Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Adımda Harekete Geçip Yaşadığın Toplumda Fark Yaratmaya Ne Dersin?

177PAYLAŞIM

Gönüllülüğün temeline baktığımızda 'gönülden', 'gönül vermek'ten gelen bir kelime olduğunu görürüz. İnandığımız ve savunduğumuz her şeye gönülden destek verelim. İleride nasıl bir nesille, vatandaş grubuyla yaşamak istiyorsak, bu grubu kodlamak mümkün. Gönüllülüğün iyileştirici gücüne inanalım ve haydi harekete geçelim!

1. Gönüllülük 101 için ilk kural, etrafındaki sorunları gözlemle ve tespit et! Farkındalık kazandığımız an aslında en büyük adımı atmış sayılırız...

2. Sorunlardan şikayet etmek yerine çözüm önerileri düşün… Tanımadığınız bir kişinin sorunlarına çözüm üretmek gerçekten harika hissettiriyor.

3. Çözüm önerilerini kağıda dök. Ne de olsa söz uçar, yazı kalır...

4. Önerilerini yakınlarınla paylaş… Çünkü birlikten kuvvet doğar.

5. Harekete geçerken çevrende, mahallende sana destek olabilecek bakkal amca, terzi, komşu ve belediyeye çözüm önerini anlat… Farklı bakış açılarına sahip kişilerin fikrini almayı unutma.

6. Çözüm önerini paylaştığın yakınlarından gönüllü takımını kur. Güçlü bir takımın önünde hangi sorun durabilir ki?

7. Ve gönül verdiğin konu için, gönüllülük hareketine geç!

8. Harekete geçerken bunu daha fazla kişiye anlatmak için iletişim kanallarını kullanmayı unutma.

9. Günümüzde sosyal medyanın önemi aşikâr… Projen için hemen bir sosyal medya hesabı ve YouTube kanalı aç. Maksimum kişiye ulaşmayı hedefle.

10. Soruna nasıl çözüm bulduğunu ve projenin çıktısını raporla ve herkesle örnek olması adına paylaş… Bazen sen bile yarattığın sonuca inanamayabilirsin :)

Sen de gönüllü olmak, topluma fayda sağlamak istersen SosyalBen Vakfı'na gönüllü veya destek olabilirsin. Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz: 

SosyalBen Vakfı (@sosyalben) • Instagram photos and videos

SosyalBen Vakfı

SosyalBen Vakfı (@sosyalben) on Twitter

SosyalBen Vakfı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir