Osmanlı'ya Döndüğümüzün 11 Kanıtı

 > -
Abone ol

Osmanlı'ya Döndüğümüzün Kanıtları

Osmanlı'ya döner miyiz, dönmez miyiz? Belki de çoktan döndük. İşte belki de şu an Osmanlı'da yaşadığımızın kanıtları...

1. Duşakabinoğulları ve diğer devletlerin askerleri sarayın kapısında hizada!

Onlar da bu geri dönüşe inanamadılar, hazırlanıp geldiler. Sarayın kapısında dizildiler. Osmanlı geri dönmüş olabilir mi?

2. Ve aynı zamanda karşılama törenlerine de eşlik ediyorlar

Misafir diplomatları karşılamak için sıralanan eski askerler -ya da biz onlara üst tertipler de diyebiliriz kısaca- Osmanlı'nın geri döndüğüne bir işaret. 

Bedelli askerliğe tepkililer

Timurlar ve Babürler, neo-Osmanlı'nın bedelli askerlik konusunda u dönüşü yapmasını eleştirdi. Göktürkler ise profesyonel orduya geçişin artık gerekli olduğunu belirtti.

3. Yeniçerinin Noel baba kovalaması

Bolu'da yaşanan bu olayın yankısı Viyana'dan duyuldu. Avrupa Parlementosu Haçlı Orduları Genel Sekreteri, üyeleri acil toplantıya çağırdı.

Bir Noel baba, yeniçeri tarafından kovalanmıştı. Botlar, geniş kıyafetler, kocaman bembeyaz sakallar ile Noel baba o gün iyi kurtardı, ama artık bu sokakların sahipsiz olmadığını tüm dünya gördü.

4. Fiat Doblo standart paket: Osmanlı tuğrası

Fiat'ın ticari araç segmentinde, Osmanlı sevdalılarına bir jest olarak 4 sene önce standart pakette arka cama Osmanlı tuğrası eklemesi, sevinçle karşılanmıştı. 

Trafikte 2 milyon 363 bin Osmanlı tuğralı Doblo bulunuyor. Üç kıtada yol kateden Doblo'lar, şanlı tuğramızın, sancağımızın, köklü tarihimizin önemli temsilcileri.

5. İşçinin, memurun kazan kaldırması

Artık protesto yok, eylem yok. Sendikalar, STK'lar askerleri alıp Saray'a yürüyecekler. Bursa'da Kamu-Sen'in maaş bordrosu yakma etkinliği, hala inanamayanlar için 'daha ne olsun' kanıtı.

6. Milyarlarca Osmanlı Pide & Kebap Salonu

Gıda sektörünün % 24'ünü kontrol eden Osmanlı Pide ve Kebap Salonları, ekonomik açıdan da Osmanlı'yı yaşadığımızın bir göstergesi. 

Türkiye'nin hemen her ilçesinde bulunan bu pide kebap salonları, genellikle evlere de servis yapıyorlar.

7. Nur topu gibi bir külliye

Sarayın yeni ismi külliye olacak. Arapçada fakülte anlamına geliyor. İçerisinde okul, kitap, defter olacak, eğitimler verilecek.

8. Tebliğciler: Her yerdeler

Kuralları tebliğ eder, dine davet eder. Son zamanlarda tebliğcilerin sayısı epey arttı. Her ne kadar -bu kişiye oyun isteği göndermeyin!- deseniz de birgün karşınıza çıkabilirler.

9. Osmanlıspor

Daha önce Edirne'de, sonrasında da Dortmund'da Osmanlıspor kurulmuştu. Ama bu sonuncusu başka. Tribünlerinde mehter olan, logosunda hilaller, iki ileri bir geri pas sistemi ile Osmanlıspor PTT 1. Lig'in enteresan takımlarından. Liglerden ihraç edilen Ankaraspor'un yeni ismi, rengi, forması da diyebiliriz. 

Bu arada kulübün altyapısına da Yeniçeri Ocağı adı verilmiştir.

10. Borcu ödemeyen ecdad bile olsa, elektriğin kesilmesi

Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nin elektrikleri 35 bin liralık borcu yüzünden kesildi. Türbe önündeki yeniçeriler 'kardeşim sadrazamla telefonla görüşeceğiz bir saniye, kapatmayın' dese de, AYEDAŞ yetkilileri elektriği kesti. 

Osmanlı adaletini günlük hayatta yaşadığımızı gösteren, ibretlik bir olay.

11. Eski padişahlara dava açılması

Katili tanıyoruz, adalet arıyoruz. 

Şehzade Mustafa'nın ölüm emrinin hesabının yüzlerce sene sonra sorulacağı aklınıza gelir miydi.. Bir nevi Osmanlı'yı yaşadığımızın en çarpıcı örneklerinden birisi, Bursa'dan Kanuni'ye salça olan bu adam!

Bir dilekçeyle tarih değişebilir. Şehzade Mustafa Dostları örgütünden bir vatandaş, Kanuni hakkındaki suç duyurusu ile tarihin akışını değiştirdi. Dönemin bazı paşaları gizli tanık olarak dinlenecek. Davanın adil bir şekilde sürmesi adına, AİHM duruşmaları takip edeceğini açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neodammerung

" Nur topu gibi bir külliye " asdghsgsf

tnsrdr

Ya yorumlara bakıyorum da neden hep bir şeyler başka bir şey ile bağlantılı olmak zorunda ? Bir insan ben Müslümanım diyorsa kesin akpli ateistim diyorsa chp li Atatürk diyorsa chp-mhp li Osmanlı diyorsa akp li bu nasıl bir düşünce yapısıdır. Ben Osmanlıya atasına saygı duyan onlarla övünen solcu ve Müslüman bir Türküm beni hangi gruba dahil edeceksiniz bakalım.

nostalciks

bu zamana kadar! süregelen eğitim sisteminde Osmanlı düşmanlığı ve taraflı tarih aşılanırsa yorumların böyle olmasına şaşmamalı. atasına bu kadar soğuk geçmişine böylesine saygısız bir millet daha yoktur. savunduğunuz ideaların paravanında gelişen ve büyüyen hastalık hali bu. doğrusuyla yanlışıyla, eksiğiyle fazlasıyla atanı bil tarihine sahip çık. geçmişinden kopuyorsun güzel günler böyle gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

sinasi-yavuz

Bornoza benzetilen kıyafet dolayısıyla duşakabinoğulları eleştirisi yapılan kıyafet, Buhara Hanlığı'nın kullandığı Özbek "çapan"ıdır ve geçen yüzyıla kadar yoğun olarak kullanılırdı. Bugün bile Moğolistan'da kullanılmaktadır. Bize uydurma gibi gelebilir, ancak tarihsel bir kıyafettir. Örnekler: Başka bir örnek: Bir diğer örnek:

Gizli Kullanıcı

5'te sağdaki adam Maceracı'yı andırdı. Sırf bunu yazmak için geldim, okumadan gidiyorum.

Görüş Bildir