Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'da 1 Mayıs: Neler Yaşandı?

 > 
79PAYLAŞIM

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları olaylı başladı. Polis ekipleri, sabah saatlerinden itibaren farklı noktalarda Taksim'e çıkmak isteyen gruplara müdahale etti. Beyoğlu'nda TOMA'nın çarptığı bir vatandaş hayatını kaybetti...

Partililer, sendika ve sivil toplum kuruluşları, bu yılki 1 Mayıs kutlamalarının gerçekleşeceği Bakırköy pazar yerinde toplandı. Bakırköy'de polis kontrol noktasında HDP'li grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Yasa dışı gösteri ve yürüş yapmak isteyen 207 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerle birlikte 40 molotof kokteyli, 17 el yapımı patlayıcı, 176 havai fişek, 7 maske, 1 çift eldiven, 1 adet kurusıkı tabanca, çok sayıda yasadışı bez-afiş-pankart ele geçirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Bu yılki kutlamaların Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleşeceği 1 Mayıs için polis yoğun güvenik önlemleri aldı. Taksim'e çıkmak isteyen yaklaşık 40 kişilik, ellerinde "halkevleri" pankartları taşıyan bir gruba polis müdahale etti. Diğer yandan Beşiktaş üzerinden Taksim'e yürümeye çalışan 'Halkın Kurtuluş Partisi' (HKP) üyesi diğer bir grup Barbaros Caddesi'nde polis tarafından durduruldu ve müdahale sonrası arbede yaşandı. 

İstanbul'un farklı noktalarında çok sayıda kişi göz altına alındı.

Taksim'de 3 kişi gözaltına alındı

Diğer taraftan kutlamalara kapatılan Taksim Meydanı çevresinde önlem alan polis ekipleri, ellerindeki pankartla meydana çıkmak isteyen 3 kişiyi engelledi. İnşaat işçisi oldukları bildirilen 3 kişi, polisin uyarısına rağmen meydana çıkmak istedi. Polis ekiplerince gözaltına alınan 3 kişi, emniyete götürüldü.

Taksim'e çıkmak isteyen gruba polis müdahalesi

Taksim'de Divan kavşağında toplanan 40 kişilik bir gruba polis müdahale etti. "Halkevleri" pankartı taşıyan grubu dağıtmak için polis tazyikli su kulandı. Taksim'e yürümek isteyen eylemciler polisin müdahalesi üzerine dağıldı.

Şişli'de 3 gözaltı

1 Mayıs nedeniyle Şişli Camii önünde polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Yoldan geçen araçlarda ve otobüslerde arama yapan polis ekipleri şüpheli gördükleri kişilerin çantalarına baktı. Araçların bagajlarını da arayan polis ekiplerinin güvenlik önlemleri sürerken, şüphe üzerine durdurulan bir taksideki 3 kişi arama sırasında slogan atınca gözaltına alındı. 3 kişi, polis aracına bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü. Öte yandan bir kişi polis ekiplerini görüp kaçtı. Polis arkasından giderken kaçan şüpheli yakalanamadı.

Beşiktaş'ta, Taksim'e yürümek isteyen gruba polis müdahale etti

Beşiktaş'ta Taksim'e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi(HKP) üyesi bir gruba polis müdahale etti. Ellerinde büyük bir HKP pankartı ile bayrakları bulunan yaklaşık 20 kişilik grubu polis, Barbaros Bulvarı'nda durdurdu. Polis, çevrelediği gruptakileri tek tek gözaltına aldı.

Beşiktaş'ta polis müdahalesi sonrası yaşananlar

Gözaltı sırasında eylemcilerin direnmesi üzerine polisle aralarında arbede çıktı. Bunun üzerine polis, biber gazı kullandı. HKP üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar gözaltı için hazır tutulan polis minibüsüne üst araması yapılarak bindirildi. Gözaltı aracı daha sonra emniyete hareket etti.

Mecidiyeköy'de müdahale

Mecidiyeköy’de ise Taksim’e yürümek isteyen Kaldıraç, Alınteri, DAF, İnşaat-İş üyelerine polis müdahale etti. Göstericilerle polis arasında müdahale sonrası arbede yaşandı. Ara sokaklara kaçan eylemcilerle polis arasında kovalamaca yaşandı.

İstiklal Caddesi'nde esnaf top oynadı...

Hiç kimsenin girişine izin verilmediği ve tüm sokakların polis tarafından kapatıldığı İstiklal Caddesi’nde esnaf top oynadı.

TOMA'nın çarptığı bir vatandaş hayatını kaybetti

Öte yandan Beyoğlu'nda Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın (TOMA) çarptığı vatandaş, hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre olay Tarlabaşı Bulvarı'nda meydana geldi. Güvenlik önlemleri için Tarbalaşı Bulvarı'nda bulunan bir TOMA, Nail Mavuş (57) isimli vatandaşa çarptı.

Olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan Mavuş, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ağır yaralı Nail Mavuş yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Anti Kapitalist Müslümanlar'dan ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı

Antikapitalist Müslümanlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Fatih Camii avlusunda toplandı. Antikapitalist Müslümanlar grubunun öncülerinden İhsan Eliaçık açıklama yaptı.

Eliaçık, yaklaşık 50 kişilik gruba gıyabi cenaze namazı hakkında bilgi verdikten sonra ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Grup daha sonra 'Emeğin dili, dini, rengi, ırkı yoktur' yazılı pankart açarak kortej eşliğinde Saraçhane Parkı'na doğru Fevzipaşa ve Macarkardeşler Caddelerini kullanarak yürüyüşe geçti. Antikapitalist Müslümanlar grubu yürüyüş boyunca, 'Allah, ekmek, özgürlük' ve 'Zulme karşı omuz omuza' sloganları attı. Grup Saraçhane Parkı'na gelerek hazırladığı basın açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Birçok siyasi parti,sendika ve sivil toplum kuruluşu kalabalık kortejler halinde Bakırköy'deki kutlama alanına gitti

Bir çok siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşu kalabalık kortejler halinde kutlamaların bu yılki adresi olan Bakırköy Halk Pazarı'na yürüdü. Polis ekipleri kutlama öncesi meydanın çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken, vatandaşlar kutlama alanına kontrol noktalarında üstleri aranarak alındı.

Bakırköy'de binlerce kişi kutlamaların yapılacağı alanda toplandı

HDP'li gruba biber gazlı müdahale

HDP'liler ile polis arasında kontrol noktasında gerginlik yaşandı.İkinci arama noktasındaki gerginlik büyüyünce polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sonrası polis, gruptan bazı kişileri göz altına aldı.

Bazı HDP'liler aynı kişinin 3 defa aranması gibi uygulamalarla karşılaştıklarını iddia ederek duruma tepki gösterdi.

Müdahale sırasında yaralananlar oldu

Program, 1 Mayıs ve Enternasyonel Marşları'nın okumasıyla başladı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin kutlamaların yapıldığı Bakırköy'deki pazar meydanına girişi tamamlandı. Sendikalar ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin alandaki yerlerini almasının ardından program, saygı duruşu ve ardından koronun 1 Mayıs Marşı ile Enternasyonel Marşı'nı okumasıyla başladı.

Kürsüden yapılan konuşmaların ardından Taksim Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu.

Kutlamalar sürerken, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı sahneye çıkarak birer  konuşma yaptı. Ortak metin ise hem Kürtçe hem de Türkçe okundu.

Kani Beko: 'Türkiye'de on milyona yakın işsiz kardeşimiz var'

DİSK Geneş Başkanı Kani Beko 1 Mayıs kutlamaları öncesinde yaptığı açıklamada  işçi sağlığı ve iş güvenliğinin önemine işaret ederek, yeterli önlem alınmadığı için çok sayıda işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye'de 6 milyona yakın işsiz bulunduğunu savunan Beko, "On binlerce taşeron işçisi hükümetten kadro bekliyor. Resmi rakamlara göre 6 milyona yakın işsiz arkadaşımız var ama gayri resmi rakamlara göre de bu ülkede 10 milyona yakın işsiz kardeşimiz var. Dolayısıyla Türkiye’de işsizler ordusu var. İşsiz arkadaşlarımız dolayısıyla iş bekliyorlar." diye konuştu.

Yüksekdağ: '1977'nin provası anlamına gelecek bir müdahale gerçekleştiriliyor'

HDP'li gruba yapılan polis müdahalesine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tepki gösterdi. Yüksekdağ, Amedspor pankartı nedeniyle 15 kişinin miting alanına girişine izin verilmediğini söyledi. Yüksekdağ, “İkinci arama noktasında sudan bahanelerle insanların elindeki parti bayrakları ve 1 Mayıs'ın mücadele sembollerinin indirilmesi…İnsanların adeta kendilerinin askeriymiş, robotuymuş gibi tek tip alana girmesini istiyorlar. Böyle bir faşist anlayış olamaz. Alana giriş noktası daracık bir koridor ve her taraf polis bariyerleriyle kapatılmış durumda, adeta 1977'nin provası anlamına gelecek bir müdahale gerçekleştiriliyor. Eğer o alanda, kitle soğuk kanlılığını korumasaydı, bir izdiham yaşanmasına izin verseydi, belki şu an burada ölüm haberlerini veriyor olacaktınız" dedi.

Kutlamalar, konuşmaların ardından atılan sloganlar ve halaylarla devam etti. Geniş katılımın olduğu kutlamalar vatandaşların yavaş yavaş dağılmasıyla olaysız sona erdi.

Reuters Objektifinden: 10 Fotoğraf ile Bakırköy'de 1 Mayıs Kutlamaları - onedio.com
Reuters Objektifinden: 10 Fotoğraf ile Bakırköy'de 1 Mayıs Kutlamaları - onedio.com

İstanbul Valiliği: 207 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün bayram havasında ve huzur içinde kutlanması için Sivil Toplum Kuruluşlarının ve sendikaların yapmış oldukları başvuru neticesinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Bakırköy Pazar Yeri’nde kutlanması kararlaştırılmıştır. Bu amaçla Valiliğimizce il genelinde yaklaşık 24.500 emniyet personeli ve yeterli sayıda araç-gereçle en üst düzeyde tedbirler alınmıştır. 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama ve etkinlikleri çerçevesinde bu sabah saatlerinden itibaren birçok Sivil Toplum Kuruluşu, sendika ve siyasi parti temsilcileri Taksim Cumhuriyet anıtına çelenklerini sunmuşlardır. Öğleden sonra ise Bakırköy Pazar Yeri’nde işçi ve emekçi kardeşlerimizin de katılımıyla coşkulu bir şekilde, bayram havası içinde kutlanmıştır.

Ancak 1 Mayıs kutlamalarını bahane ederek, halkımızın huzur ve güvenini bozmak isteyen bazı illegal gruplar Taksim Meydanı çevresi başta olmak üzere ilimiz genelinde yasadışı gösteri ve yürüyüş yapmak istemişlerdir. Bu gruplara yönelik yapılan müdahale, üst aramaları ve kontroller neticesinde saat 17:30 itibariyle 207 kişi gözaltına alınmış ve bu kişilerle birlikte 40 molotof kokteyli, 17 el yapımı patlayıcı, 176 havai fişek, 7 maske, 1 çift eldiven, 1 adet kurusıkı tabanca, çok sayıda yasadışı bez-afiş-pankart ele geçirilmiştir.

Ayrıca sabah saatlerinde toplumsal olaylara müdahale aracının manevra yaparken yol açtığı kaza sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu elim kaza sonucu vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının huzur ve güven içinde geçmesi için özveriyle çalışan emniyet kuvvetlerimize, alınan tedbirlere yönelik göstermiş oldukları hassasiyet, olgunluk ve destekten dolayı başta işçi ve emekçi kardeşlerimize, Sivil Toplum Kuruluşlarına, sendikalara, alınan tedbirlere sağduyu ve hassasiyetle riayet eden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Geniş güvenlik önlemleri alındı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul'da bazı önlemler alındı.

Dört kademeden oluştuğu belirtilen güvenlik tedbirleri kapsamında geniş güvenlik tedbirlerinin alınacağı yerler, sendika üyelerinin ve katılımcıların ilk toplanma yeri, katılımcıların yoğun olarak kullanacağı metro ve metrobüs durakları, grupların miting alanına yürüyecekleri güzergahlar ve miting alanı oldu.

Kutlamaların Bakırköy Cumartesi Pazarı'nda gerçekleştirilmesine karar verilmişti

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları 1 Mayıs'ın, Taksim Meydanı'nda kutlanması bu yıl da yasaklanınca, kutlamaların Bakırköy Cumartesi Pazarı'nda gerçekleştirilmesine karar vermişti.

1 Mayıs İçin Uzlaşıldı: Kutlamalar Bakırköy'de - onedio.com
1 Mayıs İçin Uzlaşıldı: Kutlamalar Bakırköy'de - onedio.com

Ajanslar, İstanbul Valiliği ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir