Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Orta Avrupa Sele Teslim

-

Orta Avrupa Sele Teslim

Orta Avrupa Sele Teslim

Orta Avrupa ülkelerinde günlerdir devam eden şiddetli yağışlar nehirlerin suyunun taşmasına neden oldu. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve İsviçre’de caddeler sular altında kaldı.

Tuna Nehri'nde su seviyesi 500 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ren ve Main nehirleri de taştı, taşkınlar nedeniyle gemi seferleri iptal edildi, köprüler trafiğe kapatıldı ve tarım alanları da olumsuz etkilendi.

Taşkından Almanya, Avusturya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan ciddi düzeyde etkilendi. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de evler sular altında kaldı. Sel sularının yerleşim birimlerini tehdit ettiği belirtilen Çek Cumhuriyeti’nde, bu alanların çelik duvardan setlerle korunma altına alındığı kaydedildi. Ülkede olağanüstü hal ilan edilirken alınan önlemlere askerler de destek veriyor.

Aşırı yağışların nehirler üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltmak için baraj kapaklarının açılması tabloyu daha da kötüleştirdi. Bir çok yerde ana yollar trafiğe kapatıldı.

Almanya’da yağışlar ülkenin güney ve doğu kesimlerini vurdu. Sulara gömülen sokaklarda mahsur kalan vatandaşlar tekne ve botlarla güvenli bölgelere alındı. Özellikle ülkenin doğusundaki ekili araziler nehir taşkınları nedeniyle zarar gördü. Doğu kesimlerinde metrekare başına 80 litre yağmur düştü. Saksonya, Thüringen ve Baden-Württemberg bölgelerinde bir çok yerleşim yeri su altında kalırken Gößnitz bölgesinde Pleiße ve Meerchen nehirlerinin birleştiği duyuruldu.

Avusturya’da da etkili olan şiddetli yağışların neden olduğu toprak kayması nedeniyle çok sayıda vatandaş evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bölgede aralarında Salzburg ve Münih şehirlerini de bulunduğu bir çok şehre olan tren seferleri de iptal edildi. Meteoroloji uzmanları sel taşkınlarına karşı vatandaşları uyarmaya devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvusturyaBudapeşteÇek CumhuriyetiİsviçreMacaristanOlağanüstü Hal
Görüş Bildir