Görüş Bildir
Haberler
Kuru Fasulye Sınıf Atladı

Kuru Fasulye Sınıf Atladı

Onedio Medya
07.01.2014 - 16:20 Son Güncelleme: 07.01.2014 - 16:55
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kuru Fasulye Sınıf Atladı

Düşük rekolte nedeniyle son aylarda fiyatı sürekli artan ve kalitesine göre kilogramı 16 liraya ulaşan kuru fasulye, lokantalardaki fiyatıyla et yemekleriyle yarışır hale geldi.

'Yoksulun aşı' olarak bilinen, yüksek protein değeriyle her gelir grubundan insanın severek tükettiği, sofraların vazgeçilmezi kuru fasulyenin fiyatındaki artış 'kuru-pilav' sevenlerini üzdü. Son fiyat artışlarıyla 250 gramlık bir porsiyon kuru fasulyenin fiyatı 10 liraya kadar çıktı.

Sivas Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Nazım Yiğit, Türkiye'nin kuru fasulye ihtiyacının yüzde 60'ını yurt dışından karşıladığını belirtti.

Konya, Kahramanmaraş ve Trabzon'un önemli kuru fasulye üretim merkezleri olduğunu aktaran Yiğit, bu kentlerde önceki yıllara göre ekim alanlarının azalması nedeniyle ciddi rekolte kaybı yaşandığını söyledi.

Yine önemli kuru fasulye üretim merkezlerinden Arjantin'deki kuraklık ve Çin'deki aşırı yağışların geçmiş yıllara göre üretimde düşüşlere yol açtığını dile getiren Yiğit, arzdaki bu sıkıntının doğal olarak fiyatlara yansıdığına dikkati çekti.

Nazım Yiğit, fasulyede son yıllarda hiçbir gıdada görülmeyen fiyat artışına şahit olduklarını belirterek, 'Yaklaşık 4 ay önce kuru fasulyenin kilosu 4 liraydı. 15-20 günde bir 2-3 lira arttı ve 16 liraya kadar ulaştı. Kilosu 10-12 milyona da fasulye var ama kaliteli bir kuru fasulyenin fiyatı 16 liradan aşağı olmaz. Kuru fasulye, et fiyatlarına yaklaştı' diye konuştu.

Fiyat artışının lokantalara da olumsuz yansıdığını ifade eden Yiğit, 4 ay önce 4-7 lira arasında satılan bir porsiyon kuru fasulyenin fiyatının lokantasına göre 7-10 lira arasında değiştiğini söyledi.

Yiğit, kuru fasulye fiyatlarının ete yaklaşmasının kendilerini zor durumda bıraktığını ifade ederek, 'Son aylardaki fiyat artışı, lokantalarda kuru fasulyeye talebi yüzde 50-60 azalttı. Müşterilerimiz porsiyonu 7-10 lira arasında değişen kuru fasulye yerine, porsiyonu 12 liraya et yemeklerini tercih ediyor. Daha önce günde 10-12 kilo kuru fasulye işleyen lokantalar, bugünlerde 2-3 kiloya kadar düştü' dedi.

Dünya Bülteni

Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/genel/285...

Kuru Fasulye Fiyatına Tedbir

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ithal kuru fasulyede gümrük vergisi oranlarını yeniden düzenleyeceklerini açıkladı.

Düzenlemenin indirim yönünde olacağını ifade eden Eker, Çin ve Hindistan’da üretimde ciddi düşüş olması sebebi ile dünya fiyatlarında yükselmenin olduğunu belirterek, “Üretimde yüzde 2 düşüş var. Gümrük fiyatlarına müdahale ederek, fiyatları düzenlemeye gidebiliriz.” dedi.

Bakan Eker, tarım ve hayvancılıkta 2013'te yaşanan gelişmeleri düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. Toplantıda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Eker, “Yükselen kuru fasulye fiyatlarına müdahale olacak mı?”sorusuna, “Kuru fasulye ile ilgili Hindistan ve Çin’de ciddi bir düşüş olması hasabi ile dünya fiyatlarında azalma oldu. Üretimimizde azalma yok. Dünya fiyatlarından kaynaklanan bir azalma var. 200 bin ton üretimimz var. 2012’dede benzerdi. Çok az bir düşüş var. Üretimde yüzde 2 düşüş var. Gümrük fiyatlarına müdahale ederek fiyatları düzenlemeye gidebiliriz.” şeklinde cevap verdi.

Akşam

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/siyaset/kuru-...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0