Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Polise 48 Saat Gözaltı Yetkisi Veren Madde Kabul Edildi

Anasayfa > Gündem

"İç Güvenlik Paketi"nin 6 maddesi daha kabul edildi

'İç Güvenlik Paketi' tasarısının 6 maddesi daha 18,5 saatlik çalışmanın ardından TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda 'İç Güvenlik Paketi' olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri 18,5 saat sürdü.

Genel Kurul dün saat 14.00'de TBMM Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Şah Fırat operasyonu hakkında bilgi sunumu ile başlayan birleşim grup önerileri, usul tartışmaları ve sataşma nedeniyle söz almalarla 19.30'a kadar devam etti. Ardından tasarının görüşmelerine geçildi.

Muhalefetin çalışma süresinin uzamasına ilişkin itirazı ve yaşanan tartışma sonrasında saat 04.00'den itibaren ise Genel Kurul'u Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetmeye başladı.

Sık sık yoklama ve karar yeter sayısı taleplerinin olduğu Genel Kurul çalışmasını saat 08.30'a kadar sürdürdü.

Bu arada CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar üzerinde 'Angarya yasaktır. Anayasa madde: 18' yazan dövizi Başkanlık Divanı'na doğru tutarak bir süre ayakta bekledi. Meclis Başkanvekili Bahçekapılı'nın 'Eyleminizi oturarak gerçekleştirin isterseniz, sağlığınız açısından' uyarısı üzerine Acar dövizi Divan'a bıraktı. Muhalefet milletvekilleri kürsüye de aynı dövizi astılar.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve İdris Baluken arka sıralara oturan Acar'ın tansiyonunu ölçtüler. CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal da HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü'nün tansiyonunu ölçtü.

Bahçekapılı, 17. maddenin görüşmeleri sırasında CHP'li Acar'ın durumunu öğrenmek için birleşime ara verdi.

Aranın ardından komisyon ve hükümetin yerinde olmaması üzerine Bahçekapılı, birleşimi saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

Bazı CHP milletvekilleri Genel Kurul Salonu'ndan 'Bu daha başlangıç. Mücadeleye devam' sloganları atarak çıktılar.

Kabul edilen maddeler

Genel Kurul'da kabul edilen 6 maddeye göre sentetik uyuşturucu maddelere yönelik cezai yaptırımın daha caydırıcı hale getirilmesi için, 'sentetik kannabinoidler (bonzai) ve türevi uyuşturucu maddeler' de TCK kapsamına alınıyor. Bu maddelerin imali ve satışına yönelik ceza yarı oranında artırılıyor.

Uyuşturucu satışı cezasının okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askeri ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi, halinde verilecek ceza yarı oranında daha artırılıyor.

Okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askeri ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesislerle bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel ve işaretlerle belirlenen sınırlarına 200 metreden yakın mesafe içindeki açık yerlerde uyuşturucu bulunduran, kullanan ve satın alanların cezaları yarı oranında artırılacak. Böylece, 200 metrede uyuşturucu kullanan veya bulunduranlara 7,5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi

Polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi

Toplumda infial yaratan; öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, kaçakçılık, fuhuş, hırsızlık, yağma, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti gibi suçlarda, suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla kişi hakkında, mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirlerince 24 saate kadar, şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verilebilecek.

Gözaltına alınan kişi en geç 48 saat, toplu olarak işlenen suçlarda 4 gün içinde hakim önüne çıkarılacak.

Toplantı ve gösteri yürüyüşüne yasaklanan silahlar, molotof kokteyli, demir bilye ve sapan taşıyarak katılanlar tutuklanabilecek.

Vali emir verebilecek

Vali, lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek.

Vali, kamu düzenini ve güvenliğini, kişilerin can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla aldığı önlem ve kararların uygulanması için adli kuruluşlar ile yardım isteyebileceğine dair hükmü saklı kalmak kaydıyla askeri kuruluşlar dışında, mahalli idareler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, çekici, iş makinesi ve tedbirlerin zorunlu kıldığı diğer araç ve gereçlerinden yararlanabilecek, personeline görev verebilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları, valinin bu konudaki emir ve talimatlarını yerine getirecek; aksi takdirde vali, emir ve talimatlarını kolluk aracılığıyla uygulayacak. Bunların yerine getirilmemesi veya geciktirilmesi nedeniyle oluşan kamu zararı ile gerçek ve tüzel kişilerin devlet tarafından karşılanan zararları, ilgili idarece genel hükümlere göre sorumlu kamu görevlilerinden tazmin edilecek.

Valilerin bu yetkileri ilçelerde kaymakamlar tarafından kullanılabilecek.

Kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların başgöstermesi halinde vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Muhalefetten 'köle' tepkisi

Muhalefetten 'köle' tepkisi

Uzun çalışma saatlerine muhalefet tepki gösterdi. CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, saat 03.00'e yaklaşınca CHP sıralarının önüne gelerek TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'a, 'Kölelerin bile akşam yatmalarına izin veriliyordu' diyerek, görüşmelerin bitirilmesini istedi.

HDP'liler saatler 03.20'yi gösterdiğinde, 'Angarya yasaktır. Anayasa madde 18' dövizleri açarak, Genel Kurul'un çalışma saatinin uzamasını protesto etti. CHP Milletvekili Binnaz Toprak da HDP'lilerden aldığı dövizleri CHP'li arkadaşlarına dağıtarak, protestoya destek verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan ise bir dosya kağıdına, 'Saat 23.00'e kadar aklınız neredeydi?' yazarak, muhalefet milletvekillerine gösterdi.

CHP'li Toprak, polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi veren maddenin oylanmasında karar yeter sayısı bulunamaması nedeniyle verilen arada, bir dövizi Başkanlık Divanı'na bıraktı.

Polise kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltı yetkisi veren madde kabul edildi.

Maddenin kabul edilmesinin ardından MHP Grup Başkanvekili Vural, yerinden kalkarak, Yakut'a, 'Saat 10.30'da grup toplantımız var. Saat 04.00 oldu. Grup toplantısına katılma görevimiz engelleniyor. MHP'ye ve grup toplantısı olan partilere saygısızlık yapanlara karşı tavrınızı ortaya koymanızı istiyorum. Böyle bir şey olmaz' ifadesini kullandı.

Yakut'un, 'Genel Kurul kararı, yapabileceğim bir şey yok. Benim meselem değil. Grup başkanvekilleri olarak anlaşın' demesine tepki gösteren Vural, 'Bu ne nezaketsizliktir' dedi ve MHP milletvekillerini Başkanlık Divanı'nın önüne çağırdı.

Vural ve MHP milletvekillerinin tartıştığı Yakut, birleşime ara verdi. Arada, MHP ve CHP milletvekilleriyle AK Parti milletvekilleri arasında ağız dalaşı yaşandı.

Aradan sonra TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşimi yönetmek üzere Başkanlık Divanı'na geldi. MHP Grup Başkanvekili Vural, Yakut'a ilettiği talebi tekrarladı. Bahçekapılı'nın 'Bitimine kadar devam ettirmek durumundayım' demesi üzerine Vural, Divanın önüne giderek MHP milletvekillerini çağırdı.

Bahçekapılı'nın Yakut ile değişerek oturumu yönetemeyeceğini savunan Vural, 'İç tüzüğe aykırı, yapamazsınız' dedi. Bahçekapılı'nın, 'Ne?' sorusuna Vural, 'Her şey' karşılığını verdi.

İki vekil rahatsızlandı

İki vekil rahatsızlandı

Dün saat 14.00'da çalışmalarına başlayan TBMM Genel Kurulunda CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar sabah saat 08.00'da tepki amaçlı Genel Kurul salonunda 'Duran adam' eylemi yaptı ve yaklaşık 10 dakika başkanlık divanını hemen karşısında fazla çalışmaya tepki olarak 'Angarya yasaktır. Anayasa M.18' yazan dövizi tuttu.

Bir süre sonra rahatsızlanan Acar'a ilk müdahaleyi doktor olan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken müdahale etti. Tansiyonu ölçülen Acar, salondan dışarı çıkartıldı. Bir süre sonra da Haberal ve Baluken, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün da tansiyonunu ölçtü. Yaklaşık 15 dakika dinlenen Gürkut Acar, ardından Genel Kurula gelerek çalışmalara katıldı.

TBMM Genel Kurulu, saat 08.30'da 18.5 saatlik mesainin ardından bugün saat 15.00'da tekrar toplanmak üzere kapandı.

Vekiller uyukladı

Vekiller uyukladı

TBMM Genel Kurulu'nda İç Güvenlik paketi görüşmeleri uzadı ve vekiller yorgun düştü. Bazı vekiller oturdukları koltukların üzerinden uyuklayarak dinlenmeye çalıştı.

Bahçekapılı yönetti

Bahçekapılı yönetti

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ile TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı nöbet değişimi yaptı. Birleşimi açan Bahçekapılı, görüşmelere devam etti. Bunun üzerine Genel Kurul salonunda bulunan bütün MHP milletvekilleri başkanlık divanına geldi. Bir MHP milletvekili masaya vurmak için tokmağı alınca, Bahçekapılı tokmağı alarak diğer tarafına koydu. Bu sırada MHP milletvekilleri divan masasına vurarak tepki gösterdi. TBMM Katip üyesi AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz ise, yaşanan kargaşaya rağmen, Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın çalışmaları sürdürmesi nedeniyle önergeyi okudu. MHP milletvekilleri tepkilerini sürdürdüğü sırada Beyaz’ın bulunduğu alanda bir pet şişeden su fırlatıldı ve gerginlik arttı. Bahçekapılı ses tonunu yükselterek MHP milletvekillerine tepki gösterirken, sözlü tartışmalar yaşandı. Diğer katip üyeler ise gerginlik artınca Bahçekapılı ve Beyaz’ı divandan uzaklaştırdı.

Siyah bantla ağızlarını kapattılar

Siyah bantla ağızlarını kapattılar

Görüşmeler sırasında söz alarak kürsüye çıkan HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ve HDP Muş Milletvekili Demir Çelik yasayı protesto için konuşmama hakkını kullandığını belirterek, ağzını siyah bir bantla kapattı. Zenderlioğlu ve Demir 5 dakika boyunca bu şekilde kürsüde kaldıktan sonra yerine geçtiler.

Mikrofon kırıldı

Mikrofon kırıldı

TBMM Genel Kurulu'nda İç Güvenlik Paketi'nin görüşmeleri sırasında kendilerinin verdiği önergenin okunmadığını iddia eden HDP Mardin Milletvekili Adil Zozani, katip üyenin mikrofonunu eliyle vurarak kırdı.

TBMM Genel Kurulu'nda geçtiğimiz Salı gününden bu yana, tartışma ve kavgalarla süren İç Güvenlik paketi görüşmelerine bugün devam edildi. Genel Kurulda HDP'li milletvekilleri verdikleri önergelerin okunmadığını belirterek başkanlık divanına geldi ve TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'a tepki gösterdi. Bu sırada Yakut, Katip üye Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik'e diğer önergeyi okumasını istedi. Özçelik okumaya başlayınca da gerginlik yaşandı ve Zozani, Özçelik'in önündeki mikrofona vurdu. Bunun üzerine mikrofon kırıldı. Zozani'yi arkadaşları uzaklaştırırken, mikrofonun kırıldığını belirten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut birleşime 10 dakika ara verdi.

Arada göreviler, kırılan mikrofonu onarmaya çalıştı.

'Mikrofonu sana yedireceğim'

TBMM Genel Kurulu'nda kırılan mikrofonun onarılmasının ardından söz alan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Katip üye Bayram Özçelik'in kırılan o mikrofonla kendilerine saldırdığını iddia etti.

Bu sözlere AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel tepki göstererirken, 'Yalan söylüyorsun' diye çıkıştı. Bunun üzerine ses tonunu yükselten Zozani, “Recep Bey görüntüyü beraber inceleyeceğiz. Eğer Bayram Özçelik mikrofonuyla önce bize vurmaya yeltenmişse, yalanınla birlikte mikrofonu da sana yedireceğim. Bunu unutma. Bu saldırgan tutumunuzdan vazgeçin' dedi. Bu sözlere AK Partili milletvekilleri tepki gösterdi.

Al Jazeera - AA - DHA

Twitter'dan yorumlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?