sorarsanız, pek garanti değil. 

Kastettiğimiz; kendinizi mutlu hissedip bir yürüyüşe çıkabilirsiniz, ama parlak güneş yüzünden kaşlarınızı çatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu, mutsuz olduğunuz anlamına gelmez ve sizi de mutsuz etmez. Diğer taraftan, iyi bir ruh halinde değilken dişlerinizle kalem tutmaya çalışırsanız; gülümserken kullanılan kasları harekete geçirerek beyninizi aldatır, mutluluk hormonunu salgılatırsınız.😉

3. Acıya karşı dürbün!

Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, vücudunuzda yara varsa çift mercekli dürbünle bakmak acınızı azaltıyor! Yaranın büyüklüğü, dikkatli baktığınız zaman psikolojik olarak azalır ve bu nedenle beyniniz de hissedilen acıyı azaltır.

4. Jest ve mimikler hatırlamayı kolaylaştırır!

Manchester Üniversitesi psikologları aktif bir şekilde jest ve mimik kullanımının dinleyiciye bilgiyi daha kolay kavrattığını söylemekteler. 

Tabii anlatımla tutarlı kullanıldığı sürece.

5. Sağın duyduğuyla, solun duyduğu bir değil!

Beynimizin sağ ve sol tarafını kullanma efsanesi çoktandır tartışılıyor. Aslında bu durum, sağ ve sol kulağımızın duyma prensiplerini de açıklıyor. 

Şöyle ki: Sağ kulağımız konuşma seslerini algılamada daha iyiyken, sol kulağımız müzik seslerine ve tınılara daha duyarlıdır. Bu nedenle, konuşmayı daha iyi duymak için sağ tarafınızı, melodiyi anlamak için de sol tarafınızı sesin kaynağına çevirin.

6. Hafıza sarayı! 👑

Bilgiyi kolay hatırlamanın bir yolu daha! Yapmanız gereken tek şey, hafızanıza kalıcı olarak yerleştirmek istediğiniz bilgiye, kafanızda ayrıntılı bir mekan görüntüsü oluşturmak. Buradaki trick; beyninizin bilgiye değil, görüntüye daha kolay odaklanabilmesi ve sizin de gerekli bilgiyi o mekana hapsetmiş olmanız. 

Bu kadar basit 😊

7. Ganzfeld Deneyi

Ganzfeld etkisi ya da "tam alan" etkisi, "5 duyu haricinde veri aktarımı mümkün müdür?" sorusunu cevaplamak için icat edildi. Bu deneyde kişilere, kulaklık takılır ve "beyaz gürültü" denen rahatlatıcı bir ses çalınır. Yüzüne parlak bir ışık kaynağı tutulur ve gözleri de yarıya kesilmiş ping pong toplarıyla kapatılır. Homojen renk ve aynı frekanstaki seste uzun süre geçirdiğinde beyin, gürültüyü ve rengi yok saymaya başlar ve izole ortamda halüsinasyonlar görür.

Uzmanlar, bu tür koşullarda beynin aldandığını ve kişinin ruhsal yeteneklerinin arttığını söylemekte.

Bonus: Optik illüzyonla beyninizi aldatın!

Bazı optik illüzyonlar beyninizi ve gözlerinizi aldatır. Aynı bu görseli hareketli sanmanız gibi.

Beynimizin bu kadar kolay kandırılması gerçekten de şaşırtıcı değil mi? Siz de duyuların üstünde yapılan bu küçük hileleri deneyerek kendi potansiyelinizi keşfedebilirsiniz, bizden söylemesi! 😉

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cakma-sherlock

Beynimiz kontrol edilmeye veyahut dış etkenlere göre haraket etmeye bu kadar müsait işte..

mehmet-erdem-zengin

Buradaki TRICK derken

dogukan-polat4

hile

carrie

Brain palace inanilmaz bir sey

tabirul-muallak

you wanna be the princess of my brain palace?

carrie

oh kenny are you alive?))

tabirul-muallak

sure, you know I'm immortal :D

carrie

I missed u hun)) where are the others?

tabirul-muallak

yeah :( there is the thing you should know that, Cartmen f**king dumbass used an "f" word against to Trump while all others stying bside him so they all arrested.

carrie

oh my goodness this is a tragedy kenny pls help them do something you have to rescue your friends:((((

tabirul-muallak

Do not worry about that, I will figured out something but you didn't answer my question Natali, do you want to be the princess of my brain palace :)))

carrie

if you have a smart one why not but hun im a queen not princess)))

tabirul-muallak

If you are a queen you already have a palace.

carrie

who doesnt like extras?))

tabirul-muallak

ha ha, that was good. ok I'm going to come with my white horse.

carrie

deal im waiting hurry up))

tabirul-muallak

I just wonder who you are in real but at this point I'm afraid to ask.

carrie

Im the princess of your brain palace))

tabirul-muallak

ok got it :D thank you for this enjoying conversation.

carrie

youre welcome)) and got what?

tabirul-muallak

I understand you are not going to say who you are :D I got that

faffa

"Beynimizin bu kadar kolay kandırılması gerçekten de şaşırtıcı değil mi?" Ayynenn bu yüzden mutlaklık konusunda iddialar gülünç geliyo

tuhafadam

beynin yerinde olsam terk ederim. aldatmanın bahanesi olmaz.

tabirul-muallak

muhtemelen terk etmiştir bir bak sen, bir kontrol et.

Görüş Bildir