Trump'ın Tepki Çeken Mülteci Kararnamesine Yargı Freni... Peki Şimdi Ne Olacak?

 > -
Abone ol

New York federal mahkemesi ‘onarılamaz zarara’ yol açabileceği gerekçesiyle, ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen 7 ülke vatandaşlarının geçici olarak ülkede kalması yönünde karar aldı. Karara göre, 'ABD'ye yasal olarak girme hakkı bulunan' göçmenler, sınır dışı edilemeyecek. İptale ilişkin dava başvurusu etkili bir insan hakları hareketi olan ACLU tarafından yapıldı. Kararname, ABD genelinde kitlesel gösterilerle protesto edilmiş, insan hakları savunucuları, pek çok siyasetçi ve sanatçı tepkisini dile getirmişti. Öte yandan 16 eyaletin başsavcıları yasağa karşı ortak bir kınama yayımladı.

Neler oldu? Derledik, toparladık...

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçtiğimiz gün imzaladığı "Ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” başlığını taşıyan kararname, yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına üç ay boyunca vize verilmemesini öngörüyordu. 

Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararname cuma günü yürürlüğe girdi.

Nasıl uygulanacağı bile netlik kazanmayan kararnamenin yürürlüğe girmesinin hemen ardından New York'taki John F Kennedy Havaalanı'nda ABD'ye yasal giriş izni olan iki Iraklı gözaltına alındı.

Victor J. Blue / The New York Times

Gözaltına alınan Iraklılardan birinin ABD ordusuna sözleşmeli olarak çevirmenlik yaptığı kaydedildi.

Bu gelişmenin ardından Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) dava açmış, kararname nedeniyle havalimanlarında ve transfer alanlarında bulunan yaklaşık 200 kişinin gözaltında tutulduğunu açıklamıştı.

AFP

Irak, Yemen, Sudanlı pek çok yolcu geçerli ABD vizeleri olmalarına rağmen uçağa bindirilmedi ya da ABD'ye giriş yapmadan önce aktarma yaptıkları havaalanlarında alıkondu.

AP

Kararname sonrası kitlesel gösteriler ile havalimanlarında protesto edildi...

Trump'ın Göçmenleri Sınırdışı Etme Kararını Protesto Gösterilerinden 15 Kare - onedio.com
Trump'ın Göçmenleri Sınırdışı Etme Kararını Protesto Gösterilerinden 15 Kare - onedio.com

Ulusal İran Amerikan Konseyi Başkanı, Yönetmen Farhadi’nin kararnamenin ardından aday olduğu Oscar ödüllerine katılamayacağını duyurmuştu.

Trump'ın kararnamesinin ardından İran da ABD vatandaşlarının İran'a girişini yasaklamıştı.

New York federal mahkemesinden hakim Ann Donnelly ‘onarılamaz zarara’ yol açabilir dedi.

Yargıç Ann Donnelly, yasal olarak ABD’ye giriş izni bulunan kişilerin sınır dış edilmesinin, geri dönülmez ve onarılmaz zarara yol açacağı gerekçesiyle, kısıtlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’ye girmesi ve kalması yönünde karar aldı.

Yani karar, havalimanında gözaltına alınan ve geçerli göçmenlik belgesi ya da vizesi olan bireylerin sınır dışı edilmesini engelliyor

Ancak Yargıç Donnelly'nin kararı, kararnamenin anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiyor.

Federal mahkemenin bu kararı önemli bir adım olarak değerlendirildi ve sevinçle karşılandı. 

Ama kararname "kısmen" askıya alınmış oldu.

Kararnamenin, ABD anayasasına aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme'ye götürülmesi bekleniyor.

Bu da uzun süren siyaset - hukuk mücadelesine tanık olacağız anlamına geliyor.

16 eyaletin başsavcılarından Trump'a karşı ortak kınama

İçlerinde Kaliforniya, Pensilvanya ve New York'un da bulunduğu 16 eyaletin başsavcıları, ABD Başkanı Trump'ın vize yasağına karşı ortak bir kınama yayımladı.

Kınama metninde, 'Yaratılan bu kaotik ortamda mümkün olan en az sayıda insanın zarar görmesi için gayret göstermeye devam edeceğiz' ifadeleri kullanıldı. Metinde ayrıca, 'inanç özgürlüğü ABD'nin sarsılmaz prensiplerinden biridir ve hiçbir başkan bu gerçeği değiştiremez' denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir