Tarihî Yarımada'da Tarihî Parkur

 > 
0PAYLAŞIM

Tarihî Yarımada'da Tarihî Parkur

Tarihî Yarımada'da Tarihî Parkur

En son 4 yıl önce gerçekleşen İstanbul Yarı Maratonu, kaldığı yerden devam ediyor. Yarın, yapılacak Yarı Maraton’da katılımcılar, tarihî şehri trafik keşmekeşinden arındırılmış bir şekilde görebilecek.

Güzel bir pazar günü... Zemin, koşmak için elverişli. Maratoncular parkurdaki yerini almaya hazırlanıyor. Ve ‘Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun start düdüğü çalıyor. Evet, bu senaryo çok uzakta değil, yarın sabah saat 9.00’da Balat’ta... Dünyanın sayılı parkurlarından biri olan, düzenlendiği yıllarda elit atletler tarafından rekor hedeflenerek koşulan ve dümdüz parkuruyla her koşucuya en iyi derecesini yapma imkânı sağlayan yarı maraton, yerli ve yabancı sporseverlerle tekrar buluşacak. Biz de bu tarihi koşunun detaylarını Vodafone Türkiye’nin isim sponsorluğunda düzenlenecek olması sebebiyle Vodafone Türkiye Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü Bilge Çiftçi’ye sorduk.

İlk olarak 1987 yılında başlayan yarı maraton koşusu, en son 2010 yılında gerçekleştirilmişti. 4 sene aradan sonra tekrar sporseverlerle buluşacak olan maratondan beklentiler çok. Bilge Çiftçi’ye göre, spor etkinliklerine destek vermek, sağlıklı yaşamın ve yaşam kalitesinin artırılmasına teşvik etmek demek. Çiftçi, bu tarz faaliyetler ile Türkiye’nin iyi bir kurumsal vatandaşı olmayı hedeflediklerini söylüyor.

Pazar günü Tarihî Yarımada’da yapılacak olan yarı maratonun diğer tam maratonlardan farkı kısa olmasıymış. Yarışın, tarihi bölgede yapılmasının spor etkinliğinden öte bir durum olduğunu anlatıyor Bilge Çiftçi: “Şehrin trafiğe kapatıldığı ve kentin tüm güzelliklerinin maraton içinde sergilendiği bir etkinlik olacak. Farklı dinlerin, dillerin, kültürlerin buluştuğu bu eşsiz bölge, yalnız turistlerin değil İstanbulluların da ilgisini hak ediyor. Metropol hayatının koşuşturmasında çoğu zaman es geçtiğimiz bu güzellikleri yeniden keşfetmek için Yarı Maraton güzel bir fırsat sunuyor.”

Böylece, yarışa katılacak olan katılımcılar, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Süleymaniye Camii’nin yanı sıra Haliç, Fener ve Balat gibi tarih kokan semtlerdeki cami, asırlık kilise ve eski evleri şehrin keşmekeşinden arındırılmış bir şekilde, trafiğe kapalı zamanda görebilecekler. Yarı Maraton, ayrıca parkurda rakım farkının olmaması nedeniyle rekorlara açık bir organizasyon.

Bilge Çiftçi

‘En hızlı büyüyen yarış tipi’

Dünya üzerinde birçok örneği olan bu koşuya Tarihî Yarımada’nın ev sahipliği yapmasının da ayrı bir önem taşıdığını söyleyen Bilge Çiftçi, uzun zamandır belediye işbirliği ile dünyadaki örnekleri de inceleyerek maratonun iletişimini devamlı kılmak adına tam maratonun ters mevsiminde, uluslararası normlarda bir yarı maraton yapmayı istediklerini söylüyor. Dünyanın pek çok şehrinde yarışların geleneksel hale geldiğinin altını çizen Çiftçi, “Kentlerin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkıları olan şehir maratonları, milyonlarca seyirci, on binlerce atlet ve turisti çekiyor. Ayrıca şehrin ekonomisine yüz milyonlarca dolar kazandırıyor.” diyor. Yarı maraton koşusu Running USA raporuna göre ‘en hızlı büyüyen yarış tipi’ olarak kayıtlara geçmiş.

Yarı Maraton’da toplamda 48 bin TL’lik ödül dağıtılacağını belirten Çiftçi, sporu ve bu tür etkinlikleri desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. Bunlardan biri de, Spor Toto Süper Lig takımlarının altyapıları ile dünya devi futbol takımlarının altyapılarını buluşturmakmış.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Miras Komitesi’nin en iyi uygulama listesine dahil ettiği Tarihî Yarımada, İstanbul Yarı Maratonu ile güzelliği yeniden keşfedilecek. Eyüp ile Yenikapı arasını kapsayan 21,1 kilometrelik parkurda gerçekleşecek maratonda koşucular, Ayvansaray Caddesi boyunca ve Ayadimitri Kilisesi, Balat Parkı ve Şair Nedim Parkı’nı geride bırakarak, Kadir Has Üniversitesi’nin önünden geçecekler. Ragıp Gümüşpala Caddesi’nden son durak olan Eminönü’ne ulaşılacak. Maratonun tamamlayıcısı niteliğindeki Yarı Maraton’da 10 km. Bu kategori için yaş sınırı 16.

1987-1993 yılları arasında toplam yedi defa koşulan yarı maraton, 1994 yılında sekizincisi gerçekleşemeden sona ermişti. 1987’de yapılan ilk yarışta dereceye giren sporculara nakdi ödül yerine çeşitli hediyeler verilmişti. En dikkat çekici ödül ise birinciye verilen otomobildi. Bu tarihe kadar Haliç Yarı Maratonu adıyla koşulan yarı maraton, bu yıl ilk defa Vodafone İstanbul Yarı Maratonu adı ile yeniden atletizm severlerle buluşuyor. 2010 yılında koşulan 8. Uluslararası Haliç Yarı Maratonu’na 22 ülkeden 1.500 sporcu katılmıştı.

Yarış parkuru, sabah saat 08.00 ile 12.00 arasında araç trafiğine kapatılacak. Eyüp Devlet Hastanesi önü, Haliç Sahil Yolu, Silahtarağa Caddesi, Eyüp Döner Kavşak, Feshane önü, Yavedut Caddesi, Ayvansaray Caddesi, Mürselpaşa Caddesi, Bulgar Kilisesi önü, Abdülezelpaşa Caddesi, Kadir Has Üniversitesi önü, Kadir Has Caddesi, Atatürk Bulvarı bağlantı yolları, Ragıpgümüşpala Caddesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi önü, Reşadiye Caddesi, Galata Köprüsü, Eminönü, Sirkeci, Gülhane Sahil Kapısı, Sahil Kennedy Caddesi, Kumkapı Balık Hali Işıklar istikameti boyunca çift yönlü olarak trafiğe kapalı tutulacak.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir