"Stat Elimizden Alınabilir"

 > -

Yarsuvat: "Çok Zor Durumdayız"

Galatasaray Kulübü Başkanı Yarsuvat, kulübün amatör şubelerinin giderinin 95 milyon, gelirinin ise 30 milyon lira olduğunu belirterek, "Çok zor durumdayız" dedi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Türk Telekom Arena'da bulunan çok amaçlı salonda gerçekleştirilen ocak ayı olağan divan kurulu toplantısında, kulübün futbol dışındaki şubeleriyle ilgili yapılan görüşmede konuştu.

Galatasaray'ın futbol değil, bir spor kulübü olduğunu dile getiren Yarsuvat, "Mevzuatta amatör olarak geçen sporlar gerçekte amatör değil. Yüzme de amatör değil, basketbol da amatör değil. Bir tek kazanç kapısı da var o da futbol. O da Sportif AŞ olarak faaliyet gösteriyor. Öbür tarafta ise zengin bir kulüp var. Kulüp kendi varlıklarını, Sportif AŞ'ye para sağlamak için teminat olarak veriyor ve Sportif AŞ halka açık bir şirket olduğu için kulübe para aktaramıyor. Böyle anlaşılmayan ters bir ilişki var" diye konuştu.

Duygun Yarsuvat, Türk Telekom Arena'nın Galatasaray Kulübü için yapıldığını ancak üst hakkının henüz verilmediğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla bu stat her zaman elimizden alınabilir. Üst hakkı olsa ona göre birtakım değişikliklerin yapılması ve hukuki sözleşmelerle gelirin kulübe aktarılması söz konusu olabilir ama şu an için bu yok. Bunu halletmek için uğraşıyoruz. İlk uğraştığımız konu da bu stadın üst hakkını tapuda tescil etmektir. Bununla ilgili girişimlerde bulunduk. Spor Genel Müdürlüğü ile temas halindeyiz, bunu halletmek için uğraşıyoruz."

Türkiye'de amatör olarak değerlendirilen branşların gerçekte amatör olmadığını savunan Yarsuvat, "Bütün amatör şubelerin gideri 95 milyon lira, gelirleri ise 30 milyon lira. Demek ki 65 milyon liralık bir açık var. Çok zor durumdayız esasında. Sadece biz değil, bütün kulüpler zor durumda" ifadelerini kullandı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Yarsuvat, amatör şubelerde de profesyonel sporcuların bulunduğunu dile getirerek, "Kulübümüzde 47 Türk, 23 de yabancı toplam 70 profesyonel sporcu var. Ücret alan amatör şube ve altyapı sporcularının 165 Türk, 14 yabancı toplam 179 kişi. Ücret almayan amatör şube ve altyapı sporcuları 811 kişi. Amatör şubelerde toplam bin 60 sporcumuz var. Amatör şubelerden asla vazgeçmeyeceğiz. Bunu yürütmeye çalışacağız ve yürüteceğiz. Vazgeçmek zaten bizim kitabımızda yazan bir husus değil" değerlendirmesinde bulundu.

Sponsorluk daveti

Duygun Yarsuvat, kulüp üyeleri ve Galatasaraylıları, amatör branşlardaki sporculara sponsor olmaya davet etti.

Basketbolun futboldan sonra toplumun beğenisini kazanan bir spor dalı olduğunu anlatan Yarsuvat, şöyle konuştu:

"Basketbol, seyircisine keyif veren bir spor dalı. Bundan da vazgeçemiyoruz. Burada da büyük bir rekabet var. Basketbol takımımız, Avrupa Ligi'nde son 16'ya girdi ve 7 kişi ile geçen senenin şampiyon takımını yendi. Şimdi biz bu takımı desteklemeyecek miyiz? Galatasaray Basketbol Takımı'nı kapatacak mıyız? Hayır. Kapatırsak, Osmanlı'nın son dönemdeki maarif nazırının 'okullar olmasaydı maarif nazırı olmak çok güzel bir şeydi' dediği gibi 'bu spor dalları olmasaydı biz kulübü daha rahat yönetirdik' gibi bir düşünceye asla sahip olamayız. Galatasaray'ın ilkelerinde böyle bir düşünce yok."

Yarsuvat, amatör sporların kulübe maliyetinin yüksek olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu bizim işimizdir, bunu yapacağız. Bunu nasıl yapacağız? İçimizde Galatasaraylılar var, Galatasaray'ı sevenler, başarısıyla övünenler var. Bazı arkadaşlar da oyuncu seviyesinde sponsor olsunlar. Kendi kişisel ilişkilerimizi kullanıyoruz, sponsor arıyoruz. Grup halinde arıyoruz, teker teker arayalım. Mesela bir basketbolcuyu, bir voleybolcuyu bir kişi destekleyebilir. Bunları bekliyorum. Eğer amatör sporların devam etmesini istiyorsak. Sizlerden, Galatasaray üyelerinden, Galatasaray'ı sevenlerden dayanışma bekliyoruz. Bunu dayanışmayla halledebiliriz."

"Bıçaklanan Sırp taraftar hayatını kaybetti"

Yarsuvat, "Biliyorsunuz, münasebetsiz, feci bir olay oldu. Birisi bir Sırp seyirciyi bıçakladı. Seyirci öldü. Sırbistan'da 'Türk'ün kanı ne zaman akacak' sloganları var ve yer gök inliyor. Sırbistan'ı biliyorsanız, işin vahametini düşünebilirsiniz. Daha vahim olan Sırbistan Başbakanı, bizim antrenörümüzü 'persona non grata' (istenmeyen adam) ilan etmiş. Aşağı yukarı 15 gün, Dışişleri Bakanlığı, Kızılyıldız Kulübü Başkanı, Belgrad Büyükelçisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında devamlı mektuplaştık, telefonlaştık. Neticede, Başbakan, 'persona non grata'yı kaldırmayı kabul etti. Bize de güvenlik önlemleri alınacağı söylendi" dedi.

Galatasaray Kulübü Başkanı, karşılaşmanın oynanacağı 16 Ocak Cuma günü Sırbistan'a gideceklerini anlatarak, "Saat 11.00'de gidiyoruz. Orada otele gideceğiz ve ben, antrenörümüz, Kızılyıldız Kulübü Başkanı ile antrenörünün katılımıyla basın toplantısı yapacağız. İşte, 'antrenörümüz yanlış anlaşıldı, şu oldu, bu oldu' diyeceğiz. Sonra Kızılyıldız Kulübü Başkanı ve ben gidip, Marko'nun mezarına çiçek koyacağız, saygı duruşunda bulunacağız. Ondan sonra 20 bin kişilik bir arenada, ki bana gelen bilgiye göre 25 bin kişi arenaya geliyormuş, 25 bin kişi önünde bizim çocuklar basket oynayacak. Hepimizin çelik yelek yaptırması gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Galatasaray ile ilgili tüm kapılar açılmaya başladı"

Duygun Yarsuvat, Galatasaray Futbol Takımı'nın Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yaptığı ziyaretten sonra tüm kapıların kendilerine açıldığını dile getirdi.

Üyelerin konu ilgili değerlendirmeleri üzerine, ziyaretin planlı olmadığını anlatan Yarsuvat, şunları söyledi:

"Zannetmeyin ki hayatta her şey planlı oluyor. Hayır, her şey spontane gelişmiştir. Ancak ne oldu, emin olun Galatasaray ile ilgili bütün kapalı kapılar açılmaya başladı. Mesela bir arkadaş 'yol yok, nasıl gelecekler buraya' dedi. Yol yaptırmak için temasa geçtik, hemen olur aldık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gittik, 'Şu metroyu bitirin' dedik. 'Üçüncü tüpü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yapıyor' dediler. O bakanlığa ulaşabildik. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ulaşabiliyoruz. 'Stadın çatısı açık diye bize üst hakkını vermediniz, davalar açtınız, bununla ilgili anlaşalım' dedik, 'olur' dediler. Yani şunu söylemek istiyorum; tamam ben başkan olmasam herkes bilir benim ne görüştüğümü ama Galatasaray var, artık başkanlığı bırakıyorsunuz. Şahsiyetinizi bırakıyorsunuz, Galatasaray'ı düşünüyorsunuz. Galatasaray'ın menfaati neyse onu yapıyorsunuz. Bunları sürdüreceğiz. İstesek de istemesek de sürdüreceğiz. Bunu Galatasaray için yapacağız."

