Hayati Kamhi Son Yolculuğuna Uğurlandı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Jack Kamhi'nin Oğlu Ölü Bulundu

Jack Kamhi'nin Oğlu Ölü Bulundu

DHA - İşadamı Jack Kamhi'nin oğlu Hayati Kamhi, evinde ölü bulundu.

62 yaşındaki Hayati Kamhi'nin, sabah saatlerinde Çengelköy'deki evinde silahla başına...

Haberin Tamamı İçin:

Hayati Kamhi İntihar Etti

Hayati Kamhi İntihar Etti

DHA - İşadamı Jak Kamhi'nin oğlu Hayati Kamhi, bugün saat 09.15 sıralarında, Üsküdar'daki villasında başına ateş ederek intihar etti.

Çengelköy’deki Villasında ağır yaralı bulunan 62 yaşındaki Hayati Kamhi için hemen ambulans çağrıldı. Ancak telaş yüzünden 112 Acil Servis’e adres yanlış verildi. Bu yüzden ambulans bir türlü olay yerine ulaşamadı. Daha sonra villadan arayanlar doğru adresi verdi. Ambulans görevlileri villaya geldiğinde Hayati Kamhi’nin hayatını kaybettiği belirlendi.

Haberin Tamamı İçin:

Jak Kamhi'nin Oğlu Hayati Kamhi İntihar Etti

Jak Kamhi'nin Oğlu Hayati Kamhi İntihar Etti

İŞADAMI Jak Kamhi’nin oğlu Hayati Kamhi, bugün saat 09.15 sıralarında, Üsküdar’daki villasında başına ateş ederek intihar etti.

CENAZESİ ADLİ TIP KURUMU’NA KALDIRILDI

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri olayın yaşandığı villadaki incelemelerini tamamladı. Hayati Kamhi’nin cesedi, tabuta konduktan sonra cenaze aracına alındı. Ceset villadan çıkarılırken, Kamhi’nin yakınları ve villada çalışanlar gözyaşı döktü. Ceset, otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Olay sırasında Kamhi’nin eşi ile 6 ve 12 yaşındaki kızlarının da evde olduğu belirtildi.

22 YIL SONRA TÜRKİYE'YE DÖNMÜŞTÜ

Elektrik mühendisliği okuyan Hayati Kamhi, İstanbul’daki önde gelen yat tersanelerinden Proteksan Turquoise A.Ş. ile tekne ve üst yapılar inşa eden Çelik Yat A.Ş.nin kurucusu ve sahibiydi. Daha önce de Cenevre’deki Farimex SA ve Elektronal Elektronik A.Ş.’yi kurmuştu. Hayati Kamhi "karışıklık" yüzünden Türkiye’yi 1980’lerde terk edip Cenevre’ye yerleşti. Hayati Kamhi, tam 22 yıl sonra "Türkiye’nin iyi bir noktaya geleceğini" gördüğünü belirterek Türkiye’ye dönmüştü.

Hayati Kamhi, üç oğlu bulunan Musevi cemaatinin önemli isimlerinden Jak Kamhi'nin en büyük çocuğuydu. Cefi Kamhi'nin de ağabeyi olan Hayati Kamhi'nin iki eşinden toplam üç çocuğu bulunuyor.

TEHDİT EDİLDİĞİ İDDİASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Haberin Tamamı İçin:

54 Milyon Euro'luk Sır!

54 Milyon Euro'luk Sır!

İntihar eden Hayati Kamhi’ye tetiği çektiren sır 'batan gemide' mi gizli?Dün sabah intihar eden Jak Kamhi’nin büyük oğlu Hayati Kamhi’ye tetiği çektirenin ne olduğu merak konusu. Avukatı Rıfat Saban, “Büyük bir derdi yoktu” derken şubat ayında Skiros Adası açıklarında batan gemiyi anımsatıp, “O konu biraz canını sıkıyordu” diyor. İntiharın arkasındaki sır, batan gemide mi gizli?

Son 30 yıldır Ankara’nın uluslararası alanda lobi faaliyetleri yürütmekle görevlendirdiği etkin “barış elçilerinden” Profilo Holding’in kurucusu Jak Kamhi’nin büyük oğlu Hayati Kamhi’nin, dün İstanbul Çengelköy’deki villasında “intihar” ettiğinin açıklanması ile birlikte elim önce kendi arşivime gitti… Bundan 11 yıl önce meydana gelen, geçtiğimiz şubat ayında yeniden dosyası incelemeye alınan Üzeyir Garih cinayetinin sorulmayanlarını araştırırken, Yahudi cemaatine mensup vatandaşların sır ölümlerini ve işlenen cinayetleri yazmıştım. Daha yakınlara geldiğimizde Belgrad Ormanları’nda “intihar” ettiği belirtilen İsrail El-Al Havayolları Türkiye Müdürü Moşe Kohen’in dosyasının, olayın meydana gelmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen aydınlığa kavuşmamasını hatırladım.

Kohen Ailesi’nin Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı başvuru üzerine yapılan incelemelerde olay saatinde kamera kayıtlarının silindiği saptandı. Yahudi dinine mensup Türk vatandaşlarının bilmediğimiz nedenlerle ölmeleri-öldürülmeleri zincirine eklenen “son” halka, özellikle soyadı nedeniyle çok boyutlu ele alınmayı hak ediyor. Jak Kamhi yakın zamanda bir araya geldiğimizde; “Anılarımı yazıyorum, ama henüz yayımlamayacağım. Türkiye-İsrail barışı için sarf ettiğim çabaların sonuç vermesini bekliyorum; en büyük hayalim bu!” diyordu. Kitap halen yayımlanmadı… Kamhi’nin tedbiri elden bırakmaması anlaşılır bir durum. Zira Türkiye’nin 1990’larda yaşadığı Kıbrıs ve Ermeni sorunlarında Amerika düğümünü açmak Kamhi’ye düşüyor ve işadamı dostlarıyla harekete geçiyordu.1993 yılında roketli saldırıya maruz kalmıştı. Bir yandan ekonomik, öbür yandan siyasi alanda daralan çember işadamına zor günler yaşattı.

Jak Kamhi’nin ortanca oğlu Cefi Kamhi’nin kurucusu olduğu Yalıkavak Marina, ekonomik nedenlerle 2010’da Palmali Grubu’na satıldı. Küçük oğlu Kerem Kamhi’nin yönetiminde olduğu güvenlik şirketi “Proex”in elindeki bazı cihazları satmaya çalıştığı söyleniyor. Ailenin yıldız işi, 1997 yılında temeli atılan ancak 2000’li yıllarda yükselen “Proteksan Turquoise” tersanesiydi. Formula-1’in patronu Ecclestone’ye sattığı iki süper yatla, denizcilik sektörünün yüzünü ağartan projelere imza atıyor, İngiliz ve Amerikalı ünlü müşteriler ediyordu. Proteksan’da büyüme, 1980’de İsviçre’ye yerleşen Hayati Kamhi’nin Türkiye’ye dönmesi ile hızlanmıştı. Grand Sidoma Oteli’nin sahibi ve Rizeli Nizamettin Aytemiz, 2008 yılında Hayati Kamhi’yi tehdit ettiği iddiası ile tutuklanmış, tahliye edildikten sonra da geçtiğimiz mart ayında otelinde ölü bulunmuştu. Kocaeli Serbest Bölgesi’ndeki Proteksan Turquoise Yat, geçen yıl tersanede yapımı süren üç yat projesinden biri olan Yogi’yi denize indirdi. Gelin görün ki geçtiğimiz şubatta 60.2 metre uzunluğundaki süper yat, Yunanistan’ın Skiros Adası açıklarında battı! İki evli kızının yanı sıra 10 yaşında bir çocuğu olan Hayati Kamhi’nin avukatı Rıfat Saban, gün içinde konuştuğumda şunları söylüyordu: “Kamhi’nin büyük derdi yoktu. Karısı ve çocuklarıyla mutlu bir hayatı vardı.

Haberin Tamamı İçin:

Hayati Kamhi Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kamhi için Neve Şalom Sinagogu'nda tören düzenlendi. Tören sırasında Jak Kamhi eşi Tüli Kamhi'yle ele ele vererek güçlü durmaya çalıştı. Hayati Kamhi'nin ağabeyi Jefi Kamhi, eşi Camilla Kamhi ve kızı Belinda Kamhi gözyaşlarına boğuldu.

Üsküdar'daki evinde başından silahla vurulmuş olarak bulunan işadamı Hayati Kamhi için ilk tören Beyoğlu'ndaki Neve Şalom Sinagogu'nda düzenlendi. Tören öncesi sinagog içinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Hayati Kamhi'nin cenazesi kapalı bir midibüsle sinegog önüne getirildi. Cenaze araçta beklerken sinagogta dini tören düzenlendi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraFormula 1İngiltereİntiharİsrailİstanbulİsviçreKitapÜsküdarYunanistanolaytahliye
Görüş Bildir