Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ekonomi Bakanı Ya Bilmiyor Ya Da Halkla Dalga Geçiyor

-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin, "Enflasyon ekonomimiz için o kadar önemli değil" şeklindeki sözlerini eleştirerek, " Zeybekçi’nin hafife aldığı enflasyon Türkiye’yi, Dünyanın en kırılgan ekonomisi yapan 6 kriterden birisi, Bakan ya bunu bilmiyor ya da halkla dalga geçiyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin, "Enflasyon ekonomimiz için o kadar önemli değil" şeklindeki sözlerini eleştirerek, " Zeybekçi’nin hafife aldığı enflasyon Türkiye’yi, Dünyanın en kırılgan ekonomisi yapan 6 kriterden birisi, Bakan ya bunu bilmiyor ya da halkla dalga geçiyor" dedi.

​"​ Zeybekçi’nin hafife aldığı enflasyon Türkiye’yi, Dünyanın en kırılgan ekonomisi yapan 6 kriterden birisi! ​"​

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin, "Enflasyon ekonomimiz için o kadar önemli değil" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "​Zeybekçi’nin hafife aldığı enflasyon Türkiye’yi, Dünyanın en kırılgan ekonomisi yapan 6 kriterden birisi! Enflasyon, yani mal ve hizmetlerin fiyatlarının artması doğrudan topluma yansır ve gelirleri aynı oranda artmayan hane halkları için hayat pahalılığı, geçim darlığı, yoksullaşma demek… Enflasyon demek halkın cebindeki paranın, boğazından geçen lokmanın çalınması demek… Sayın Bakan! Enflasyon sizin için “önemsiz” olabilir, size dokunmayabilir ama 76 milyonu doğrudan tehdit ediyor. Bulunduğunuz makamın sorumluluğunu bilin" diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran şunları kaydetti:

  • Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Enflasyon ekonomimiz için o kadar önemli değil” diyerek iktisat bilimine yeni bir katkı (!) yaptı, kerameti kendinden menkul iktisat teorilerine bir yenisini daha ekledi…

  • Sayın Bakan, bu yıl çift haneye giden enflasyon sizin için önemli olmayabilir, size dokunmayabilir ama 76 milyon için önemli.

  • Çünkü enflasyon demek halkın cebindeki paranın, boğazından geçen lokmanın çalınması demek... Enflasyon, yani mal ve hizmetlerin fiyatlarının artması doğrudan topluma yansır ve gelirleri aynı oranda artmayan hane halkları için hayat pahalılığı, geçim darlığı, yoksullaşma demek…

  • 2014 için yüzde 5.3 enflasyon hedeflediler, Merkez Bankası Ocak ayında yüzde 6.6 ya revize ettiği hedefi şimdi de yüzde 7.6’ya kadar çıkardı. Hedef şimdiden yüzde 50’ye yakın saptı. Yılın sonunda enflasyonun çift haneli düzeyleri görmesi büyük olasılık.

  • Yüksek kur nedeniyle sektörlerdeki maliyet artışlarının etkisiyle yıl boyunca enerjiden, gıdaya, konuttan, dayanıklı tüketime tüm ürünlerde zamlar kaçınılmaz. Zamlar ve vergi artışları halkın iflahını kesecek. Alım gücü düşen yurttaşlar bu koşullarda tüketimini kısıyor, yüksek enflasyon ortamında geliri reel olarak düşen hane halklarının lokması daha da küçülecek.

  • Yeni kur-faiz platosundan başta KOBİ’ler olmak üzere reel sektör de olumsuz etkileniyor. Üretim ve istihdamdaki payları ile ekonominin belkemiği olan KOBİ’ler tüketimdeki yavaşlamanın doğrudan hedefinde, yükselen faizler yüzünden bankalara borçlarını çevirmekte zorlanıyor. 200 bine yakın KOBİ icra takibinde. Yeni süreç, piyasada işlerin kötüleşmesine yol açtı; yüksek kurlar nedeniyle finansman maliyetleri yükseldi, döviz borçlu firmalar başta reel sektörün bankacılığa olan borçlarını çevirmesi zorlanıyor. İnşaat, tekstil, perakende başta olmak üzere çok sayıda sektörde sorun yaşanıyor, TOBB bu yıl 18 bin 770 firmanın iflas bayrağı çekeceğini bildiriyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 76 milyonla dalga geçer gibi “Enflasyon ekonomimiz için o kadar önemli değil” diyerek, kerameti kendinden menkul ekonomi teorilerine bir yenisini daha ekledi; iktisat bilimine yeni bir katkı (!) yaptı…

2014 enflasyon hedefi şimdiden yüzde 50 saptı

Hükümetin 2014-2018 dönemini ilişkin Ekim ayında hazırladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) TÜFE bazında 2014 yılı enflasyon hedefi yüzde 5.3 olarak belirlenmişti. Ocak ayında alınan sonuçlara göre 2013 yılı için de yüzde 5.3 olarak öngörülen enflasyonun yüzde 7.40’a ulaştığı belli oldu. Merkez Bankası, 2013 yılında fiyat gelişmeleri ve makro ekonomik gerçekleşmeleri dikkate alarak 2014’ün hedef yıl sonu enflasyonunu Ocak ayında yüzde 6.6 olarak revize etti. IMF ise Türkiye’nin bu yılki TÜFE enflasyonunun yüzde 7.8 olacağı yönünde tahminde bulundu. Merkez Bankası 30 Nisan’da yayımladığı son Enflasyon Raporu’nda 2014 enflasyon hedefini yüzde 6,6’dan yüzde 7,6’ya yükseltti. Buna göre 2014 yılı enflasyon hedefindeki sapma şimdilik yüzde 50 dolayında. Ancak yılsonunda bu sapmanın yüzde 100’e varması işten değil.

Enflasyon çift haneye gidiyor…

Zeybekçi,  “Önümüzdeki dönemde enflasyon aşağı yönlü hareket edecek” diyor. Oysa enflasyon çift haneye gidiyor.

Enflasyon başlıca iki şekilde yaşanır: Talep enflasyonu ve maliyet enflasyonu. Fed’in parasal sıkılaştırma operasyonu ile sıcak para musluklarını kısması ve 17 Aralık operasyonları üzerine siyasette istikrarsızlık algısıyla ülke güveninin azalması, 2014’te dış kaynak girişlerinin adeta durmasına yol açtı. Türkiye, ülke riskine göre en kırılgan ülkelerin başında gelmeye başladı. Bu nedenle dövizde yaşanan sıçrama, tüm makro dengeler gibi enflasyonda da işleri zorlaştırdı. Sıcak parayı çekmek amacıyla Merkez Bankası’nın şok faiz artırımına gitmesiyle oluşan yüksek faiz düzeyi iç talebi ve buna bağlı olarak fiyatları baskılarken, yüksek kurun yol açtığı maliyet artışları ise fiyatlara yansıyor ve fiyatları yükseltiyor. Yani kurlardaki yükseliş geçişkenlik etkisiyle enflasyona katkı yapıyor. İthal girdi maliyetlerindeki artışın yanı sıra, dövizde açık pozisyonu 200 milyar dolara yaklaşan özel sektörün finansman maliyetlerindeki artış da fiyatlara etki ediyor. Bu faktörler enflasyonu azdırıyor, bu nedenle yılın tümünde enflasyonda çift haneli düzeyler hiç de sürpriz olmayacak.

Enflasyon-faiz-kur ilişkisi….

Parası döviz olan ülkelerde merkez bankaları faiz artırınca paranın maliyeti yükselir. Pahalı para, yatırımları yavaşlatır, enflasyon düşer. Türkiye gibi parası döviz olmayan ülkelerde ise merkez bankasının faiz artırımı paranın rantını yükselttiği için ülkeye sıcak para çekiyor.

AKP, 11 yıldır ekonomi çarkını sıcak para ile döndürdü. Borsa’ya, tahvil-bonoya gelen sıcak para sayesinde artan döviz arzı, kurların düşük seyretmesine yol açtı, ekonomide tüketime dayalı belli bir canlılık sağladı. Enflasyon da kura endekslendiği için görece düşük seyretti. Ancak bu süreç, giderek büyüyen, sürdürülemez nitelikte bir döviz açığına yol açtı. Dış ticaret ve cari işlemler açığı ile dış borç hızla büyüdü.

Fed’in 2013 sonunda para musluklarını kısmasıyla ise 11 yıldır sıcak para ile döndürülen ekonomide deniz bitti, sıcak para girişleri durunca döviz kurları sıçradı, Merkez Bankası sermaye kaçışını frenlemek için şok faizi artırımına gitmek zorunda kaldı. Faiz artırımı, sermaye kaçışını kısmen frenledi. Kurlar, yılın başlarında ulaştığı rekor düzeylerden biraz gerilese de hala yüksek düzeylerde seyrediyor…

Ekonomi Bakanı ise, “Enflasyon rakamları bizim için o kadar da, ekonomimiz için önemli değil; ama asıl önemli olan, üretimi, yatırımı engelleyen, büyümeyi ve hatta ihracatı bile olumsuz yönde etkileyen yüksek faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının yüksek olması piyasada paranın üretimden, yatırımdan, spekülasyona doğru, ranta doğru bir geçişini sağlıyor” diyor. Bakan, Merkez Bankası’nın kısa bir süre içinde faizleri aşağı çekeceğini söylüyor.

Sayın Bakan, siz zaten yıllardır ekonomiyi sıcak para ile çevirdiniz, ülke yararına gerçekçi ekonomi politikalarınız olmadı, çünkü sıcak para dışında bir oyun planınız olmadı. Doğru; yüksek faiz üretimi, yatırımı baskılıyor, parayı ranta kaydırıyor.  Ama siz zaten bu yıl küresel para muslukları kısıldığı, ülkeye sıcak para gelmez olduğu için faizi yükseltmek zorunda kaldınız. Ekonomide yavaşlamayı göze alarak yaptınız bunu. Fed’in parasal sıkılaştırma uygulaması devam ediyor.Türkiye’nin riski tavan yapmış, ülke güveni yerlerde

Buna karşılık Türkiye’nin 400 milyar dolara yakın kısa vadeli dış borç stoku var ve bunun 170 milyar dolarının bir yıl içinde ödenmesi gerekiyor. Faizi düşürürseniz sıcak para gelmez, döviz yeniden tırmanışa geçerek bir üst platoya çıkar,  o zaman Türkiye bu borçlarını da döndüremez. Bu koşullarda faizi nasıl düşüreceksiniz? Önce ekonomide faizleri aşağı çekecek dengeleri sağlayın, sonra faizi indirin. Bu koşullarda faizleri düşürme şansınız yok.

Fisher etkisi…

Öte yandan enflasyon beklentisindeki yükselişle faizleri düşürme planı da birbiriyle çelişiyor. Bir ülkenin beklenen enflasyon oranındaki artış, sonuçta faiz oranlarını da eşit oranda artırıyor; böylece reel faiz oranı sabit kalıyor. BunaFisher Etkisi deniyor. Enflasyon hedefini revize edip yükseltiyorsanız, faizleri nasıl aşağı çekeceksiniz? “Eksi” reel faiz ile sermaye çekebilir misiniz? Yıllarca sıcak para fonlarına dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş kazanç imkanları sağladınız. Bu sayede; emanet de olsa bol miktarda sermaye çektiniz. Bu yolla; döviz açıklarını olağanüstü büyütme pahasına el parası ile ekonomi çarkını çevirdiniz, günü kurtardınız. Ama artık durumlar değişti, şimdi daha fazla rüşvet vermeniz, daha cazip rant sunmanız gerekiyor.

Enflasyon sizin için olmayabilir ama 76 milyon için “önemli”…

Sayın Bakan, bu yıl çift haneye giden enflasyon sizin için önemli olmayabilir ama 76 milyon için önemli. Neden mi? Kurlardaki ani sıçrama ekonomide tüm dengeleri bozdu, maliyetleri aşırı büyüttü. Sektörlerdeki maliyet artışlarının etkisiyle yıl boyunca enerjiden, gıdaya, konuttan, dayanıklı tüketime tüm ürünlerde zamların sürmesi kaçınılmaz. Yüksek faizin Hazine’ye getirdiği yükleri de vergiler yoluyla yurttaşların sırtına yüklediğinizi biliyoruz. Zamlar ve vergi artışları halkın iflahını kesecek. Alım gücü düşen yurttaşlar bu koşullarda tüketimini kısıyor, halk daha da yoksullaşıyor. Yüksek enflasyon ücret ve maaşları tırpanlıyor, geliri reel olarak düşen hane halklarının lokması daha da küçülüyor.

Ekonomide ülkeyi muhatap ettiğiniz yüksek kur-yüksek faiz koşullarından başta KOBİ’ler olmak üzere reel sektör de olumsuz etkileniyor. Üretim ve istihdamdaki payları ile ekonominin belkemiği olan KOBİ’ler tüketimdeki yavaşlamanın doğrudan hedefinde, yükselen faizler yüzünden bankalara borçlarını çevirmekte zorlanıyor. 200 bine yakın KOBİ icra takibinde. KOBİ’lerin takipteki borçları 10 milyar liraya yaklaşmış…

Yeni süreç, piyasada işlerin kötüleşmesine yol açtı; yüksek kurlar nedeniyle finansman maliyetleri yükseldi, döviz borçlu firmalar başta reel sektörün bankacılığa olan borçlarını çevirmesi zorlanıyor. İnşaat, tekstil, perakende ticaret başta olmak üzere çok sayıda sektörde sorun yaşanıyor, TOBB bu yıl 18 bin 770 firmanın iflas bayrağı çekeceğini bildiriyor.

Halkla dalga mı geçiyorsunuz?

​​ Enflasyon, yani mal ve hizmetlerin fiyatlarının artması doğrudan topluma yansır ve gelirleri aynı oranda artmayan hane halkları için hayat pahalılığı, geçim darlığı, yoksullaşma demek… Enflasyon demek halkın cebindeki paranın, boğazından geçen lokmanın çalınması demek… Sayın Bakan! Enflasyon sizin için “önemsiz” olabilir, size dokunmayabilir ama 76 milyonu doğrudan tehdit ediyor. Bulunduğunuz makamın sorumluluğunu bilin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir