Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Rusya, Türk Askerlerine Saldıran Hava Araçlarının Kendilerine Ait Olmadığını Teyit Etti'

 > 
10PAYLAŞIM

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında geçtiğimiz günlerde El Bâb'da Türk askerlerine yapılan saldırıyla ilgili, "Rusya, açıkça bu saldırıda bulunan hava araçlarının Rusya'ya ait olmadığını bizzat Sayın Putin vasıtasıyla teyit etmiştir. Saldıran hava aracının tespiti ve o bölgedeki bütün hareketliliklerin hepsinin kayıtları var. Bunlarla ilgili teyit yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunulacaktır" dedi. Ayrıca Kurtulmuş, OHAL'in Türkiye'de "gerektiği kadar" ilan edileceğini de söyledi.

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarının tamamı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan KurtulmuşBakanlar Kurulu toplantısına verilen arada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, 24 Kasım perşembe günü El Bâb'da Türk askerlerine yapılan saldırıya ilişkin şöyle konuştu:

'Teyit yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunulacak'

"Rusya, açıkça bu saldırıda bulunan hava araçlarının Rusya'ya ait olmadığını bizzat Sayın Putin vasıtasıyla teyit etmiştir. Bu saldıran hava aracının, uçak ya da İHA, bunların tespiti ve o bölgedeki bütün hareketliliklerin hepsinin kayıtları var. Bunlarla ilgili teyit yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunulacaktır."

TSK, 3 askerin şehit olduğu ve 10 askerin de yaralandığı saldırıyla ilgili 'Rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor' demişti.

El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com
El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com

AP'nin 'müzakereler dondurulsun' kararı: 'Türkiye'den daha fazla AB zararlı çıkar'

"Liderler toplantısında bu kararın tersine Türkiye ile ilgili olumlu yaklaşımların ortaya konulmasının Avrupa siyasetinin makul tarzı bakımından da önemli ve hayati olduğunu ifade etmek isterim. Aşırı sağ siyasetin Türkiye, göçmen, İslam karşıtı politikalarının Avrupa Parlamentosunu etkilediği aşikardır. Dolayısıyla bu karar, öncelikle Avrupalı siyasetçiler bakımından mahiyeti iyi anlaşılması gereken bir karardır ve Avrupa siyaseti bakımından alarm verici bir niteliktedir.

Avrupa hukuku bakımından da bir siyasi sonucu yoktur. Bu karar gözden geçirilmesi gereken karardır. Özellikle aşırı sağ siyasetin göçmen karşıtı politikaların Avrupa Parlamanetosu'nu etkilediği aşikardır. Bu kararın kendisi Avrupa'nın kendi değerleriyle çelişen bir karardır. Bu karar vizyonsuz çifte standartlı bir karardır. Bu kararı yok hükmünde kabul ediyoruz.

Biz ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasını istemeyiz ama ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasından, Türkiye'den daha fazla Avrupa Birliği'nin zararlı çıkacağını, Avrupa Birliği'nin bu çerçevede Türkiye'den daha çok etkileneceğini de ifade etmek isterim."

'OHAL gerektiği kadar ilan edilecek'

"Büyük bir mücadele sürdürüldüğü için Olağanüstü Hal (OHAL) gerektiği kadar Türkiye'de ilan edilecek. Ümit ederiz en kısa süre içerisinde OHAL'i bitirip Türkiye ciddi bir şekilde normalleşme sürecine başlar. Ama sonuçta OHAL normal vatandaşımızın günlük hayatını etkilemiyor. Sadece FETÖ mensupları, devlete karşı terörist faaliyet içinde olan odaklar devletten temizleniyor. Ümit ederiz, referanduma gidilmeden evvel OHAL sonuçlanmış olur."

Yeni Anayasa çalışmaları: 'En kısa zamanda sonuca ulaşacağımızı ümit ediyoruz'

"MHP teknik düzeyde AK Parti'nin kendisine göndermiş olduğu anayasa değişiklik paketiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. En kısa zamanda bize resmi olarak da cevaplarını bildirecekler. Sonunda da eğer zaten varsa ortaya çıkan herhangi bir sorun, bunların aşılması bakımından ya da teknik müzakerelerle sorunlar aşılmışsa o zaman liderler düzeyinde son noktayı koyarak hem bunun nasıl parlamentoya gönderileceği hem de bunun takviminin ne olacağı kararlaştırılacaktır. En kısa zamanda sonuca ulaşacağımızı ümit ediyoruz. Ümit ediyoruz, gelinen nokta onu gösteriyor, parlamentoda 330'u aşacak bir noktaya geliyoruz."

'Dolar belli bir süre sonra belli bir seviyeye düşecektir'

"Türk Lirası'nı özendirmek için somut planlarımız var. Türkiye'nin bu anlamda yapmış olduğu bazı çalışmalar var. Zaman zaman açıklıyoruz. Hiç kimsenin Dolar şu hafta şuraya çıkar, burada düşer demeye lüksü yoktur. Para üzerinde spekülasyon yapan çevrelerin de böyle bir gücü yoktur. Türk Lirası'nın değer kaybetmesi Türkiye'nin iç sorunları nedeniyle değildir. Türk parası yapısal zafiyet gösterdiği için döviz dalgalanmıyor. ABD seçimleri ve sonrası nedeniyle bir türbülans var. 

Trump'ın ülke yönetiminde yapacağı değişikliklere ilişkin beklenti farklılıklarından doğan bir türbülans var. Biz iyimseriz; Dolar belli bir süre sonra belli bir seviyeye düşecektir. Ama şu gün şu seviyeye düşer demek doğru değildir. Önümüzdeki dönemde de gıda krizi, su krizi gibi durumlar olabilir ama büyük krizlere rağmen Türkiye ekonomisi etkilenmemiştir. Ben bu krizlerden Türkiye'nin gelecekte de etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Bu kadar şey yaşıyoruz, başka ülke olsa hallaç pamuğu gibi savrulurdu."

Türkeş'in açıklamaları: 'Siyaset somut iştir'

Tuğrul Türkeş: 'İdam Cezasına Karşıyım, Faydasından Çok Zararı Olur' - onedio.com
Tuğrul Türkeş: 'İdam Cezasına Karşıyım, Faydasından Çok Zararı Olur' - onedio.com

Kurtulmuş, Tuğrul Türkeş'in MHP lideri Devlet Bahçeli’nin anayasa değişikliğine desteğinin, herkesin algıladığının aksine bir siyasi tuzak olabileceğini ifade etmesi ile ilgili ise, "MHP ile görüşmelerimize devam ediyoruz, geldiği noktada zaten kabul ettiklerini bildirirlerse liderler son görüşmeyi yapacak. Biz kimsenin niyetiyle ilgilenmeyiz, siyaset somut bir iştir. 330'u bulduğumuz anda millete gideriz, 367'yi bulsak da gideriz. Atılacak bu önemli adımın mutlaka millete sorulması gerekiyor" dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir