Avustralya'da İtlaf Edilecek Binlerce Deve İçin Türkiye'den İki Farklı Çağrı

 > 
479PAYLAŞIM

Aylardır orman yangınları ile boğuşan Avustralya’da kuraklık nedeniyle öldürülmesi planlanan binlerce deveyle ilgili Türkiye'den iki çağrı geldi. Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik, "Avusturalya hükümetine farklı bir çözüm bulmalarının gerektiğine dair çağrı yapıyoruz" dedi. Türkiye merkezli yardım vakfı İHH ise develerin etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için girişimde bulunduklarını açıkladı.

Avustralya'da Eylül ayından beri devam eden yangınlarda 8 milyon hektar alan kül olurken en az 25 kişi hayatını kaybetti.

Bütün dünya Avustralya'daki faciaya odaklanırken ünlü oyuncular, sporcular ve siyasetçiler düzenlenen kampanyalara destek verdi. 👇

Keşke Daha Fazlasını Yapabilsek! Avustralya'daki Yangın Felaketi İçin Bağışta Bulunan Ünlü İsimler - onedio.com
Keşke Daha Fazlasını Yapabilsek! Avustralya'daki Yangın Felaketi İçin Bağışta Bulunan Ünlü İsimler - onedio.com

Yangınların kaynağına ilişkin detaylar için 👇

Dört Aydır Söndürülemeyen Avustralya Yangınları Neden Kaynaklanıyor? - onedio.com
Dört Aydır Söndürülemeyen Avustralya Yangınları Neden Kaynaklanıyor? - onedio.com

Kıtadaki doğal yaşam yerle bir oldu

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Avustralya'dan gelen yürek burkan görüntüler 👇

Avustralya’daki Yangının Ne Kadar Ciddi Boyutlarda Olduğunu Gösteren Paylaşımlar - onedio.com
Avustralya’daki Yangının Ne Kadar Ciddi Boyutlarda Olduğunu Gösteren Paylaşımlar - onedio.com

10 bin devenin keskin nişancılar tarafından öldürülmesi planlanıyor

Çok su tükettikleri için ekolojik dengeyi bozdukları iddia edilen develer kuraklığa neden olmakla suçlanıyordu. 👇

Gerekçe Su Kaynaklarını Tüketmeleri: Avustralya'da 10 Bin Deve Helikopterlerden Vurularak İtlaf Edilecek - onedio.com
Gerekçe Su Kaynaklarını Tüketmeleri: Avustralya'da 10 Bin Deve Helikopterlerden Vurularak İtlaf Edilecek - onedio.com

Kuraklık sorununun yıllardır sürdüğü bölgede deve itlafının yangınlarla doğrudan ilgili olmadığı da belirtiliyor.

İçecek su arayan develerin, bölge insanlarına, besledikleri hayvanlara ve mevcut altyapıya zarar verdiği, deve nüfusunun acilen kontrol altına alınması gerektiği belirtiliyor.

Öldürme işleminin Çarşamba günü (dün) başlayacağı ve bir hafta kadar süreceği belirtiliyordu. Hayvanların ölülerinin önce kurumaya bırakılacağı daha sonra da yakılma veya gömme işlemi yapılacağı söyleniyordu.

Kıtanın orta kesimlerinde sayılarının yüz binleri bulduğu tahmin edilen develer 19. yüzyılda Hindistan, Afganistan ve diğer Orta Doğu ülkelerinden gelip buraya yerleşenlerle getirildiler.

BBC'nin iddiasına göre develerin ardından vahşi atlar için de öldürme kararı alındı.

Hükümet Sözcüsü Çelik'ten 'farklı bir çözüm bulunsun' çağrısı

Öldürülmesi planlanan develerle ilgili Twitter üzerinden çağrıda bulunan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, soruna farklı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. 

Çelik’in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

"

Avustralya'da rekor düzeydeki hava sıcaklığı nedeniyle çıkan ve süregelen kuraklıkla birlikte 4 aydır devam eden büyük yangından ve yaşanan kayıplardan derin üzüntü duyuyoruz.

Yangın sebebiyle oluşan kayıpların acısını paylaşıyor; felakette hayatını kaybedenler nedeniyle başsağlığı diliyoruz Yaşamını yitiren 1.25 milyar hayvandan ve yok olan 8 milyon hektar ormandan ötürü üzüntülerimizi iletiyoruz.

Çeşitli sebeplerle aşırı çoğaldığı ve su sorunu yaşandığı gerekçesiyle 10 bin kadar devenin vurularak öldürüleceği haberini endişeyle karşılıyoruz. Avusturalya hükûmetine farklı bir çözüm bulmalarının gerektiğine dair çağrımızı dile getiriyoruz.

Avusturalya develeri öldürmek için kullanacağı kaynakları, farklı yöntemler bularak, yaşatmak için kullanabilir. Yangından dolayı insanlar hayatını kaybetti, hayvan ve bitki canlılar yok oldu. Bu acıya, develeri öldürmek gibi acımasız bir eylemi eklemek son derece yanlış olur.

İnsanın doğaya her radikal müdahalesi büyük acıların yaşanmasına yol açıyor. Küresel ısınma nedeniyle 50 yıl sonra Avusturalya kıtasında kış ayının tamamen son bulacağına dair araştırmalar son derece kaygı verici.

Binlerce deveyi öldürerek doğanın dengesine kavuşacağını ve su kaynaklarının korunacağını ummak, insani bir yaklaşım olmaz. Doğayı da korumaz. Farklı ve insani çözümler bulunması mümkündür. İnsana yakışan çözümler, gelecek nesillere bırakılacak doğal mirası da korur.

İnsan, toprak, hava, su, hayvanlar, bitkiler aynı dünyada kader arkadaşlarıdır. Kaderleri birbirine bağlıdır. Birinin kaderi diğerinden ayrılmaz. Hayvana ve doğaya şiddet yoluyla insani bir yaşam elde edilemez... Bu dünyada kader arkadaşlarımızla kaderimiz birdir."

İHH: İhtiyaç sahiplerine dağıtalım

Develer için çağrı yapan bir diğer isim İHH Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis oldu.

Türkiye merkezli İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Avustralya'daki partner yardım kuruluşuyla temasa geçerek, develerin en azından bir kısmını alıp, etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için çalışma yaptıklarını duyurdu.

Nergis vakfın düşüncesini Twitter'dan yaptığı paylaşımla açıkladı.

Independent Türkçe’ye konuşan Nergis, “Önce develerin beslenme alışkanlıklarını tespit etmemiz gerekiyor. Etlerinin yenilip yenmeyeceğini ortaya koyacağız” dedi. 

Develerin tüketime uygun olduğu anlaşılırsa resmi makamlarla iletişime geçip develere talip olacaklarını söyleyen Nergis, “Develerin etlerini konserve yapıp ihtiyaç sahiplerine dağıtma gibi bir planımız var. Maliyet analizine göre bu konserveler Suriye’de ya da Avustralya’ya daha yakın bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılabilir” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe ve Independent Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir