HSYK'dan 888 Kişilik Yeni Kararname

 > -

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, 888 kişilik adli ve idari yargı hakim ve cumhuriyet savcısını kapsayan kararname yayımladı. Kararnameye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, Başsavcı Vekili Harun Kodalak atandı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi'nin 15 Ocak 2015 tarih ve 2015/24-25 sayılı kararnamesiyle, 784'ü adli, 104'ü idari yargı olmak üzere toplam 888 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü suçlar bürosu savcılarından, İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atandı.

Uçar, Fidan ve Aydoğdu, 1 Eylül 2014 tarihinde 25 Aralık Soruşturması kapsamında 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararı vermişti. Yine aynı savcılar, kamuoyunda "22 Temmuz" operasyonu olarak bilinen, aralarında İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Yurt Atayün ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu şüphelilere ilişkin yürütülen soruşturmaya bakıyordu.

Eski milletvekili İşbaşaran'a dava açmıştı

İstanbul Basın Suçları Savcısı Vedat Yiğit de İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne getirildi. Savcı yiğit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle tutuklanan eski AK Parti Elazığ milletvekili Feyzi İşbaşaran hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "tehdit" suçlarından 1,5 yıl ile 6,5 yıl arasında hapis istemiyle dava açmıştı. Savcı yiğit, gazeteci Sedef Kabaş'ın Twitter'dan paylaştığı "Bu adamı asla unutmayın, 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren savcı" mesajına ilişkin yürütülen soruşturmaya da bakıyordu.

Türkiye güzeli manken Merve Büyüksaraç hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başbakan olduğu dönemde sosyal paylaşım sitesi Instagram hesabı üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla başlatılan soruşturmaya da bakan savcı Vedat Yiğit, yine bugün Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında, 14 Ocak'ta köşelerinde Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü yayınladıkları gerekçesiyle res'en soruşturma başlatmıştı.

Balyoz Hakimi'nin de görev yeri değişti

Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yapan Ömer Diken de Uşak Hakimliği'ne atandı. Ömer Diken, 3 yıl süren ve 365 sanığın yargılandığı Balyoz Davası'nda mahkeme başkanı olarak görev yapmıştı.

Kumpas iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmaya bakıyordu

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cumali Karakütük ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atandı. Karakütük, Odatv Davası'nda kumpas iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmaya bakıyordu.

Başsavcıvekili, Anadolu Adliyesi'ne Başsavcı oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fehmi Tosun ise İstanbul Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Yine Basın Suçları Savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı, savcı Önder Yaman ve savcı Fatih Karakuş da İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliklerine atandı.

Pamir'in savcısı başsavcıvekili oldu

Sarıyer Zekeriyaköy'de kaybolduktan 30 saat sonra komşu evin havuzunda ölü bulunan 3,5 yaşındaki Pamir Dikdik'in annesi Süverce Dikdik ile babası Serdar Dikdik hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açan savcı Levent Çağıl da İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne getirildi.

Karababa Mersin Hakimliği'ne atandı

Küçükçekmece hakimi Mehmet Karababa ise Mersin Hakimliği'na atandı. İstanbul 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi olarak görev yaptığı dönemde Mehmet Karababa, gazeteci Ahmet Şık'ın "İmamın Ordusu" isimli kitabının taslağına el koyma kararı vermişti.

Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcı Erzurum'a atandı

KCK Soruşturması kapsamında 7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu 5 MİT mensubunu ifadeye çağıran dönemin özel yetkili savcısı Sadrettin Sarıkaya da Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Sarıkaya, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Anadolu Adliyesi'nde duruşma savcısı olarak görev yapıyordu.

Dink davası hakimi Urfa'ya atandı

Dink Davası'na bakan hakim Rüstem Eryılmaz da Şanlıurfa Hakimliği'ne atandı. Eryılmaz, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi başkanı olarak görev yapıyordu.

Şike İddianamesi'ni yazan savcı Balıkesir'e atandı

Balyoz savcısı Ali Haydar Kırşehir'e, futbolda şike iddianamesini yazan savcı Mehmet Berk Balıkesir'e, Oda tv davasının hâkimi Hikmet Şen ise van'a atandı.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir