Görüş Bildir
Haberler
Kritik Dönemde Çin, Ankara'ya Büyükelçi Atadı

Kritik Dönemde Çin, Ankara'ya Büyükelçi Atadı

Batuhan
22.06.2014 - 11:02

Kritik Dönemde Çin, Ankara'ya Büyükelçi Atadı

Çin, Irak’ta taşların yerinden oynadığı kritik bir dönemde Ortadoğu

konusundaki ağır topu, Tahran eski Büyükelçisi Yu Hongyang’ı Ankara’ya

gönderiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, 2008 yılından bu yana Ankara Büyükelçi-si olan Gong Şioşeng’in yerine geçecek ismi belirledi. Bakanlık, gözde diplomatları arasında yer alan eski Tahran Büyükelçisi Yu Hongyang’ı Ankara’ya yollama kararı aldı. Büyükelçi Yu, Ortadoğu’daki çalkantılı süreçte Tahran’daki ağırlığı ve İranlı liderlerle kurduğu başarılı ilişkilerle dikkat çekiyordu. Tecrübeli diplomatın geçtiğimiz Nisan ayına kadar 4 yıl boyunca görev yaptığı Tahran’dan sonra Ankara’ya atanması, Çin’in Türkiye’yle ilişkilere verdiği önemin göstergesi olarak yorumlandı.

Yu Hongyang’ın yurt dışı kariyerinin tamamı İran, Ürdün ve Türkiye’de geçti. Diplomasi yaşamına 1981 yılında Tahran’da adım atan Yu, İran’da çeşitli kademelerde 15 yıldan fazla görev yaptı ve bu ülkedeki kariyerinE 2011 yılında Tahran Büyükelçiliği’yle devam etti.

Georgetown Üniversitesi Diplomasi Araştırmaları Enstitüsü’nde 2002-2003 yıllarında akademik öğrenim gören Yu, hemen akabinde İstanbul Başkonsolosu olarak atandı ve Türkiye’de 3 yıl kaldı. Yu, 2008 yılında Amman Büyükelçisi oldu ve 2011 yılında merkeze dönmeden yine doğrudan doğruya Tahran’daki Çin misyonunun başına gönderildi.

(DHA)

Kaynak: http://zete.com/kritik-donemde-cin-an...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın