Amerikalı Bilim İnsanlarından Çarpıcı Araştırma: Asgari Ücrete 1 Dolar Bile Zam Yapılsa, Binlerce İntiharın Önüne Geçilebilir!

-
Abone ol

Sadece 1 dolar daha fazla kazansalardı, kaç insanın hayatı değişirdi dersiniz?

Zorlu hayat şartlarına bir de parasızlık faktörü eklenince insanların tahammül sınırı gitgide azalır oldu. Halbuki küçücük bir değişiklik bile dengeleri değiştirebilecek güçte...

Nasıl olacak derseniz, gelin onu size detaylıca anlatalım.

Amerika Birleşik Devletleri'nden bazı araştırmacılar, yaptıkları yeni bir çalışmanın sonucunda oldukça çarpıcı bir sonuç elde ediyorlar.

Çalışmanın konusu şu; gelişmiş ülkelerde intihar oranları düşüyorken nasıl oluyor da Amerika’da gidişat o yönde olmuyor? Bunu değiştirmek için neler yapılabilir?

İşte bu konuyla ilgili yaptıkları tüm gözlemler, çok ilginç bir sonuca götürüyor bilim insanlarını. Vardıkları sonuç şu şekilde: 

Eğer 1990-2015 yılları arasında ABD'deki her eyalette saatlik asgari ücretler 1 dolar artsaydı, 27 bin 550 kişinin intiharının önüne geçilebilirdi. Bu sonuç için 'yüzümüze tokat gibi çarpan' tabirini kullansak abartmış olmayız herhalde.

50 eyaletten ve Washington DC'den toplanan verilerle, 1990-2015 yıllarında 18-64 yaş arası bireylerin intihar oranları incelenerek bu oranların asgari ücretteki değişimlerle karşılaştırılması yapılmış.

Bu arada söz konusu bulguların, eğitim düzeyi lise ve liseye kadar olanları kapsadığını da not düşelim. Üniversite ve daha yüksek eğitimler buna dahil değil.

Federal asgari ücret, şu an saatlik 7.25 dolar kadar. Eyaletten eyalete bu sayı değişiyor. 1990'da 36 eyalet bu federal oranı karşılıyorken 2015 yılına gelindiğinde 21'e düşmüş. Aradan geçen 25 yıllık süreçte, eyalet asgari ücretlerinde 478 defa değişiklik yapıldığı kaydedilen bilgiler arasında.

Araştırmacılarsa bu değişikliklere dayalı olarak asgari ücretteki her bir dolarlık artışa karşılık, intihar oranlarında %3.5-6'lık bir azalma olduğunu tahmin ediyorlar.

Bu çalışma gözlemsel olduğu için daha yüksek maaşların intihar oranlarını kesin olarak azalttığını gösterecek yeterlilikte değil. Ancak gözlenen ilişkiye göre, insanlar üzerindeki ekonomik baskı unsurlarını azaltmanın psikolojik olarak olumlu bir etki yaratabildiğini söylemek mümkün.

İntihar, ABD'deki ölüm sebepleri arasında ilk onda yer alıyor. 2017 yılında ise yaklaşık 47 bin önlenebilir intiharın gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Hal böyleyken, bu tehlikeli durumun önüne geçebilmek için bazı tedbirler alınması şart. Yolumuz bu sebeple toplumun maddi anlamda en yoksul ve en savunmasız kesimi olan işçi sınıfına çıkıyor. Asgari ücretlerde yapılacak artış, bu tehlikeyi önlemek adına atılacak adımlardan biri olabilir.

Şimdilik Amerika'yı bir kenara bırakalım, malum kendi ülkemizin gündeminde de bununla alakalı olarak şöyle bir konu var.👇

Kılıçdaroğlu Duyurdu: CHP'li Belediyelerde Asgari Ücret 2.500 TL Olacak - onedio.com
Kılıçdaroğlu Duyurdu: CHP'li Belediyelerde Asgari Ücret 2.500 TL Olacak - onedio.com

Geçim sıkıntısı ve maddi imkansızlıklar yüzünden intihar edenlere biz de yabancı değiliz ne yazık ki...

Hemen her gün yiyecek ekmeği olmayan, borçları yüzünden ölümü seçen insanların haberlerini acılar içinde okuyoruz. Yani sadece Amerika'da değil, bizim ülkemizde de gidişatı büyük ölçüde değiştirecek benzer bir adım atılabilir.

Bakalım, ilerleyen dönemlerde yapılacak yeni çalışmalarda sonuçlar neyi işaret edecek? Umut ediyoruz ki yapılan önerilerin ışığında ilerlenerek güzel sonuçlar elde edilir...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Ne zaman ki zenginlerin gözü doyar belki bir nebze insanların psikolojisi düzelir ama şu an ki maymun iştahlılık söz konusu olduğu sürece hayalden ibaret. Keşke yapılsa ama işte 'keşke'.

teod-dote

benim hayatım bir egoistin iki dudagı arasındaysa zaten yaşamaya gerek yok

ukale

Amerika'dakiler intihar ediyorsa Türkiye'de insan kalmaması lazım.

csa

Amerika ile Türkiye'nin farkı yok bu konuda pek. Hatta onlar daha bile kötü durumda. Filmlerden anlaşılmıyor tabii ama evsizden, fakirden geçilmiyor orası da. Kapitalizmin vahşi olduğu yerlerden sonuçta, adam akıllı sosyal devlet anlayışı da yok. Artık o da yok ama bir zamanın fırsatlar Amerika'sında da böyleydi. Yükselen bok gibi zengin olur, yiyemeyeceği kadar parası olur, milyonlar altına girecek çatı bulamazdı. Amerikan Devletinin refahını ve gücünü halkınınki ile karıştırmayın.

malik-gurdogan

Tamam Abd de Kapitalizm ideolojisi var ama sen de abarttın şuan Abd halkı en refah toplumlardan biridir evsiz demişsin ama 325 milyon dan 2 milyon evsiz bir zahmet olsun onlarında çoğu zaten mülteci veya madde bağımlısı.

csa

ABD 500-600 bin arası evsize, Türkiye ise 70 bin kadar evsize sahip. Buradan hesabı yaparsın kimde daha fazla evsiz var. ABD halkı refah içinde falan değildir. ABD halkı aynı bizim halkımızda olduğu gibi büyük oranda fakir, orta sınıfı son derece kısıtlı olan ve 3-5 (lafın gelişi) multi milyonerin gelirleri ile ortalamaları yükselten bir toplum. Yoksa bizden çok iyi durumda değiller. Aç internete bak. Mülteci veya madde bağımlısı demek baya sallama oluyor. İskandinavlardan falan örnek verirsiniz, derim evet örnek almalıyız pek çok konuda ama ABD'yi toplumsal, sosyal hiçbir konuda örnek almazsın.

kseth

Arkadaş bir dolar derken saatlik bir dolardan bahsediyorsunuz. 7 dolarda 1 dolar: %14. Zate yüzde 14 zam alabilse insanlar enflasyon etkisi dışında bir miktra rahatlıcaklar. 2500 lira maaşa yüzde 14 zam gelse 2850 ediyor ki iyi degil ama en azından bir soluk verir insanlara

Görüş Bildir