Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sıcak Yüzlü, Rahat, Neşeli ve Modern: Deniz İnsanlarının Farklı Olmasının 12 Nedeni

Sağlık-

Gittiğinizde sizi karşılayan o sıcak yüzün ardındaki sır ne? Neden bu kadar rahatlar? 

Bitmeyen neşeleri nereden geliyor? Nasıl her zaman modern ve çekici olabiliyorlar? 

Yaşamları nasıl bu kadar pratik olabiliyor? Deniz insanı neden farklıdır? 

İşte sebepler...

1. Mavi uzam

Suyla bağlantılı doğal, görsel ve işitsel ögelerle iç içe bulunmak beyin dalga örüntülerini değişime uğratarak zihni rahatlatıyor. Bu durum bir nevi meditasyon görevi üstleniyor. Stres seviyesini düşürüyor, kaygıyı sonlandırıyor, zihinsel berraklık sağlayıp uyku düzenini korumaya yardımcı oluyor.

2. Diyetleri

Mutfaklarında bolca tükettikleri zeytin-zeytin yağı, yeşillik, domates, balık, sofralarındaki mezeleri, midye, kalamar, karides vb. atıştırmalık deniz ürünleri, bolca meyve sağlıklı kalmalarını ve güzelleşmelerini sağladığı gibi içerikleri ile stres giderici, yatıştırıcı, mutlu edici ve zihin açıcı oluyorlar. Ege ve Akdeniz mutfağı bolca Omega-3, Vitamin-E, B6, B11, B12 içerir.

3. Gün ışığı almaları

Ülkemizin deniz kenarı bölgelerinden Ege ve Akdeniz kıyıları, yıl boyunca bolca gün ışığı alırlar. Gün ışığı beyne salgılattığı hormonlar nedeniyle insan psikolojisi üzerinde olumlu etki yaratır. Hatta gün ışığı almak ruh sağlığı için şarttır. 

Serotonin hormonu salgılayan beyin sakindir ve daha kolay odaklanır. Bunu kışları kısalan günler ve kapanan hava nedeniyle daha üzgün, uykulu ve depresif hissetmemiz en iyi şekilde açıklar. Kıyılarda hava dört mevsim genellikle açıktır.

4. Temiz hava almaları

Sağlıklı vücut ve berrak zihin için olmazsa olmazlardan biri temiz hava, kıyılarda bolca vardır. Denizlerin rüzgarı havayı devamlı tazeler, bölgenin iklimi bitki örtüsünün zenginleşmesi için elverişli olur ve deniz havayı kirli partiküllerden ve karbondioksitten, ormanlardan daha iyi arındırır.

5. Güzel doğa ile yaşamaları

Eşsiz coğrafi yapılarıyla ülkemiz kıyıları buralara yakın kurulmuş kentlerde yaşayanlar için benzersiz dinlenme ortamları sağlar. Şehrin ve hızlı yaşamın baskısından hızla kurtulabilir bu insanlar. Dolayısıyla da içlerinde stres kolay kolay birikmez.

6. Mutlu annelerden mutlu bebekler doğuyor

Hamilelikte yenilenler, sağlıklı ortam ve stresten arınmışlık bebeğe de kalıcı olarak yansıyor.

7. Her derde deva doğaları

Hastalıklarına ve şikayetlerine çare, yakın çevrelerindeki doğada bulunur. Şifalı sular, otlar, yiyecekler... Dertlerine derman olacak şeyler çoktan geleneksel tedavilerinde ve hatta sofralarında yerini almış, zahmetsizce kullanıyorlar.

8. Turistler ile etkileşimleri

Kıyı bölgelerimize her an -özellikle yazları- akın eden turistler ile iç içe olan deniz insanları farklı kültürlere, toplumsal anlayışlara açık ve uyumlu olurlar.

9. Batı dünyasına yakınlıkları

Ege ve Trakya, ülkemizin Batı dünyasına coğrafi olarak en yakın olan bölgeleridir. Dolayısıyla coğrafi yakınlık kültürel yakınlığa da neden olur. Yaşam tarzları benzerlik gösterir. Örneğin Egelilerle Yunanların yedikleri, içtikleri, dinledikleri birbirlerine çok benzer. İzmir'in İtalya'ya olan kuş uçuşu uzaklığı Malatya'ya olan uzaklığına eşittir. Viyana, Edirne'ye Erzurum'dan daha yakındır.

10. 52/7/24 tatil olanakları

Deniz insanları her zaman tatil bölgelerinde veya tatil bölgelerine yakın yaşarlar. Yılın her zamanı istedikleri anda tatile çıkabilirler. Bu inanılmaz bir özgürlüktür.

11. Bütün bunların etkisiyle barışçıl, dost canlısı, sabırlı, kendine güveni tam, güler yüzlü, merhametli, zeki, özgür ve çalışkan insanlar ortaya çıkar.

Beraberinde eğitim, kültür, başarı, uyumluluk ve dünya görüşü getirir.

12. Bu coğrafyanın ortaya çıkardığı biri daha var

Ülkemizin mucizeler yaratabilecek yegane kişileridir deniz insanları.

Bonus: Datça'nın denizi, dalga sesi | Kargı Koyu

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
harun-akkoyun1

Doğru tespit.

emrec

4.görseldeki abinin bisikleti :) birde 5.görseli şeytan sofrasına benzettim orası mı ?

yeldas

sabah sabah içimi açtın be editör, çok yaşa sen :)

57alay

denizden herşey farklı görünüyor

Görüş Bildir