Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İncirlik Rusya'ya mı Açılıyor?

 > -
Abone ol

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "DEAŞ terör örgütüne karşı biz herkesle iş birliği yaparız. Başında beri biz mücadelemizi yapıyoruz ve DEAŞ'a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü'müzü açtık. Rusya ile de aynı iş birliğini niye yapmayalım?" dedi. Çavuşoğlu'nun açıklamaları, İncirlik'in Rusya'ya açılabileceği şeklinde yorumlandı. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası bu konunun sorulması üzerine Çavuşoğlu, böyle bir ifadesinin olmadığını, koalisyonla iş birliğini örnek verdiğini ve Rusya ile iş birliği yapabileklerini söylediğini belirtti.

İncirlik, Arşiv

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşmesinin detayları sorulan Çavuşoğlu, görüşmenin ikili ve ekonomik ilişkilerle bölgesel konular bakımından son derece faydalı olduğunu belirtti.

Türkiye ile Rusya arasında 'ortak bakanlar kurulu' anlamına gelen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının hazırlıklarını Lavrov'la birlikte yapacağını söyleyen Çavuşoğlu, kendisini Soçi'de ağırlayan meslekdaşını Antalya'ya davet ettiğini anlattı.

Çavuşoğlu, Soçi'de Rus Mevkidaşı Lavrov ile Görüştü - onedio.com
Çavuşoğlu, Soçi'de Rus Mevkidaşı Lavrov ile Görüştü - onedio.com

IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye'nin Rusya ile iş birliğine hazır olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

'Rusya ile de aynı iş birliğini niye yapmayalım?'

"DEAŞ terör örgütüne karşı biz herkesle iş birliği yaparız. Başında beri biz mücadelemizi yapıyoruz ve DEAŞ'a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü'müzü açtık. Rusya ile de aynı iş birliğini niye yapmayalım? Çünkü bu terör örgütü hepimizin düşmanıdır ve bununla da mücadele etmemiz gerekiyor. O nedenle bu mekanizmaların tekrar hayata geçirilmesi bölge için de terörle mücadelemiz için de herhangi bir olumsuz vakanın yaşanamaması bakımından da son derece önemlidir. Bu konuda da Sergey Lavrov'un da söylediği gibi mutabık kaldık."

Çavuşoğlu'nun açıklamalarının tamamı

İncirlik Üssü ABD, İngiltere, Almanya, Katar ve Suudi Arabistan güçleri tarafından kullanılıyor.

Kremlin: 'Türkiye ile İncirlik'i konuşmadık'

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova ve Ankara'nın İncirlik Üssü'nün kullanımıyla ilgili olarak resmi görüşme yapmadığını ifade etti.

"İncirlik üssünün Rusya'ya açılması konusunda Türkiye ile resmi görüşme henüz yapılmadı. Askeri makamlar arasında bu hususta resmi temas kurulup kurulmadığını bilmiyorum. Yanılmıyorsam, yok" diyen Peskov, üsle ilgili açıklamayı basından duyduklarını kaydetti.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasının şüphesiz önemli olduğunu da belirten Peskov, "İlgili organlarımız, bunu siyasi ve askeri açıdan analiz edecek" diye konuştu.

Çavuşoğlu: Basın yanlış anladı

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bu konunun ve Kremlin'den gelen açıklamanın hatırlatılması üzerine Mevlüt Çavuşoğlu şu şekilde yanıt verdi:

"Benim böyle bir ifadem olmadı. Koalisyonla iş birliğini örnek verdik. DAEŞ'le mücadelede her türlü çalışmayı yaparız. Örnek olarak İncirlik'i verdik. Putin'e karşı DAEŞ'e karşı birlikte mücadele edelim sözünü hatırlattık. Rusya ile iş birliği yapabileceğimizi söyledik. Basın bunu yanlış anladı."

Sputnik, Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir