'Honki Ponki Torino' Şarkısının Aslında TRT Sansürüne Verilmiş Muazzam Bir Ayar Olduğunu Biliyor muydunuz?

2.4bPAYLAŞIM

Bugün bir yaşımıza daha girdik. Dünyanın en anlamsız şarkısı Honki Ponki meğer ne kadar anlamlı bir şarkıymış. Şaşırmalara doyamayacağınız içeriğimize alalım sizi buyrun...

Kaynak

Honki ponki torino, çalona bimbo bori ro, muşi muşi hubobo kozi zo, çiki çiki şayne tiki tak tok :)))))

Okuyunca yine küçük çapta bir beyin yanması yaşadınız değil mi? Biz 90'lar çocukları bu şarkı ilk çıktığında "ne diyon lan seeeen sibooooop" gibi tepkiler vermiş, şair ne demek ister burada asla anlamamıştık.

Faruk K ilk olarak Azar Azar şarkısı ile piyasaya çıkmış, sonra da Honki Ponki Torino şarkısı ile bizim zavallı küçük beyinlerimize kazınmıştı. Lunapark'ta ördeklerle birlikte dans ettiği klibinden bahsetmiyorum bile:)))

Hayır işin garip tarafı kendisi de zaten şarkının içinde "hiçbir anlamı yok bu sözlerin, sadece rahatlamak için söyledim" diyordu :)))

Demedim demedim bir şey demedim
Derdimi kimseye söylemedim
Eredem teredim herşey meredim
Keltimi şerlere çelteledim

Çok gerilince sinirlerim
Tutamam çenemi söylenirim
Kulağı vardır şşşşt heryerin
Zararı küpüne sirkenin

Honki ponki toni nok
Çalona bimbo bori rok
Muşi muşi hubobo kozi zok
Çiki çiki şayne tiki tak tok

Hiçbir anlamı yok bu sözlerin
Sadece rahatlamak için söyledim
Sende mi öğrendin aferin
Haydi gel beraber söyleyelim

Etme eyleme Faruk Abi! Eyvallah sen sinirlenmişsin, belli ki senin canını çok sıkmışlar ama bizim ne suçumuz var? Bize de yazık be abi dedik ama meğer işin aslı bambaşkaymış.

Bu şarkı aslında Şenay'a ait. Şenay kim derseniz Türk filmlerinden hepimizin ezbere bildiği "Hayat Bayram Olsa", "Sev Kardeşim" gibi şarkıların sahibi.

Şenay, 70'li yıllarda Türk Pop'unun en ünlü şarkıcılarından biriydi ve yaptığı 45'likler hep hit olurdu. 1980 yılına kadar birçok festivale katılarak Türkçe ve İngilizce şarkılar söyledi. Ve 7 ödülle uluslararası festivallerde en çok ödül alan pop müzik şarkıcısı oldu.

“Sev Kardeşim”, “Hayat Bayram Olsa”, “Beyaz Ülke”, “Gerçek Nerde?”, “Açıl Susam Açıl”, “Ve Ağlıyorum”, “Varlar Yoklar”, “Dön Artık”, “Sev Yeter ki”, “Dünden Bugüne”, “Sessiz Bir Yer” gibi pek çok hit 45′lik yaptı.

Ayrıca Şenay miting alanlarında şarkı söyleyen ilk şarkıcıydı. Bülent Ecevit'in Karaoğlan olduğu zamanlarda Ecevit'ten önce sahne alıp 'Sev Kardeşim' ve 'Hayat Bayram Olsa'yı söylerdi.

Şenay'ın bu şarkılarındaki sözleri 'solcu' bulunduğu için TRT tarafından yasaklandı. O da bu sansürü protesto etmek için 'Hadi bakalım bunu da yasaklayın' dercesine hiçbir anlamı olmayan 'Honki Ponki'yi yazdı ve şaka gibi ama TRT'nin sansürünü kırdı.

Şenay'ın ve pek çok şarkıcının eseri, o dönemde eften püften sebeplerle sansüre takılıyormuş.

1980 yılında yazdığı bu şarkının sözleri anlamsızdı ama müziği evrenseldi, büyük ilgi gördü. 'Honki Ponki' ile aynı adlı albüm, satış rekorları kırdı. Bu plağın dünya hakları Hollandalı CNR firması tarafından alındı.

Türkiye’deki ilk ve tek albümü ise “Şenay” adıyla çıktı. “Honki Ponki”, “Çirozname”, “Dalkavuk”, “Kent Yaşamı”, “Şarkılar”, “Doy Doy Doy Doymadım”, “Bir Gün O Yok Diyecekler” gibi şarkılarıyla bir dönemin müzik tarihine damgasını vurdu. Honki Ponki İngilizce sözlerle Hollanda, Japonya, Belçika, Fransa, Almanya gibi ülkelerde, “Honky Ponky” ismiyle 45’lik oldu. Ve Beyaz Kelebekler’in “Sen Gidince”sinden sonra Avrupa listelerine giren ikinci Türk plağı oldu, üçüncüsü de Barış Manço’nun “Nick The Chapper”idir.

Ama Şenay, ünlü orkestra şefi olan eşi Şerif Yüzbaşıoğlu hayatını kaybedince inzivaya çekildi. Şarkıları yurt dışında listelere girerken Şenay kendisine gelen teklifleri kabul etmedi. Kendini eve kapattı ve müziği tamamen bıraktı.

Faruk K ise 2002'de şarkıyı ikinci albümüne aldı. Bir röportajında ise "Ben Azar Azar ile tanındım ama bana festivallerin kapısını açan Honki Ponki oldu. O şarkının parasıyla apartman aldım." dedi.

Vallahi ne diyelim bir yaşımıza daha girdik. Meğer hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş. Şenay'ın zekasına ve ayar verme biçimine hayran kaldık. Helal olsun!

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aydin-ozkan

Şarkının sözleri "Lale Oraloğlu" na aittir

aydin-ozkan

Honki ponki şarkısının söz yazarı "Lale Oraloğlu" dur Şenay değil

riverdale-and-narcos

yepp

Gizli Kullanıcı

yani diyor ki;Demedim demedim bir şey demedim Derdimi kimseye söylemedim aradım taradım herşeyi denedim Kendimi yerlere atıverdim:)

Gizli Kullanıcı

Şimdi şarkıyı Şenay'dan dinliyorum.Böyle dinleyince başka bir şey oldu,bildiğin Trt'ye küfür ediyomuş gibi geliyo :D

Görüş Bildir