Görüş Bildir

Davutoğlu-Bahçeli Görüşmesi Sonrası İlk Açıklamalar

Anasayfa > Gündem

'Yeni Anayasa' için daha önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, bugün saat 14:10'da MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Meclis'te bir araya geldi. Görüşme, yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. Görüşme sonrası ilk açıklama MHP'den geldi. MHP'li Öztürk, 'Her konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu ama başkanlık sistemine zinhar karşı olduğumuzu ifade ettik. İçerisinde bulunduğumuz şartlarda böyle bir konuyu tartışmanın bile lüks olduğunu belirttik' dedi.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve  Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, yaptığı açıklamada 'Bahçeli güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğunu belirtti' dedi.

Davutoğlu, yeni Anayasa, TBMM İçtüzüğü, bütçe ve reformlarla ilgili görüş alış verişinde bulunmak Bahçeli ile görüştü.  

Saat 14.10'da başlayan görüşme Bahçeli'nin Meclis'teki makam odasında gerçekleşti.

Davutoğlu'na eşlik edecek AK Parti heyetinde Ömer Çelik, Lütfi Elvan, Mehmet Ali Şahin, Naci Bostancı; Bahçeli'ye eşlik edecek MHP heyetinde ise Semih Yalçın, Oktay Vural, Oktay Öztürk, İsmet Büyükataman yer aldı.

MHP'li Oktay Öztürk: 'Başkanlık sistemine zinhar karşı olduğumuzu ifade ettik'

MHP'li Oktay Öztürk: 'Başkanlık sistemine zinhar karşı olduğumuzu ifade ettik'

MHP'li Oktay Öztürk, görüşme sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

'Şimdi bizim teklifimiz sanki süreç devam ediyormuşçasına, Anayasa’da değişiklik süreci başlatılmalı. 60 maddede anlaşılmıştı, 61. madde üzerinden konuşulmalı. Sivil iradenin mührünü taşıyan bir Anayasa gerekiyor. Anayasa değişikliği dikkate alınınca, iç tüzükteki değişiklikler de gündeme geldi. O çalışmaların da kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini söyledik.

Sayın Başbakan, başkanlık sisteminin de tartışılması gerektiğini söyledi. Biz her konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu, ancak başkanlık sistemini zinhar kabul etmeyeceğimizi söyledik.

Komisyon kurulması ve parlamentoda bulunan bütün partilerin eşit şekilde temsil edilmesi kararlaştırıldı. Önü açık olmamasını istediler. Akıllarındaki ‘6 ay içinde biterse iyi olur’. Toplumun en geniş katmanlarının katılımıyla, her sivil toplum kuruluşunun katkı verebileceği bir Anayasa çalışması gereği üzerinde duruldu.'

Ömer Çelik: 'Bahçeli güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğunu belirtti'

Ömer Çelik: 'Bahçeli güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğunu belirtti'

Yeni Anayasa’nın siyasetçilere yüklediği sorumluluğun ve ortaya çıkan yeni Meclis tablosunun bilincinde bir görüşme olduğu kanaatindeyiz.

Yeni Anayasa çerçevesinde uzlaşılan konu, geçmişte görev yapmış Uzlaşma Komisyonu'nun aynı formülle çalışmalarına devam etmesi ve yeni Anayasa konusunda çalışmalarını tamamlaması yönünde. 

Bahçeli görüşmede güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğunu belirtti. Bizim için esas olan temel hak ve hürriyetlerdir. Demokratik değerler üzerinden mekanizmalar tartışılmalı. 

Başbakanımız terörle mücadele konusunda ayrıntılı bir bilgi verdi. Sayın Bahçeli’ye bir kere daha terörle mücadele konusunda verdiği destek için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Mart’a kadar tamamlanması beklenen vize muafiyeti başta olmak üzere bir takım reform yasaları var, bunlara da destek verdiklerini söylediler.

Biz HDP'yi sürece kattık, HDP kendini süreçten çıkardı. AK Parti olarak parti kapatmalara karşıyız. Ama demokrasiyi, hukuk devletini tehdit eden teröre destek verenlerin de bir şekilde bu desteklerinin bedelini ödemesi gerektiğini düşünüyoruz

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
57
11
7
6
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Heisenberg

Hayret, HAYIR dememiş. :D Gerçi demez. Neticede Davutoğlu, Bahçeli'nin koltuk değnekliği yaptığı partinin lideri.

Pasif Kullanıcı

Daha önce HAYIR derken koltuk değnekliği yapmıyor muydu? Yapıyordu. Demek ki HAYIR demesi için koltuk değnekliği şartı yokmuş, hayret etmek bir yana küçük bi... Devamını Gör

Şarköylü metalci

Sinemaya da gitsinler.

Meclise Oy Verme

Genelkurmay Başkanlığına, 4 Ocak 2016 tarihli, Bilgi Edinme Başvurum: Çözüm süreci denen vatanhainliğinde Ülkemiz'in doğu bölgelerinde pkk kampları kurulur... Devamını Gör

Meclise Oy Verme

başkanının bir partiden genel seçim için aday adayı olacak kadar küçüldüğü MİT ise terör eylemlerini engellemeye çalışmak ve yabancı istihbaratların Ülkemiz'... Devamını Gör