Herkesin Severek Kullandığı Son Teknoloji Ürünü Airpods ve Bluetooth Kulaklık, Kansere Yol Açıyor Olabilir mi?

53PAYLAŞIM

Hayat kurtarıcı gözüyle baktığımız, teknolojinin son nimetleri Airpods ve bluetooth kulaklıklar aslında sağlığımızın baş düşmanı olabilir mi?

Bu içerik hazırlanırken Business Insider, Harper's Bazaar, Medium ve Webtekno sitelerinden yararlanılmıştır.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran yeni cihazlarla tanışıyoruz. Ama bu cihazların hayat kolaylaştırması, sağlığımız açısından tehdit oluşturmadıkları anlamına gelmiyor.

Bilgisayar başında çalışanların ve müzik dinlemeyi sevenlerin özellikle çok tercih ettiği bluetooth kulaklıklar bunun bir örneği. Yıllardır kablo kıvırmaktan bunalan kişiler için kulak üstü ve kulak içi modelleriyle bluetooth kulaklıklar bir can simidi gibi oldu.

Üstelik bu kulaklıkların çoğu modelindeki mikrofon özelliği de sağ olsun, elimizi bile cebimizden çıkarmadan telefon görüşmelerimizi yapabiliyoruz.

Taşıma kolaylığı da cabası... 

Ancak sağladıkları bütün bu kolaylıkları bir yana bırakacak olursak, işin sağlık boyutu aklımızda bazı soru işaretleri yaratıyor. Bu kulaklıklardan yayılan dalgalar, sağlığımızı tehdit ediyor olabilir mi örneğin?

Airpods ve bluetooth kulaklıklar, beynimize çok yakın bir noktada çalıştığı için kansere neden olabilir ya da beyin fonksiyonlarımıza zarar verebilir mi?

İster istemez içimize bir şüphe düşüyor elbette...

Bu sorular yalnızca bizim aklımızı kurcalamıyor. Aynı konu bilim insanları tarafından da merak edildiği için bu konuyla ilgili bazı çalışmalar yapılmış ve hala yapılmaya devam ediliyor.

Bir süre önce, Colorado Üniversitesi Biyokimya Bölümü profesörlerinden Jerry Phillips ile yapılan bir röportajda, elektromanyetik alan aktivitelerinin insan DNA’sında hasara yol açabileceği ve kulak kanalına yerleştirilen bluetooth kulaklıkların beyin dokusunu yüksek seviyede radyo frekansına maruz bırakabileceği için Phillips tarafından endişe verici bulunduğuna değinilmişti.

Tabii, radyo frekanslarındaki radyasyon seviyesinin hücrelere zarar verdiğine veya insan sağlığını kötü yönde etkilediğine dair kesin bir kanıt yok.

Konuyla ilgili araştırmalar yapan Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği ise bu tür cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların hücre yapısını bozacak kadar etkili olmadığını söylüyor. Ayrıca telefon görüşmeleri sırasında telefonla doğrudan temas etmek, bize kulaklık kullanmaktan daha çok zarar veriyor.

Yani henüz zararlı olduğu kesinleşmemiş bluetooth teknolojisine karşı zararlı olduğu kanıtlanan ve yoğun kullanıldığı takdirde bizi doğrudan radyasyona maruz bırakan telefon karşı karşıya...

Uzun lafın kısası, şimdilik bluetooth kulaklıklarınıza sırtınızı dönmeniz için hiçbir neden yok! Yine de tedbiri elden bırakmamak için kullanım sıklığınıza dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca beyninize zararı olmasa bile uzun saatler yüksek desibelli müzik dinlemek ve sesin doğrudan iç kulağa verilmesi kulak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

gelecek kanser appledan gelsin be açarız davayı alırız parayı mis gibi bişey olmaz kim ne derse desin piyasadaki en sağlam kulaklık airpods tur gecikme yok tepkiler şahane sebebi airplay airpodsu alıp androidde kullanırsanız gene gecikme olur ama apple sistemleri üstünde muhteşem bir bağlantı sağlıyor

vortia

Radyo dalgası görünür ışığın altında bir enerjiye sahip o zaman odanın ışığını yakmakta kansere yol açıyor olabilir.

cenkg

Airpods reklami yapmissin, icerik bos.

selot

hee reklamın ıısı kotu olmaz dıosun yanı ?? cunku adamlar ustu kapalı aırpods kanser yapabılır demıslerde hanı nesi reklam bunun resmen aırpodsu provoke etmısler suan....

cenkg

hayir selen hnm. oyle demiyorum. bildigin reklam yapilmis. Ayrica icerigi okudunuz mu acaba? ben her hangi bir provake durum gormedim.

Görüş Bildir