Görüş Bildir

İnternetin Türkiye'deki Gelişim Sürecine Eğlenceli Bir Bakış

Haberler
> İnternetin Türkiye'deki Gelişim Sürecine Eğlenceli Bir Bakış

1980'lerde hayatımıza giren intenetin Türkiye'deki 1980'lerde hayatımıza giren internetin Türkiye'deki gelişim sürecine eğlenceli bir bakış sürecine eğlenceli bir bakış

İlk defa 1960’larda ortaya çıkan internetin hayatımızın vazgeçilmezi olacağını nasıl bilebilirdik?

Kökenleri, ABD, Fransa ve İngiltere hükümetlerinin bilgisayarlar arasında ağ bağlantısı kurmak için yaptığı çalışmalara dayanan internetin bizim bildiğimiz haliyle ortaya çıkması 1980’lere uzanıyor.

Türkiye’ye internetin gelişi ise ilk defa 12 Nisan 1993’te ODTÜ'den Ankara-Washington arasına kurulan bir kiralık hat ile gerçekleşti. Bu bağlantı 64 Kbps hız ile hayata geçti.

İnternetin evlere girmesi, servis sağlayıcılarının ortaya çıkması ve çeşitlenmesiyle oldu. İnternetin ilk yıllarında bireylerin ağa erişim için en fazla kullandığı yöntem çevirmeli kullanımdı.

İnternetin hızı o kadar düşüktü ki, bağlantı için hattan gelen sesi uzun bir süre dinlemeniz gerekirdi.

Türkiye’nin GSM teknolojisiyle tanışması ise 1994 yılında gerçekleşti. GSM ilk kez Ankara, İstanbul ve İzmir’de kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

ADSL ile hızlandık

ADSL ile hızlandık

Türkiye, 2000’li yıllarda internete bağlanmak için ADSL teknolojisiyle tanıştıktan sonra çevirmeli bağlantı bir kenara itildi, internete bağlanma hızında artış yaşandı.

Türkiye’de bugün internete bağlanmanın ortalama hızı ise 6.2 Mbps. Ortalama en çok 38.5 Mbps ile bağlantı gerçekleştirilebiliyor.

Dünyada ortalama internet hızının en yüksek olduğu ülke ise 20.5 Mbps ile Güney Kore. Dünyada ortalama internet hızı ise 5.1 Mbps.

Türkiye ise ortalama internet hızı açısından dünyada 55. sırada yer alıyor. Nüfusun yüzde yüzde 55,9’u internet kullanıyor. İnternet erişim imkanına sahip hanelerin oranı ise yüzde 69,5.

Evlerin yüzde 37,4’ü ADSL, kablolu internet ve fiber gibi sabit genişbant bağlantı ile internete erişim sağlarken, yüzde 58,7’si mobil genişbant bağlantı ile internete erişim sağlıyor. Darbant bağlantı ise hanelerin yüzde 2,7’sinde internete erişim için kullanılıyor.

2015’te genişbant internet abone sayısı ise 44,3 milyon olarak karşımıza çıkıyor.

Cep telefonundan bağlantı

Cep telefonundan bağlantı

Akıllı telefonlar ise elimizden düşmüyor, her an her yere bağlanmak istiyoruz.

Türkiye’de bireylerin yüzde 74,4’ü internete kablosuz olarak bağlanmak için cep telefonu veya akıllı telefon kullanıyor.

3G hizmeti Türkiye’de 61 milyon aboneye ulaşmış durumda.

Türkiye’de evlere fiber ağ ve cep telefonlarına ise 4.5G teknolojisinin gelmesiyle internete bağlanma hızında yaşanan artışın çoğalması bekleniyor.

4G hızda devrim yarattı

4G hızda devrim yarattı

Dünyada 4G mobil bağlantısı gerçekleştiren ülkelerin başında Güney Kore yüzde 97 ile önde geliyor. Güney Kore’yi ise Japonya ve Hong Kong izliyor.

4G bağlantısının en yüksek yükleme hızına eriştiği ülke ise 36 Mbps ile Yeni Zelanda. Yeni Zelanda’yı 33 Mbps ile Singapur ve 30 Mbps ile Romanya izliyor.

Beşinci nesil mobil ağ olarak adlandırılan 5G teknolojisinin küresel olarak 2020’lere doğru gelmesi öngörülüyor. Dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi 4G’nin gelmesini sağlayarak 5G altyapısının öncüsü olacak 4.5G ile Türkiye 2016 baharında daha hızlı bir mobil internete merhaba diyecek.

Business HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
22
12
5
5
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cafer malik

AKK olduğu sürece bir boka yaramaz ne 4g ne 5g nede 6g. İlk önce AKK denen saçmalığı kaldırsınlar. Sınırsız internet diye insanları dolandırıyorlar.

Anonim Adam

Bu tarz şeyler yapacağına internet sağlayıcını değiştirsene hahahhahaha

Napoleon Bonaparte

Sene 1993 Odtü'de net hızı 64kbps Sene 2016 benim net hızım 128 kbps :/ Teşekkürler pttcell :D

Pasif Kullanıcı

Pttcell sikti beni amk her ay 150 fatura geliyor :)

Semi Ortaç

AKK kaldırılmadığı sürece ne adam gibi evimizde fiber hız, ne de telefonlarımızda 4G ya da 5G hızı göremeyiz