Charlie Oldunuz, Paris Oldunuz, Peki Ankara Olacak mısınız?

 > 
21bPAYLAŞIM

Başkent Ankara'da yaşanan bombalı saldırının ardından binlerce insandan, binlerce tepki yağdı. Bu tepkilerden birisi de Ankara'da yaşayan İngiliz James Taylor adlı kişiden geldi. 

Facebook'unda paylaştığı bir yazı, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. İşte o yazı:

"Charlie oldunuz, Paris oldunuz. Peki Ankara olacak mısınız?"

Türkiye'yi bilmeyenlere ya da bu patlamaların kendilerine çok uzak olduğunu düşünenler; belki bu gözlerinizi açar.

Akşam saatlerinde yaşanan patlama, şehrin en kalabalık bölgesinde, birçok otobüsün yer aldığı insanların evlerine gitmeyi beklediği bir durakta ve insanların çay içmek ve dinlenmek için oturduğu bir parkın hemen yanında gerçekleşti.

Orada olmayı hiç düşündünüz mü? Her gün geçtiğiniz yol, her gün bindiğiniz otobüsün durağı...

Hiç kurbanları düşündünüz mü? Otobüse yetişmeye çalışan gençler, şehirde dolaşan yaşlılar, taksi bekleyen insanlar ve güneşin altında sosyalleşmek isteyenler.

Şimdi bu insanların İngiliz olduklarını düşünün ve saldırının da İngiltere'de olduğunu. Bu insanlar sizin her gün gördüğünüz, karşılaştığınız normal, mutlu insanlar. Belki arkadaşlarınız. Bu insanlar farklı değil. Sadece Türkler.

Birçok insanın düşüncesinin aksine, Türkiye Orta Doğu değil. Ankara bir savaş alanı değil. Normal, modern bir şehir, diğer Avrupa başkentleri gibi ve Kızılay tam bir meydan, orta nokta, kalp...

Londra'da, Paris'te, New York'taki terör saldırılarına bakmak, kurbanlara üzülmek çok basit fakat neden aynısı Ankara için geçerli değil? Bunun sebebi, Türkiye'yi ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı Suriye, Irak gibi bir ülke olarak mı görmeniz? İç savaşın yaşandığı ülkeler gibi mi görmeniz? 

Türkiye mükemmel bir ülke birçok güzel insanıyla birlikte. Hayatımda hiç bu kadar hoş karşılanmamış, mutlu ve güvende hissetmemiştim burada olduğum kadar. 

Ankara'daki saldırılar bizi etkilemez diye düşünüyorsanız ya da Paris ve Londra'daki saldırılarla aynı şeyleri hissetmiyorum diyorsanız belki de neden, neden böyle hissettiğinizi sorgulamalısınız. 

Ankara 18 aydır benim evim ve evim olarak kalmaya da devam edecek.

Charlie oldunuz, Paris oldunuz, peki Ankara olacak mısınız?

İşte paylaştığı o yazının orijinali.

Yazdığı yazıyla birçok güzel geri dönüş alan James Taylor, son olarak böyle bir paylaşımda bulunarak hislerini bir kez daha dile getirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selimkazak

bizimkiler akşam survivor izlerken yabancılardan destek bulmak hmm

moki85

Olmazlar.

ssstttt

her insan böyle olsa ne terör kalır ne de savaş..

animekizi

helaaal

Gizli Kullanıcı

İşte bu. İşte görüyorsunuz dil din ırk kıyafet tercihlere takılmadan insanı insan olarak kabul etmek, insan için üzülmek, insan için sevinmek, insan için çalışmak işte sahiden bu! Hayat felsefemin beden bulmuş hali.. O kadar duygulandım ki şu yazıları okurken. Hala daha bu konu hakkında tek bir kelime etme tenezzülünde bulunmayan insanlar var bizim milletimizden. Yada olayları yokuşa süren. Yorumları okudum iyi yorumda var kötü yorumda. Ben iyi tarafından bakıyorum neden çünkü böyle insanlardan daha fazla olsun istiyorum. İster şov olsun ister göz boyama ister sahici, bizi bizdenn daha iyi savunuyorsa tek bir şey söyleyebilirim; "Aferin coni"

Görüş Bildir