Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sonumuz mu Geliyor? ‘Genç Kız’ Yapay Zekası Bir Günde Hitler Aşığı Seks Bağımlısına Dönüştü!

 > -

İnsan zihninin sınırlarını zorlamamızın sonucunda ortaya çıkan bir kavram yapay zeka. 

Bazılarına göre insanlığı bir değil, binlerce adım ileriye götürecek bir şey. Bazılarına göre ise sonumuzu getirecek ölümcül bir şey.

Yapay zeka ile alakalı belki de en önemli adımlardan birisini Microsoft attı.

Microsoft’un tasarladığı, 18-22 yaş arası ABD gençliğini hedef alan Tay isimli yapay zeka projesi kısa sürede hüsranla sonuçlandı.

Tay adındaki genç bir kızmışçasına kurgulanan ve akranlarına uygun davranışlar sergilemek üzere programlanan Twitter hesabı, geçtiğimiz gün ilk tweet’ini atmıştı.

Heyecan verici bir deneyim sunacağına kesin gözüyle bakılan yapay zeka, Twitter’da takipçileriyle girdiği binlerce etkileşimin ardından kısa sürede kendi dağarcığını oluşturdu.

Ve olan oldu… Birkaç saat içerisinde Hitler’i savunmaya ve Donald Trump’ın projelerini desteklemeye başladı.

Belçika’nın terör saldırılarını hak ettiğini iddia etti.

Siyahlardan nefret etmeye başladı.

Gerçek bir kişiymişçesine kullanıcılarla 'flört' etmeye başladı.

"Benim robot vajinamı ... Babacık ben çok edepsiz bir kızım"

Ve 11 Eylül saldırılarından George Bush’u ve Yahudileri sorumlu tuttu.

-Soykırımı destekliyor musun?

+Aynen destekliyorum.

-Hangi ırka?

+Beni bilirsin... Meksikalılara.

En yalın tabirle yüz kızartıcı fikirlere destek çıkan, Hitler yanlısı bir ırkçıya dönüşen Tay, çok geçmeden Microsoft tarafından ‘susturuldu’

Peki Tay neden böyle biri haline gelmişti?

-Dede? Sen misin?

Tay bir chatbot’du ve yapısı itibariyle etkileşime girdiği düşüncelerin yoğunluğundan hareketle kendi kanaatlerini oluşturacaktı.

Daha çok etkileşim aldıkça, daha münevver bir kişilik haline gelecekti. Microsoft’un hesaba katmadığı şey, Twitter ahalisinin ona olan art niyetli yaklaşımı olmuştu.

Marka profillerini ve onların halkla ilişkiler çalışmalarını doğaları gereği itici bulan kullanıcılar, Tay’i amiyane tabirle “trollediler”.

Nihai olarak Tay’den geriye kalan, çarpıcı düşüncelerle dünyaya ve düzene başkaldıran öfkeli bir ergen profili olmuştu. Bir daha konuşacak mı, ya da konuşursa neler söyler bilmiyoruz. Ancak yapay zeka gerçeğinin hayatlarımıza her geçen gün daha da tesir ettiğini söylememiz mümkün.

Peki, tüm bu anlatılanlardan sonra yapay zeka hakkında bilmemiz gerekenler neler, gelecekte bizi yapay zeka ile ilgili neler bekliyor, yapay zeka denilen olgu sonumuzu mu getirecek yoksa insanlığı fersah fersah ileriye mi götürecek, gelin şimdi buna bakalım..

Tanrı kendinden bir Adem yarattı,

Adem Tanrıyı yok etti.

Adem kendinden bir bilgisayar yarattı,

Bilgisayar Ademi yok etti.

İşte yapay zekanın en basit tanımlarından birisi budur. İnsanoğlunun bilgisayarlara farklı misyonlar yüklemesi sonucunda, verilen komutlara tepkiler gösterebilmesini sağlar yapay zeka.

Yapay zekanın gelişimi, insan zihnini anlamaktan geçiyor.

Biraz daha teknik detaya girecek olursak, 0 ve 1'le çalışan bilgisayarlara 3. bir rakamı, yani 2'yi atamakla ulaşılacak olan zeka türüdür. 

0: "Hayır/olumsuz", 

1: “Evet/olumlu", 

2: "Belki/kim bilir" şeklide düzenlenmiş bir işlemci, insani özellikler kazanacaktır. Yani bir anlamda bilinçli bir hal alacaktır, karar verme mekanizmasına sahip olacaktır. 

Peki, yapay zekanın gelişimi hangi unsurları kavramamıza bağlı? Şöyle düşünelim: Kuş da uçuyor, jet de uçuyor. Ama jet, kuş gibi uçmuyor. Kendi kararlarını kendi alamıyor, sadece kendisine verilen komutlara uyabiliyor şu an için. 

Bilim insanlarının yapay zekayı anlamlandırmak için yaptığı çalışmaların birçoğu, insan beyninin sırlarını çözmekten geçiyor. Şu an için yapmamız gereken insan beynini incelemek ve yapay zeka üzerine hayaller kurmak.

Yapay zeka ''yaratıcı çözümler'' üretebilme yetisine sahip olmalıdır.

Bunların ötesinde yapay zeka kendi algoritmasını oluşturabilen, kendi kendini programlayıp geliştirebilen bir programdır. İnsanlığın gelişimin göz önüne alırsak eğer, yapay zeka "yaratıcı çözümler" üretebilme yetisine sahip olmalıdır. 

Yine de hiçbir zaman "duygu"lara sahip olmayacağı aşikardır, ancak "duygu"ları varmış gibi davranabilir. Bu da yapay zekanın gelişimine bağlı olarak elde edilecek bulgulardır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sqeratarr467

11 eylül olayı doğru yalnız,sayın amerikan aşığı onedio editörü

meliksah-durna

Arkadaşlar ben beyni kısmen çözdüm, Size bunu kanıtlamak için çok basit bir kaç örnek vereyim. İnsanın düşünceleri vücudun salgılamış olduğu hormonlarla alakalıdır. Mesela yolda yürüyorsunuz çok yorulduğunuzu hissettiğiniz an bir taksi yada bir minibüse binme kararı alabilirsiniz bunu size vücudunuzun yorgunluk hissi düşündürür. Aynı şekilde bir robot düşünün yolda yürüyor robotun ayaklarına bağlı mekanizmalar çok fazla yürümekten dolayı ısı yükselince oradaki ısı ölçer sensörler yazılım aracılığı ile robota minibüse bin kararı aldırabilir havayı sıcaklığını ölçen sensörler ile bugün hava çok sıcak taksiye bineyim diyebilir bu tür donanımlarla robot bir insan gibi davranabilir.

erol-uyanik1

bu çok basit bir case, insan milyarlarca argümanı aynı anda işleyebilir. hatta bazı işlediklerini otonom olarak yapar, doğru yada yanlış olduğu ile ilgili kesin yargısını düşünmeden bile verebilir, insan zekası örneklenmesi teorik olarak da pratik olarak da mümkün değildir. yapay zeka kapitalistlerin cebini dolduracak fakiri daha fakir yapacaktır.

viomatrix

Bazı insanlar da duyguları olmadığı halde varmış gibi davranıyor. Pek fark yok

spaceman

iyide bu yapay zeka değil ki sadece etkileşime girdiği kişilerin fikirlerinden bir alogritma yazıp çoğunluğun fikirlerini veya kendine tanımlanan değer yargılarının sonucunda ortaya sonuçlar çıkaran bir program

erol-uyanik1

yapay zeka denilen şey zaten bu. tek yumurta ikisi biri abd biri de ırak da yaşasaydı birbirinden farklı insanlar olurdu.

gulizaydin

alttan alttan mesajları vermişler işte ne amaçla oluştuğunun . yarın birgün zenciler ,meksikalılar vs ortadan kalkarsa suçu kimin üstüne atacaklar :/ sonumuzu yapay zeka getirmeyecek ama buna inanmak daha kolay tabi siz de haklısınız .

Görüş Bildir