'Ruhsar Pekcan Hakkında Müteyakkız Olun' Diye Uyarılan Bürokratların Görevleri Bir Bir Değişmiş...

 > 
45PAYLAŞIM

Ticaret Bakanı olmadan önce, hakkında gümrük müdürlüklerine "uyarı" yazısı gönderilen Ruhsar Pekcan ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Pekcan hakkında "müteyakkız" olmaları istenen bürokratların, Pekcan'ın bakanlığı döneminde birer birer görevlerinin değiştirildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, geçmişte gümrüklere hakkında “vergisiz eşya ithal etme teşebbüsü" uyarısı gönderilen eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında bir yazı kaleme aldı. 

Terkoğlu, yazısında “vergisiz eşya ithal etme teşebbüsü”yle ilgili yazının 19 bürokrata gittiğini, bu isimlerden büyük çoğunluğunun Pekcan’ın bakanlık görevine gelmesinin ardından farklı bölgelerdeki görevlere "atandığını" yazdı.

Terkoğlu, "Ruhsar Pekcan’ı takip edenlerin başına ne geldi?" başlıklı yazısında bu bürokratları ve atandıkları yerleri şöyle aktardı:

  • Listenin ilk sırasındaki Abdullah Özgür, üç yıl iki ay görev yaptığı Batı Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden Batı Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne kaydırıldı.

  • Listenin ikinci sırasındaki Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ali Aygün görevinden alındı, müfettişlik görevine kaydırıldı.

  • Listedeki bir başka isim, Hüseyin Şanverdi, Doğu Karadeniz Gümrük Ticaret Bölge Müdürü iken bu görevden alınıp Bursa Uludağ Gümrük Ticaret Bölge Müdür Vekilliği’ne getirildi.

  • Havva Eksilmez, Malatya-Fırat Gümrük Bölge Müdürüydü. Oradan alınıp Ankara Orta Anadolu Gümrük Ticaret Bölge Müdür Vekilliği’ne atandı.

  • Ragibe Coşkun, Antalya Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü olarak görevini sürdürürken, Malatya Fırat Gümrük Ticaret Vekili yapıldı.

  • Listedeki Halil Şaşmaz, Gaziantep GAP Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden Samsun Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Müdür Vekilliği’ne kaydırıldı.

  • Mehmet Tuncay Bayraktar, Ankara Gümrük Ticaret Bölge Müdür Yardımcıydı. Gaziantep GAP Gümrük Ticaret Bölge Müdür Vekilliği’ne atandı.

  • Hasan Eken, Bursa Uludağ Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden alındı. Gümrük Genel Müdürlüğü’ne uzman yapıldı.

  • Kocaeli Doğu Marmara Gümrük Ticaret Bölge Bölge Müdür Vekili Musa Aydemir’in görevindeki değişiklikle uzayıp gidiyor.

"Türkiye’yi dolandırmasın diye takip edilen kişinin bakan olması yetmiyor, kendisini takip edenleri de görevden alıyor. Gümrük sistemini kökünden değiştiriyor"

“Ruhsar Pekcan’ın gümrüklere yaptığı müdahale öyle büyük ki” diyen Terkoğlu, şunları yazdı:

Sanmayın ki mesele sadece bir gümrük meselesi. Yaşanan olay Türkiye’de devlet düzenine ilişkin kırmızı alarm veriyor. Düşünün, devlette yıllardır görev yapan bir bürokratsınız. Bir sabah elinize bir yazı ulaşıyor. Kendisini Cumhurbaşkanı’nın eşinin yakını olarak tanıtarak gümrükleri atlatmaya çalışan bir tüccara karşı, teyakkuzda olmaya çağırıyor. Milyarların döndüğü gümrükte, söz konusu kişiye karşı uyanık kalmaya çalışıyorsunuz. Derken Cumhurbaşkanı, takip ettiğiniz kişiyi, kimseye sormadan bakan yapıyor. İşin ilginci, “CEO Bakanlık” denilen deneyimde, ne bürokrasiden ne siyasetten gelen tüccar, “sektörden” diye överek tanıtılıyor. Türkiye’yi dolandırmasın diye takip edilen kişinin bakan olması yetmiyor, kendisini takip edenleri de görevden alıyor. Gümrük sistemini kökünden değiştiriyor.

“Bu tüccar nasıl bakan oldu” diye sorguladığınızda “bazı yakınlıklardan”, “bazı tanışıklıklardan” bahsediliyor. Ve siz bu durumda hâlâ namuslu bir bürokrat olarak ülkeye hizmet etmeye çalışıyorsunuz. En küçük memur atanırken köküne kadar araştırmanın yapıldığı ülkede, takip ettiğiniz tüccarın amiriniz yapılmasına şaşırıyorsunuz. Belki de şaşırmıyorsunuz! Görülüyor ki “her şeyi bilen tek adam”a dayanan devlet sistemi, ya en yakınından çıkan bilgiden bile habersiz ya da bile bile devlete karşı kusur işliyor. Her durumda, yönetme düzeni, ülkenin suça karşı mücadelesini engelliyor, yolsuzlukla mücadelenin bağışıklığını azaltıyor, namusluları cezalandırırken namussuzları yükseltiyor. Alicengiz oyununun sonunda ne mi oldu? Darı olan çırağına karşı tavuk olan derviş, darının bir anda sansar olmasıyla boğuldu. Her şey geri döndüğünde, kazananın iki parmağı, yenmiş darılar nedeniyle yerinde yoktu. Dilden dile dolaşan hikâyede, yenen de yenilen de her şey oldu da… Alengirli bir tüccarın bakan olup da bürokratları yiyeceği kimsenin aklına gelmemişti.

Ne olmuştu? 👇

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Bürosu’nun beş yıl önce gümrük müdürlüklerine bir yazı göndererek, o tarihte bir iş kadını Ruhsar Pekcan’a karşı “müteyakkız olmaları konusunda” uyardığı ortaya çıkmıştı.

Yazıya ilişkin detaylar 👇

Ruhsar Pekcan 'Emine Erdoğan'ın Yakınıyım' Diyerek Vergisiz İthalat Yapmaya Çalışmış! - onedio.com
Ruhsar Pekcan 'Emine Erdoğan'ın Yakınıyım' Diyerek Vergisiz İthalat Yapmaya Çalışmış! - onedio.com

Pekcan ile ilgili diğer skandallar 👇

Ruhsar Pekcan, 380 Bin TL'lik Ev Tadilatını da Bakanlığa Ödetmiş - onedio.com
Ruhsar Pekcan, 380 Bin TL'lik Ev Tadilatını da Bakanlığa Ödetmiş - onedio.com
Kendi Bakanlığına Dezenfektan Satan Ruhsar Pekcan'ın Şirketine 1.4 Milyon TL Devlet Desteği Verilmiş - onedio.com
Kendi Bakanlığına Dezenfektan Satan Ruhsar Pekcan'ın Şirketine 1.4 Milyon TL Devlet Desteği Verilmiş - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir