Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kişinin Kendi Vücut Parçalarını Yeme Arzusu Duyduğu Düşman Başına Hastalık: Otofaji

-

Otofaji, vücudun kendi parçalarını sindirmesine ya da kişinin vücut kısımlarını yeme arzusuna verilen isimdir. İlerlemiş vakalar göz önünde bulundurulduğunda en korkutucu psikolojik rahatsızlıklardan biri olan otofaji hakkında sizler için derlediğimiz bilgiler şu şekilde:

Kaynak: http://www.wisegeekhealth.com/what-is-au...

Otofaji, aslında zannedildiğinden çok daha sık rastlanan bir hastalıktır.

Her ne kadar hastalığın çok daha ilerlemiş ve tehlikeli tipleri bulunsa da, tırnak yemek, parmak ve dudaklardan koparılan ölü derileri çiğnemek de otofaji hastalığına işaret etmektedir. Artan stres sonucu ortaya çıkan otofajinin bu tipleri, kişilerin tıbbi yardım almaya ihtiyaç duymadığı, çok fazla önemsemediği örnekleri oluşturur.

Hastalığın ciddi boyutlara ulaştığı durumlarda ise, kişi kendisine büyük acı verse de kendini yemeye engel olamaz.

Bu durumlarda kişi artık tam anlamıyla bir yamyama dönüşmüştür ve yeme alışkanlığını kendini sakat bırakana kadar sürdürebilmektedir. Hastalığın bu duruma gelmesi ise genellikle başlangıçta sözünü ettiğimiz basit ve zararsız alışkanlıkların ilerlemesi ile gerçekleşmektedir.

Bu gibi durumlarda kişi, parmaklarında ciddi yaralara sebep olacak şekilde alışkanlığını ilerletebilmektedir.

Ya da bazı ender örneklerde rastlandığı gibi, parmaklarını işlevsiz hâle gelene kadar kemirebilmektedir. Bu boyutlara ulaşan otofajinin sebebi ise bugün hâlâ bilinmemektedir. En sık rastlanan bağlantılar, kişilerin yenmeye uygun olmayan objeleri yeme arzusu duyduğu pika ve obsesif kompülsif bozuklukla kurulmaktadır ancak bu bağlantıların ikisi de henüz kanıtlanabilmiş değildir.

Ve bugün, rahatsızlığa sebep olan durumları açığa çıkarmak için çalışmalar yürütülmektedir.

Otofajiye besin yetersizliğinin, psikolojik stresin ya da beynin iştahı yöneten bölümlerinde meydana gelen anomalilerin sebep olduğu düşünülmektedir. Bu tip bir hastalıkta yalnızca vücut kısımlarının yenmesine odaklanmak yanlış olacağı için, kişilerin kendi vücutlarına acı verme isteklerinin de üzerinde durulmaktadır .

Bu yüzden hastalığın yoğun bir duygu hissetme arzusuyla olan ilişkisi de oldukça önemlidir.

Duyusal girdilerin azlığının ve duygusal bir acıyı bastırma gereksiniminin de otofajiye sebep olduğu düşünülmektedir. Özellikle duyu kaybı yaşayan yaşlı hastaların, bu eksikliği başka bir uyaranla doldurmak için otofajiyi kullandıkları iddia edilmektedir.

Bir başka teori ise otofajinin derinlerde yatan seksüel problemlerden kaynaklandığı yönündedir.

Kişinin istençli olarak kendi vücudunda acıya sebep olması, psikologlar tarafından bastırılan cinsel problemler ve stresle baş etme girişimi olarak yorumlanmaktadır. Ancak az önce sözünü ettiğimiz diğer tüm ihtimaller gibi bu düşünceler de henüz kanıtlanabilmiş değildir.

Hastalığın tedavisinde ise hesaba katılması gereken birden fazla ayrıntı bulunmaktadır.

Otofajinin tedavisi için hem fizyolojik, hem de psikolojik sebeplerin araştırılması büyük öneme sahip. Bu sebeple vücut yaralarının tedavisinin yanında kişide obsesif kompülsif bozukluk olup olmadığının tespit edilmesi ve hastalığın ilaç ve terapi yardımıyla tedavi edilmesi büyük önem taşımakta...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

bende dudaklarimi yiyorum tirnak etlerimi kemiriyorum en cokta bicakla yapmayi seviyorum ama bence degilim

coolcrepeer12

Bende eskiden yoktu ama olmaya başladı ve artık alışkanlık oldu bende bırakamıyorumda aci çekiyorum :/ Stresten mi ne tırnaklarımı yiyorum en çokta parmak etlerimi gerçekten çok kötü bir şey...

belphegor

Dudaktaki o kurumuş deri yenecek aga,kaçarı yok.O şeytan tırnakları denilen hede de dahil.Böyle katır kutur.Ama kendimi de bütün yutmam amk.ZatenHani bazen ''sinirden etlerimi yiyecem'' derim ama lafta o yani.Böyle bir geleceğim olamaz,tüm çabalarım kendimi yememle son bulamaz,hayır lan.

delirium

Dudaklarimi ve parmak etlerimi yiyorum ama kucuklugumden gelen bir sey, alışkanlık oldu artik birakamiyorum

sertacgnlts

götür ekmeksiz...

kol-cigsi

Başımıza çok kötü birşey gelince "Allah düşmanımın başına vermesin" diye dua ederken "düşman başına", "düşman götüne" diye ilenir olduk. Biz Türkler ne ara bu kadar zalim, gaddar olduk? Yoksa bir onulmaz bir hata yaptıkda Tanrı mı yüz çevirdi?

Görüş Bildir