Görüş Bildir

Huzurlu Köylerden Tarihi Yapılara Kadar Vizesiz Gidebileceğiniz Sırbistan'da Mutlaka Görmeniz Gereken 14 Yer

Anasayfa > Iq

Sırbistan, tarihi şehirleri, huzurlu kasabaları ve ender doğal güzellikleri ile ziyaretçiler tarafından akın edilen bir Balkan ülkesi. Eğer Balkanlara bir seyahat planlıyorsanız, Sırbistana mutlaka uğramalısınız. İster arkeoloji müzelerini gezin, ister hareketli kafe ve barlara gidin, bu ülke kelimenin tam anlamıyla ziyaret için mükemmel! Biz Onedio olarak Sırbistan'da mutlaka gitmeniz gereken 14 lokasyonu sizler için sıraladık!

Kaynak: https://www.thecrazytourist.com/15-be...

1. Belgrad

1. Belgrad

Sırbistan'ın başkenti olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. Şehir, 19. yüzyılda yapılan binalardan, Art Nouveau akımıyla yapılmış binalara kadar eski ve yeniyi mükemmel bir armoniyle bünyesinde barındırıyor. Sadece yaya olarak gidebileceğiniz Knez Mihailova'da bulunan kafeler oldukça işlek. Ayrıca Dorćol’daki Bana Sokağı'na da mutlaka uğramalısınız. 

Eğer Belgrad'ın nefes kesici manzarasını izlemek isterseniz, kale kalıntıları da olan Kalemegdan Parkı'na gitmenizi öneririz. Park, Askeri Müzesiyle aynı zamanda bölgenin askeri tarihini öğrenmeye can atan ziyaretçiler için de oldukça ideal. Bu müzede ABD Gizli Bombardıman Uçağının kalıntılarını bile bulabilirsiniz.

Kalenin yanı sıra şehirdeki Ortodoks kiliseleri, renkli cepheler ve ilginç meydanlar da ziyaretçiler tarafından bolca ilgi görüyor. Hazır Belgrad'dayken, Ada Cinganlija'ya (Çingene Adası) da mutlaka gitmelisiniz. Adada, kıyı şeridi boyunca uzanan plajlar, yüzmeyi ve kayak gibi su sporlarını yapmayı mümkün kılıyor. Su sevmiyor musunuz? Önemli değil çünkü adada yerel bitki ve vahşi yaşamı gözlemleyebileceğiniz geniş bir park alanı bulunuyor.

2. Fruška Gora Ulusal Parkı

2. Fruška Gora Ulusal Parkı

Fruška Gora Dağı, Hırvatistan sınırında bulunur ve 'Sırbistan'ın Müchevheri' olarak da bilinir. Dağlık alanın etrafında da Fruška Gora Ulusal Parkı bulunur. Park üzüm bağları ve şarap imalathaneleriyle doludur. Gezintiye çıkmak, dağcılık, doğa yürüyüşleri ve piknikler ziyaretçilerin sık sık yaptığı aktivitelerdir. Yüksek kuş popülasyonu, parkta kuş gözlemciliğini mümkün kılıyor. Ayrıca, en eskisinin 12'. yüzyıldan kalma olduğu söylenen ve koruma altına alınmış 17 Ortodoks manastırını da görmeyi ihmal etmeyin. Krušedol ve Grgeteg, bu manastırların en ünlüleridir. Parktaki doğal güzellikler itinayla korunmuş.

3. Sokobanja

3. Sokobanja

Sokobanja, bir zamanlar Roma imparatorlarının inziva yeri olarak kullanılıyordu. Kasaba, kaplıcalarıyla ünlüdür ve termal kaplıcalarının iyileştirici özelliği olduğu söylenir. Kasabanın 17. yüzyıldan kalma hamamı ve buhar odası, ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor. Ayrıca, kasabanın rakımı sayesinde havadaki negatif iyonların oranı yüksektir ve havası oldukça temizdir.

4. Vinča

4. Vinča

Belgrad şehrinin bir banliyö yerleşimi olan Vinča, 'Beyaz Tepe' anlamına gelen Belo Brdo Arkeolojik Sit Alanı'na ev sahipliği yapar. Bölgede bulunan heykeller, süs eşyaları ve içki kapları da dahil olmak üzere, taş ve kemikten yapılmış arkeolojik keşifler sergileniyor. Neolitik dönemin kalıntılarını görmenin yanında, bölgeyi gezmek de oldukça keyiflidir.

Vinča, Tuna Nehri boyunca yapılan nehir turları sırasında bir durak noktasıdır ve rıhtımları ve restoranlarıyla ünlüdür. Eğer buraya yolunuz düşerse, balık yemeyi sakın ihmal etmeyin.

5. Kopaonik Ulusal Parkı

5. Kopaonik Ulusal Parkı

Kış sporlarını seviyorsanız, Kopaonik Ulusal Parkı'nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Deneyiminiz ve yetenek seviyeniz ne olursa olsun, burada keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Kopaonik Kayak Merkezi'nde hizmet veren 24 telesiyej ve her seviyeden pist bulunuyor.

Parkı kayak sezonu dışında seyahat ediyorsanız, dağcılık, doğa yürüyüşü ve kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Parkta bulunan türbeler ve kiliseler, her sezon ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

6. Lepenski Vir

6. Lepenski Vir

Lepenski Vir, önemli arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapar. Alan, mükemmel şekilde korunmuş binalar ve heykellerin yanı sıra, primitif tanrıları temsil ettiği söylenen tapınak, türbe ve taşları da bünyesinde bulundurur. Lepenski Vir'de milattan önce 7.000'den kadın ve erkek figürlerini de görmek mümkün.

7. Niş

7. Niş

Sırbistan'ın en büyük üçüncü şehri olan Niş, Roma imparatoru Konstantin'in doğum yeri olarak da biliniyor. Şehir merkezinde gururla sergilenen Büyük Konstantin Anıtı başta olmak üzere, tarihi bakımdan oldukça zengindir. 18. yüzyılda inşa edilen Niş Kalesi'de ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeken yapılardan. Kalenin önündeki kafeler oldukça işlektir. Bir üniversite şehri olduğu için şehirde eğlence olanakları da oldukça bol.

8. Zlatar

8. Zlatar

Zlatar Sıradağları, çayırlar, göller ve ormanlarıyla istisnai bir doğal ortam oluşturuyor. Şehirlerin yoğun temposundan kaçmak isteyenler için Zlatar adeta bir spa görevini görüyor. Kış aylarında kayak imkanı sağlayan Zlatar'da, yaz aylarında tekne gezisi, rafting ve balıkçılık yapabilirsiniz. Aynı zamanda pitoresk kiliseleri ve manastrıları görmeye değerdir.

9. Leskovac

9. Leskovac

Garip gelebilir, ancak Leskovac'a çoğu ziyaretçi sadece et yemek için geliyor. Şehir, her yıl eylül ayında düzenlenen beş günlük Roštiljijada (Barbekü Haftası) sırasında tıklım tıklım oluyor. Bir bölümü arabalara kapalı olduğu için, yerli halkın mallarını sergilemeleri ve yemek tezgahları kurmaları oldukça kolaylaşıyor. Aynı zamanda festival sırasında çeşitli müzik etkinlikleri ve performanslar da düzenleniyor.

10. Oplenac

10. Oplenac

St George Kilisesi ve Oplenac Mozolesi, Topola kasabasındaki Pplenac Tepesi'nde yer alıyor. Oplenac Kilisesi olarak da bilinen yapı, 1900'lerde Kral I. Peter'ın son dinlenme yeri olarak da nam salmıştır. Bir Ortodoks kilisesidir ve içinde bulunan türbede Karadordevic kraliyet ailesinin 26 üyesinin eşya ve kalıntılarını barındırır. Kilise ve türbenin içinde bulunan mozaikler, Opelnac'ı Sırbistan'ın en etkileyici yapısı yapıyor.

11. Novi Sad

11. Novi Sad

Novi Sad, Sırbistan'ın en büyük ikinci şehridir. 17. yüzyılda yapılan Petrovaradin Kalesi, şehrin sembolü niteliğindedir ve koruma altına alınmıştır. Novi Sad, her sene temmuz ayında düzenlenen EXIT Müzik Festivali ile ünlüdür. Varadin Köprüsü ve şehirdeki pitoresk yapılar görülmeye değerdir. Kültür ve tarih sevdalıların mutlaka görmesi gereken savaş anıtları, müzeler ve sanat galerileri de Novi Sad'da bulunur.

12. Mokra Gora

12. Mokra Gora

Mokra Gora, Užice şehrinde bulunan bir köydür. Köy, muhteşem manzaralara sahip bir vadide bulunur. Eşsiz bir cazibe merkezi olan Mokra Gora, bir turizm merkezidir ve yakın zamanda restore edilmiştir. Eğer yolunuz Makro Gora'ya düşerse, vadide mutlaka bir tren yolculuğu yapmalısınız. Tren yolu 8 şeklindedir ve yolcular gezintinin sonunda yine köye döner.

13. Đavolja Varoš

13. Đavolja Varoš

Đavolja Varoš, 'Şeytanın Kasabası' olarak da bilinir ve ülkenin en ilginç kaya oluşumlarından bir tanesine ev sahipliği yapar. Doğal maden suyu kaynakları da görülmeye değerdir. Đavolja Varoš'da toplamda 202 kaya formasyonu bulunur ve bu formasyonların oluşturduğu muhteşem manzarayı seyir iskelelerinden izleyebilirsiniz.

14. Tara Ulusal Parkı

14. Tara Ulusal Parkı

Tara Ulusal Parkı, Sırbistan'da en çok ziyaret edilen kırsal noktalardan bir tanesi. Parkta bulunan Drina Nehri, Bosna Hersek ile doğal bir sınır oluşturur ve rafting için oldukça idealdir. Su sporları size hitap etmiyorsa, nehirde sakin bir tekne turuna çıkabilirsiniz. Bajina Bašta ve Mitrovac'dan bisiklet kiralamak da bir seçenek. Zengin flora ve faunası, parkın oldukça dikkat çeken özelliklerinden. Parkta 53 memeli ve 153 kuş türü yaşamakta. Bölgede yaşayan ayı, dağ keçisi ve karacalar yasalarla korunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyordunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
6
5
4
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?