Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi: 'Bunun Adı Diktatörlük'

Anasayfa > Gündem

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili olarak, 'Onların tasarladığı modele göre, Cumhurbaşkanı, başkanlık kararnameleri ile ülkeyi yönetecek. Bu hiçbir başkanlık sisteminde yoktur. 1982 Anayasası'ndaki cumhurbaşkanlığı Kenan Evren'e özeldi, şimdi Erdoğan, kendisine özel bir cumhurbaşkanlığı istiyor. Bunun adı diktatörlük' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın, başkanlık sistemi üzerinde çalışma yürüttüklerini söylediğini kaydeden Hamzaçebi,'Hemen Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Sayın Beşir Atalay da 'başkanlık sistemi seçim beyannamemizin özünü oluşturacaktır' diyor. Sayın Davutoğlu'na sormak lazım; saray diyor ki 'biz 2015'teki seçimi başkanlık sistemi seçimi olarak alıyoruz.' Recep Tayyip Erdoğan, tarafsızlığını bir kenara atarak meydan meydan dolaşıp başkanlık sistemine oy isteyecek, hemen Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü de 'evet başkanlık sistemi bizim seçim beyannamemizin özünü oluşturacaktır' diyor. Sayın Davutoğlu, siz meydanlarda ne için oy isteyeceksiniz? Herhalde kendinize oy istemeyeceksiniz. Sayın Erdoğan'ın başkanlık sistemi için oy isteyeceksiniz. Bu açıklamayla Sayın Davutoğlu'nun kukla olduğu ortaya çıkmıştır. İstenilen başkanlık sistemi şu: Sayın Burhan Kuzu, Amerika'daki başkanlık sistemini örnek almayacakları konusunda güzel bir cümle söylemişti: 'Zavallı Obama...' Başkanlık sisteminin en iyi uygulandığı yer ABD'dir. Ama Obama'nın yetkileri bizimkini kesmiyor. Obama'nın kongreyi feshetme yetkisi yoktur, ama Erdoğan TBMM'yi feshetme yetkisini istiyor. Erdoğan'a mahsus, Türkiye'yi diktatörlüğe taşıyacak bir model bu. Onların tasarladığı modele göre, Cumhurbaşkanı, başkanlık kararnameleri ile ülkeyi yönetecek. Bu hiçbir başkanlık sisteminde yoktur. 1982 Anayasası'ndaki cumhurbaşkanlığı Kenan Evren'e özeldi, şimdi Erdoğan, kendisine özel bir cumhurbaşkanlığı istiyor. Bunun adı diktatörlük' dedi.

'UÇMA'NIN ÖZÜR DİLEMESİNİ BEKLİYORUM'

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'nın, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde 'mahalle etkin olsun' önerisine Hamzaçebi, 'Demokrasimiz adına, kadınlarımız adına, insanımız adına üzüntü verici açıklamalar bunlar. Recep Tayyip Erdoğan bir dönem esnafa polislik görevi vermişti. Aynı anlayışın buradaki yansımasıdır bu. Mahallenin namusunu mahalleli koruyacak, bu namusa el uzatan, dil uzatan biri varsa onu mahalleli cezalandıracak. Bu tam bir linç kültürü. Sayın Uçma'nın özür dilemesini bekliyorum' diye konuştu.

''ALLAH'IN SOPASI YOK. BUNLARI SAKLADILAR, SONUÇTA HERKESİN ELİNE GEÇTİ'

Hamzaçebi, bloknot ile ilgili olarak 'Benim bloknotumda tape yok. Grup Müdürümüze söyledim, 'ben de tapeli olanlardan istiyorum' diye. Sayın Cemil Çiçek'in bugüne kadar yaptığı en başarılı uygulama, bu konuda kendisini kutlarım. Gerçekten çevreci bir yaklaşım. Öte yandan da güzel bir sözümüz var, 'Allah'ın sopası yok.' Bunları sakladılar, sonuçta herkesin eline geçti' dedi.

'SADECE 5 YILLIK ARA VERİLMİŞ OLACAK'

Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanlığı Forsu'nun kaldırılması ile ilgili 'Çankaya Köşkü, cumhuriyetin sembolüdür. O istediği kadar o forsu oradan kaldırsın götürsün. Bizim için Cumhurbaşkanlığı Köşkü orasıdır. Türkiye, Erdoğan'dan sonra tekrar Cumhurbaşkanlığı'nı Çankaya Köşkü'ne taşıyacaktır. Sadece 5 yıllık ara verilmiş olacak. Onlar cumhuriyete reklam arası olarak bakıyorlar. Biz Çankaya Köşkü'ne 5 yıllık bir ara verildiğini düşünüyoruz. Türkiye tekrar gerçek cumhurbaşkanına Çankaya Köşkü'ne kavuşacaktır' diye konuştu

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
TOLSTOY

esedci chp'nin dediğine bak hele :)))))))