Görüş Bildir

Yunanistan Cumhurbaşkanı: 'Türkiye İnsan Kaçakçıları ile Ortaklaşa Hareket Ediyor'

Anasayfa > Gündem

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ve Başbakan Merkel ile görüşmek üzere Berlin'i ziyaret edecek olan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Türkiye'nin insan kaçakçıları ile ortaklaşa hareket ettiğini öne sürdü.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, sığınmacı krizine ilişkin olarak komşu ülke Türkiye'ye ağır iddialar yöneltti. Cumhurbaşkanı, 'Türk insan kaçakçılarının Türk resmi dairelerinden destek aldığı yönünde güçlü bir şüphe duyuyorum' dedi.

'İnsan tacirleri ile çalışmak bir nevi köle ticareti'

'İnsan tacirleri ile çalışmak bir nevi köle ticareti'

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos

Cumhurbaşkanı, özellikle liman işletmelerinin sanki hiçbir şeyden haberleri yokmuş gibi davrandığını belirtti. Yunanistan Cumhurbaşkanı, Alman Süddeutsche gazetesine yaptığı açıklamada, ellerinde bu yönde kanıtlar olduğunu iddia etti. Cumhurbaşkanı Pavlopulos, insan tacirleri ile çalışmanın bir nevi 'köle ticareti' olduğunu söyledi. 

Bugün Berlin'i ziyaret edecek olan Pavlopulos, Alman mevkidaşı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel ile bir araya gelecek.

Gabriel'den gözdağı

Gabriel'den gözdağı

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel

Öte yandan sığınmacı krizi Almanya'nın iç politikasında da sert tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, menşe ülkelerini iltica başvurusu reddedilen sığınmacıların geri alınması konusunda uyardı. 

Gabriel, kalkınma yardımlarının azaltılabileceği yönünde gözdağı vererek, Cezayir, Fas gibi ülkelerin kendi vatandaşlarını geri almasını istedi. Hristiyan Birlik partileri içinde ise sınırların kapatılması talepleri yüksek sesle dile getiriliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, şimdiye kadar sığınmacı kabülünde bir üst limit belirlenmesi önerilerini reddetmiş, ancak bu tutumu nedeniyle büyük eleştiri toplamıştı.

3 milyar euro krizi

3 milyar euro krizi

AB ve Türkiye ise geçen kasım ayında sığınmacı akınının kontrol alınması konusunda anlaşmaya varmıştı. Ancak AB'nin Türkiye'ye vaat ettiği 3 milyar euroluk yardımın ne şekilde bir araya getirileceği belirsizliğini koruyor. Bu paranın 1 milyar euroluk bölümünün AB bütçesinden ayrılması, diğer 2 milyar euroluk bölümün ise AB üyesi ülkelerden temin edilmesi öngörülmüştü. Ancak İtalya bu öneriye itiraz etmişti. Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre, 2015 yılında deniz yoluyla Avrupa'ya geçmek isterken 3 bin 771 kişi hayatını kaybetti.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
38
9
8
4
4
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Anateist Tsietana

İçinde çocuklarında olduğu botları, çivili sopalarla batıran adamlar değil mi bu Yunanlılar? Gitmek isteyeni, bağlayacak hali yok Türkiye'nin. "Sen istiyor, ... Devamını Gör

Mustafa Aksoy

Ya bunların ağızları çok açıldı.Sınırları açıp salın mültecileri,dünyanın kaç bucak olduğunu görsünler.

Mustafa Aksoy

Ülkedeki mültecilerin gelişigüzel bir şekilde dağılmasının sonuçlarını görüyoruz.(En son Sultanahmet saldırısı) Ve artık Ortadoğu bataklığına doğru yol alıy... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Haber doğru ise yapanın ellerine sağlık. Avrupanında canı fazlasıyla sıkılmalı ve sorumlu olmalı