Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kanlı Bir Tarih: 2. Dünya Savaşı ile İlgili 15 Önemli Bilgi

 > -

2. Dünya Savaşı insanlık tarihinin en kanlı savaşıdır. Sona erdiğinde 60 ile 65 milyon arası insan ölmüştür. Bunların 27 milyonu Sovyet, 10 milyondan fazlası Çinli, 6 milyonu Yahudi, 6 milyondan fazlası Alman, 3 milyondan fazlası Polonyalı, 2.5 milyonu Japon ve 1.5 milyonu Yugoslav.

2. Dünya Savaşı(İkinci Dünya Savaşı) hakkında tarihi, bilmeniz gerekenler, ilginç anektodlar ve daha fazlası için buyrun içeriğimize.

1. I. Dünya Savaşı'nda ölen 9.5 milyon insanın %95'i asker, %5'i sivildi. II. Dünya Savaşı'nda ölen 65 milyon insanın ise %33'ü asker, %67'si sivildi.

2. 6.300 tankın dahil olduğu tarihin en büyük tank savaşı 1943 yılının 4-22 Temmuz tarihleri arasında Rusya'nın Kursk bölgesinde, Almanlar ve Ruslar arasında olmuştur.

3. NAZİ toplama kamplarına getirilen Yahudilerin her şeyi alınıyordu.

Savaş sona erdiğinde bu kamplarda Nazilerin Almanya'ya nakletmek için topladığı bir milyondan fazla giysi, 45 bin çift ayakkabı ve 7 ton insan saçı ele geçirildi.

4. Ruslar savaş sırasında 500'den fazla Alman uçağını havada çarparak yok ettiler.

Ayrıca çoğu zaman da mayın tarlalarını üzerinde yürüyerek temizliyorlardı. Stalin'in de dediği gibi Rus ordusunda korkak olmak cesaret isterdi.

5. Rus Lider Josef Stalin, II. Dünya Savaşı sırasında 130 bin askerini geri çekildikleri ya da savaşmadıkları gerekçesiyle öldürtmüştür.

Stalin'in gerçek adı Josef Vissarionoviç Cugaşvili'dir. Rusya'nın başına geçtikten sonra Rusça'da ''Çelikten Adam'' anlamına gelen STALİN kelimesini lakap olarak kullanmıştır.

6. Savaş sırasında Amerika'nın planladığı gizli psikolojik savaş operasyonlarından birisi de, Japonların kutsal saydığı Fuji Dağı'nı kırmızıya boyayarak Japonların moraline damga vurmaktı.

Ancak operasyon için gerekli uçak sayısı ve boya miktarı düşünülünce iptal edildi.

7. ''Havuç yerseniz gözleriniz iyi görür'' söyleminin temeli II. Dünya Savaşı'na dayanır. Alman uçaklarını bir bir düşüren İngiliz ordusu geliştirdikleri radar teknolojisini gizlemek için gazetelerde pilotlarının daha iyi görmesinin sebebini havuç yemek olarak açıkladı.

Bu açıklamalar üzerine havuç tüketiminde ciddi artışlar oldu. Havuç göz sağlığımız için faydalıdır ancak sanılanın aksine daha iyi görmemizi sağlamaz.

8. Nasyonel Sosyalist Partisi'nin (NAZİ) asıl kısaltması NASOS'tu.

''Nazi'' kelimesi gazeteci Konrad Heiden tarafından Bavyera dilinde ''Basit Fikirli'' anlamına gelen bir terimden türetilmişti.

9. Adolf Hitler'in yeğeni William Hitler savaş sırasında Amerikan Deniz Kuvetleri'nde Hitler'e karşı görev almıştır. William savaştan sonra adını Patrick Stuard olarak değiştirmiştir.

10. Nazi Lideri Adolf Hitler, bizzat kendi subayları tarafından gerçekleştirilen 17 suikast girişiminden sağ kurtulmayı başarmıştır.

Ayrıca savaş sırasında Hitler'in olası suikastlarından kaçan Albert Einstein Dr. Moore takma adını, Danimarka'dan kaçan Neils Bohr da Mr. Baker takma adını kullanmıştır.

11. ABD tarafından Hiroşima'ya atılan atom bombasının saati gündüz 08:15 olarak belirlenmişti.

Bunun sebebi bu saat Japonların en fazla dışarıda oldukları bir zamandı ve amaç en fazla sayıda insan tahribatıydı.

12. Japonların ABD'ye karşı düzenlediği Pearl Harbor saldırısını düzenleyen Amiral Isoroku Yamamoto, NAZİ Almanya'sının en yüksek askeri nişanı olan ''Meşe Yapraklı Şövalye Hacı''na layık görülen tek yabancıdır.

13. ABD'li birçok iş adamı Adolf Hitler'in ağır sanayi ihtiyacını karşılamıştır.

George Bush'un dedesi Prescott Bush, IBM'in kurucusu Thomas Whatson, General Motors'un patronu Alfred Sloan ve savaş boyunca Alman ordusu adına araç üreten Hanry Ford bunlar arasındadır. Hatta Hitler Münih'teki ofisine Ford'un bir portresini asmıştı ve 1931'de Detroit News gazetesine ''Hanry Ford'u ilham kaynağım olarak görüyorum'' demiştir.

14. Yunanistan'a giren Almanya'nın, Doğu Akdeniz'in Türk deniz sınırına kadar olan bölümünü savaş bölgesi ilan etmesi üzerine, savaşın kendi sınırlarımıza sıçramasından endişe edilerek, Edirne ve Uzunköprü'deki demir yolu köprüleri 6 Nisan 1941'de havaya uçurulmuştur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkay-topcu1

Yanlışınız var. Nazi ismi NA^tionalso^Zİ^alistische kelimesinden gelir

kerem-cura

Alman Panzerleri Sovyetin tanklarini ezip gecince Sovyetler insafsızca köpeklere tanklarin altinda yiyecek var diye eğitip üzerlerine bomba koyup alman tanklarinda canli bomba olarak patlatiyorlar bu durumu öğrenip Adolf Hitler:Bir köpekten koca tank gidiyor ozaman her gördüğünüz köpeği vurun emri verdi sovyet sokaklarinda köpek parçacıkları ve cesetleri vardi ne vicdansız olay :(

piyetro-yurdana-88

Stalin de pek delikanlı adam. Elin köylüsünü savaşmadı kaçtı diye çatır çatır öldürtüyor; Almanların Stalingrad'a girdiğini öğrenince Moskova'dan attığı deparın bir emsali daha yok.

Gizli Kullanıcı

Piç Stalin yüzünden 10 milyon insan sürgün edildi, sürgün edilenlerin 3-4 milyonu yolda öldü, 1 milyona yakını savaşta öldü, onlar cephede savaşırken kuzey kafkasyadan bütün etnikleri sürgün etti piç stalin işte, Ukraynada 8 milyon insan açlıktan öldü, Kazakistanda 2 milyon, Ural ve Privol bölgesinde 5-6 milyon, bu piç stalini bi daha savunmayın bir bok bilmeden

piyetro-yurdana-88

Orospu evladı işte n'apacaksın. Bıyığını siktiğimin Stalin'i.

turk-erkegi1

Gizli kullanıcı sen ne salak birisin :D Adam ironi yapmış, sende stalini savundu zannediyorsun.

turk-erkegi1

Gizli kullanıcı sen ne salak birisin :D Adam ironi yapmış, sende stalini savundu zannediyorsun.

safemod

Öldürmeyen virus guclendirir kuralindan Hitlerin işgal politikaları Amerika,İngiltere'nin savaş teknolojilerinde başka ülkelerin kolay sahip olamayacağı yerlere gelmesine sebep oldu. Diğer ulkelerde ölümler hâlâ devam ediyor bitmedi 2. Dünya savaşının etkileri.

karaay28

4. resimde bir alman uçağı görüyorsunuz.

sscnr

2. Görsel Amerikan Sherman Tankı ;)

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBavyeraEdirneEinsteinİngiltereJaponyaRusyaSavaşYunanistan
Görüş Bildir