"Fenerbahçe'yi de Galatasaraylılar kurdu"

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Fenerbahçe Kulübü'nü Galatasaraylıların kurduğunu iddia etti.

Toplantıda üyelerden Oral Yılmaz'ın Galatasaray'ın ilklerin kulübü olduğunu ve federasyonlar kurduğunu söylemesi üzerine, araya giren Yarsuvat, "Fenerbahçe'yi de Galatasaraylılar kurdu" dedi.

Toplantının ardından basın mensuplarının konuyla ilgili soruları üzerine Yarsuvat, "Ali Oraloğlu'nun kitabında bunlar mevcut. Okursanız, görürsünüz. Fenebahçe'de 4 Galatasaraylı başkan var" ifadelerini kullandı.

"Her 'Galatasaraylıyım' diyeni üye mi yapacağız?"

Duygun Yarsuvat, kulüpte üye sayısının arttırılmasıyla ilgili taleplere de değinerek, şunları dile getirdi:

"Galatasaray bir siyasi parti değil. 25 milyon taraftarı var. Bir siyasi partinin bile bu kadar taraftarı yok. Şimdi her 'Galatasaraylıyım' diyeni üye mi yapacağız. Her 'Brigitte Bardot'yu çok seviyorum, beğeniyorum' diyeni, Brigitte Bardot kulübüne mi alacağız. Adeti arttırdığımız zaman amacımıza ulaşamayız. Amacımız başarı. Ne kadar çok adam olursa o kadar fazla ses çıkar. O kadar adamı tatmin etmeniz gerekir. Çünkü malzememiz insan."

Galatasaraylıların aralarında gruplaşmaması gerektiğini anlatan Yarsuvat, "Gruplaştığımız zaman başarıya ulaşamayız. Sorunlarımızı içimizde halledelim. Kimse kimsenin adamı değil. Herkes Galatasaray'ın adamı, bunu unutmayalım" dedi.

"Başarısız transferleri satmak için uğraşıyoruz"

Duygun Yarsuvat, Galatasaray'ın futbolda başarısız transferler yaptığını ifade ederek, "Bunlardan kurtulmak istiyoruz, satmak için de uğraşıyoruz ama emin olun çok zor. Florya'da oturmaya alışmış, Yeşilköy'de evini tutmuş, altına lüks araba çekmiş ve Galatasaray'da sporcuysanız, toplumda da bir yeriniz var. Bunları da bırakmak istemiyorsunuz. Hani bizde oynayamayan iki oyuncu (Engin Baytar ve Yiğit Gökoğlan) paralar atarken bir klip yapmışlardı, onu yapıyorlar gitmiyorlar. Oynamak da istemiyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

"Belki bir stoper alabiliriz"

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, devre arasında transfer yapmayı düşünmediklerini anlatarak, "Belki bir tek kişi alabiliriz. Stopere bir yerli oyuncuyu transfer edebiliriz" diye konuştu.

Duygun Yarsuvat, divan kurulu toplantılarının Galatasaray Lisesi'nde yapılmaması için öne sürülen gerekçeleri de eleştirerek, "Yani bir adam mevkiye gelirse sağa sola yasak koymaz. 'Sigara içiyorsunuz ya yanarsa' bu bana ironi olarak geliyor. Sigara içmedikleri yeri de yaktılar, koskocaman sarayı yaktılar. Demek ki yanma yakılma işi sigaradan değil, bakımsızlıktan olur. Eğer çatıya bakmazsanız, orada yangın çıkabilir. Turcan Bolayır terörist hareketlerden bahsetti. Terörist hareketler her yerde var. Ne yapacağız yani, terör var diye evimizde mi oturacağız. Terör eve de gelir" ifadelerini kullandı.

Toplantıların Galatasaray Lisesi'nde yapılması için tavsiye kararı

Toplantıda söz alan birçok üye, divan kurullarının daha önce olduğu gibi Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapılması talebinde bulundu.

Bunun üzerine üyelerden Hayrettin Kozak'ın önerisi üzerine, toplantıların Galatasaray Lisesi'nde yapılmasına ilişkinGalatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'ne istek yazısı yazılması için oy çokluğu ile tavsiye kararı alındı.

AA, Ercan Çakar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir