Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Benim TV İzlerken Müzik Klipleri Maceralarım ve Otizmdeki Etkilerim... (Ben Eren TAN'ım Bölüm I)

30PAYLAŞIM
Benim TV İzlerken Müzik Klipleri Maceralarım ve Otizmdeki Etkilerim... (Ben Eren TAN'ım Bölüm I)

Merhaba
Değerli Okurlar,

Benim
ismim Eren TAN, 23 yaşındayım. Fakat 2’li yaşlarımda Otizm
teşhisi konuldu ve hayatıma bu şekilde devam ettim. Daha sonra
ailemin ve hocalarımın desteği ile Türkiye’de üniversitelere
gidebilen sekiz Otizmli öğrenciden bir tanesi oldum. Daha
sonrasında Otizmin hayatı üzerimdeki etkilerinden ve Otizmi aşmama
yardımcı olan şeylerden bahsetmek istiyorum.

Müzik Serüvenim...

Kısaca kendi hayatımdan bahsedeyim. Benim eğitim hayatına başlamadan önce sürekli televizyonlarda müzik klipleri (İlk başta Kral TV) ile reklamları izlerdim. Tabii aşırı takıntılarım vardı ve kendimi fazla ifade edemiyordum.

Ve aklımdan ilk geçen anılarımdan başlayalım. Televizyonu izlemeye başladığımda Kral TV izlemeye başladım sürekli… İlk yaşlarımda mesela Şebnem Ferah’ın “Vazgeçtim Dünyadan” klibindeki parmaklık gölgelerin içindeki Şebnem Hanım’ı çığlık atarken gördüm. Benim düşüncem ise; Şebnem Hanımın üzerindeki gölgeleri gerçekten yatay yerleştirilmiş demir parmaklıklar zannettim. Bense Şebnem Hanım’ın imdat çığlığı sandım. Ama sonradan ve yaşımı ilerleyerek izleyip öğrendim ki; bence toplumsal bir sebeple çığlık atıyormuş. Vazgeçtim Dünya’dan şarkısının sözleri şu şekilde; Bir gazete haberinden yola çıkarak, tecavüz edilen ve ailesi tarafından dışlanan kucağında bebeğiyle Boğaz köprüsünden atlayan bir kadın için yazmış.

Tabii aynı süreçlerde Burak Kut’un Yaşandı Bitti klibindeki “YETER!” diye haykırışını da unutmuyorum! Tabii o sahnenin bir önceki kız-adam atışmalarını da… :)

Ve dahaları; Özcan Deniz’in “Yalan mı?” klibindeki şiir kısmından sonraki kısa ve yüksek havayı (sesi) [ki ondan çok aşırı korkardım.], Levent Yüksel’in “Bi’ Daha” klibindeki Levent Bey’in araç önüne geçip atlaması, Sertap Erener’in “İncelikler Yüzünden” klibindeki “İmaj Müzik logolu Sertap Hanım’ın çocukluk ve güller dolusu görüntüleri, Kenan Doğulu’nun “Hiç Bana Sordun mu?” klibindeki Kenan Bey’in “Hakkın yok!” diye bağırdıktan sonraki kıyıda denize dalması, hele ki türkücü Hüseyin Turan’ın “Kirvem” klibinin sonunda birden kuş olması, Teoman’ın “Sus konuşma” parçasının parfüm reklamlı klibi, yine Teoman’ın “Gemiler” klibinde Teoman Bey’in alevler içinde şarkı söylemesi, Yaşar’ın “Sebepsiz Fırtına klibindeki sonu (ki ondan da ayrı etkilendim ve bakmamaya özen gösterdim), AYNA grubunun (Vokalist Cemil Özeren’i de saygıyla anıyoruz) “Ölünce Sevemezsem Seni” klibindeki hamile bir kadının arabadan ezilerek ölmesi. Bunların ve hatırlayamadığım ve sonradan izlediğim eski kliplerin hiç, ama hiç birini unutmadım… Ama o bahsedilen sahnelere rağmen her şeyi alttan aldım.

Benim Tek Derdim "İnsanca Yaşayabilmem"

Ya
hele ki Raks Müzik tarafından
madde bağımlılığına karşı hazırlanan “İnsanca
Yaşamak”?! O klipte bizzat
özel bir anım var. İlk
Başlardaki animasyonlar, Şebnem Ferah’ın
çığlık atışı ve Emrah’lı
sahneleri hiç ama hiç
aklımdan çıkmadı!

Ama
klibin sonunu hiç bakmamıştım. Taa ki, elimde kakaolu bir Eti Puf
varken ve bana rahmetli dedem eşlik ederken... Yine yaklaşık 2-3
yaşlarındaydım… Klibin
sonundaki melekli animasyonu görünce birden ağlamaya başlamışım.
O sırada dedem beni sakinleştirmeye çalışıyordu. Benim
de aklımdan şunlar geçti; ya annem de melek olup gittiyse..?
Annemsiz ne yaparım bilemem. Ama Allah bütün annesiz evlatlara
sabır versin…

Bu
arada bu müzik ve klip hakkında güzel yorumlarda bulunacağım.
Her şeyden önce Eski Devlet Bakanı Işılay Saygın
Başkanımıza fikirlerine sağlık, Yönetmen ve ülkemizin en
değerli müzik adamlarından İzzet ÖZ
Bey’e ellerine sağlık diliyorum. Ve o kilp sayesinde hobi olarak
madde bağımlılıklarına karşı çeşitli araştırmalar yapıyor
ve mümkün mertebe seminerlere gidiyorum.

Ve o tarihten sonra 2007 yılına kadar yerli müzikleri takip ettim. Fakat 2007 yılından günümüze kadar şu an yerlilere ilave olarak çeşitli yabancı müzikleri dinlemekteyim. Çünkü son 12 yıllık yerli müzik kültürünün neredeyse çoğu mantksız şekilde ilerliyor. Ama günümüz sanatçılardan Cem Adrian, Ceylan Ertem gibi alternatif müziği sanatçılar hariç ve onlar olumlu eleştirileri aşırı hak ediyorlar...

Yabancı müzikleri dinlerken size bir tavsiyem, sevdiğiniz melodilere sahip şarkılarınız (varsa) çevrilmiş sözlerini muhakkak araştırın. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir