'Operasyonlar Olsa da 17 Aralık'ın Hesabı Mutlaka Sorulacak'

-

Operasyonlar Olsa Da 17 Aralık'ın Hesabı Mutlaka Sorulacak

Operasyonlar Olsa Da 17 Aralık'ın Hesabı Mutlaka Sorulacak

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yolsuzluk operasyonunu yapan polislere yönelik soruşturma ile ilgili olarak "17 Aralık operasyonunu ortaya çıkaran, soruşturan bütün kişi ve kurumları, kamu görevlilerini; susturmak, korkutmak ve onları cezalandırmaktır. 17 Aralık operasyonunun intikamı alınmaktadır.” dedi. Hamzaçebi, 17 Aralık’ın hesabının mutlaka sorulacağını belirtti.

CHP'li Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün Dünya Barış Günü olduğunu, silahların sustuğu, savaşların bittiği bir Ortadoğu istediklerini ifade etti. Böyle bir ortamda Türkiye'nin izleyeceği dış politikanın önemli olduğuna dikkati çeken Hamzaçebi, ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Dışişleri Bakanlığı döneminde yanlış politikalar izlediğini söyledi. Hamzaçebi, izlenen politikanın, Türkiye'yi bölgesinde barış aktörü olmaktan çıkardığını savundu.

"HÜKÜMET, CUMHURBAŞKANI'NIN EMRİYLE AÇILIŞ TÖRENİNE KATILMADI"

Irak'ta IŞİD tarafından kaçırılan konsolosluk görevlilerinin hala rehin olduğunu belirten Hamzaçebi, Ahmet Davutoğlu'nun, Başbakan olurken arkasında bir enkaz bıraktığını iddia etti. Adli yıl açılışına değinen Hamzaçebi, hükümet temsilcilerinin bu açılışa katılmayarak yargıya bir savaş açtığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açılış törenine katılmamasını eleştiren Hamzaçebi, şunları söyledi: "Hükümet, Cumhurbaşkanı'nın emriyle açılış törenine katılmadı. Hukukun üstünlüğü ilkesi herkesi bağlar. Yönetenlerin sadece kendilerini halktan aldıkları oyla meşru saymaları ve hukuk tanımayan şekilde yönetmeleri, demokrasiden uzaklaşma anlamına gelir. Meşruiyetin birinci kaynağı halktan alınan oy ise diğeri doğru ve adil işler yapmaktır. Bu da hukukun üstünlüğü ilkesine inanmakla olur." dedi.

Adli yıl açılış töreninde, Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla Başbakan Davutoğlu, yargıya savaş açtığına dikkat çeken Hamzaçebi şöyle devam etti: "Nasıl bir otoriter rejime doğru gideceğimizin uygulamasını Cumhurbaşkanı ve Başbakan yapmıştır. Cumhurbaşkanı yurt dışındadır ama bu yurt dışı seyahati adli yıla katılmamak için planlanmıştır. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı'nı aratmıyor. Davutoğlu, saydam, tül gibi, gölge gibi. Ona baktığınızda kendisini değil, arkasındaki Recep Tayyip Erdoğan'ı görürsünüz. Elinde, 'stratejik derinlik' dediği kırık dökük bir oyuncağı var. Kendi iradesini Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine vermiştir. Bugün, Davutoğlu için, kendisinin bağımsız duruşunu gösterme imkanı olabilirdi. Ancak Davutoğlu böyle bir yolu tercih etmedi. Kendi iradesini Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine verdiğini gösterdi."

"MERKEL'E EFELENEN ERDOĞAN, DİNLEMEDEN SONRA SUS PUS OLDU"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, Türkiye'nin Almanya ve Amerika tarafından dinlenmesine ilişkin iddiaları değerlendirdi. Hamzaçebi, "Türkiye kevgire dönmüş durumda. Almanya'da Merkel'e efelenen Erdoğan, dinleme ortaya çıktıktan sonra sus pus oldu. Bu konuda kendilerinden açıklama bekliyoruz. Susarak geçiştirilemez." dedi.

"HESAP MUTLAKA SORULACAK"

Hamzaçebi, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun yapan polislere yönelik başlatılan soruşturma ile ilgili "17 Aralık operasyonunu ortaya çıkaran, soruşturan bütün kişi ve kurumları kamu görevlilerinin susturmak, korkutmak ve onları cezalandırmaktır. 17 Aralık operasyonunun intikamı alınmaktadır.” dedi. Aslında 17 Aralıkta "Hükümetin öldüğünü" söyleyen Hamzaçebi, "Ama bunlar sonucu değiştirmeyecektir. Yapılanlar, Bin bir Gece Masallarında olduğu gibi son günü uzatmaktır. Uzatılabildiği kadar uzatılacaktır. Korkunun ecele faydası yoktur. O soruşturmada ortaya çıkan bilgilerin, belgelerin hesabı mutlaka sorulacaktır. TBMM Araştırma Komisyonu kurulmuştur ama çalışması engellenmektedir. CHP'nin vermiş olduğu Meclis Soruşturma önergesi işlem görmeksizin Erdoğan Köşk'e çıkmıştır. Bunlar sonucu değiştirmez. Hesabı mutlaka soruşacaktır. " diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in çözüm sürecine ilişkin açıklamasını değerlendiren Hamzaçebi, hükümetin bu süreçle ilgili politikasını paylaşması gerektiğini söyledi. Hamzaçebi, sürecin TBMM'den gizli saklı bir şekilde yürütülemeyeceğini ifade etti.

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir