Görüş Bildir
Haberler
Guardian: IŞİD'in Serveti 2.4 Milyar Dolar Olabilir

Guardian: IŞİD'in Serveti 2.4 Milyar Dolar Olabilir

adem kara
17.06.2014 - 09:19 Son Güncelleme: 17.06.2014 - 11:09

Musul’da işgalden hemen önce Irak güvenlik güçlerinin ele geçirdiği flash belleklerdeki verilere göre IŞİD’in 875 milyon doları vardı. Şehir düştükten sonra ise buna 1.5 milyar dolar daha eklenmiş olabileceği tahmin ediliyor. Disklerde, IŞİD’in yabancı üyeleri, kod adları, envanter, finans kaynakları ve Irak bakanlıklarına sızmış personeliyle ilgili de bilgiler bulunuyor.

IRAK’ın başkenti Bağdat’ı tehdit eden Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) içyüzüyle ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan makaleye göre örgütün serveti yaklaşık 2.4 milyar dolar olabilir. Musul’un düşmesinden iki gün önce Irak güvenlik güçleri örgütün kuryesi Ebu Haccar’ın sorgulanması sonrasında IŞİD askeri konseyi başkanı Abdulrahman el-Bilavi’nin gizlendiği yeri ele verdi. Birkaç saat sonra El-Bilavi, Musul yakınlarındaki sığınağında ölü bulundu. 160 flash disk ele geçirildi. Kurye sorgusunda “Neye bulaştığınızı bilmiyorsunuz, bu hafta Musul cehenneme dönecek” demişti.

CIA DE BAKIYOR 

IŞİD’in saldırısı sonrası bu flash bellekler aralarında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’ndan (CIA) uzmanlarının da olduğu istihbarat yetkililerine analiz için gönderildi. İlk bilgilere göre örgütün Musul’u ele geçirmeden önce malvarlığı 875 milyon dolardı. İstihbarat çevrelerinde kentin düşüşünden sonra bankaların yağmalanması ve elde edilen diğer varlıklarla birlikte IŞİD’in servetini 2.4 milyar dolara çıkarmış olabileceği tahminleri yapılıyor.

ARKEOLOJİK KAÇAKÇILIK : İstihbarat örgütleri daha önce IŞİD’in sadece Suriye’deki El Nabuk arkeolojik sahasında yağmaladığı 8 bin yıllık paha biçilmez kalıntılardan 36 milyon dolar kazandığını saptamıştı. Guardian, örgütün 3 yıl gibi kısa bir sürede küçük bir radikal gruptan dünyanın belki de en fazla nakit kaynağa sahip terör oluşumuna dönüştüğünü belirtiyor. Deşifresi halen devam flash belleklerde para kaynağına ilaveten örgütteki tüm yabancı savaşçıların, üst düzey sorumluların adları ve kod adları ile bakanlıklarda örgüte bilgi sağlayan kaynakların parafe edilmiş isimleri de bulundu.

BAKANLIKLARDA FİŞLEME : Verilere göre grup, liderlerini savaş deneyimine göre titizlikle seçmiş. Her biri Amerikan işgaline karşı Irak’ta savaşmış militanlardan oluşan çekirdek kadroya rapor veren örgüt üyeleri birbirlerinin adlarını bilmiyor. IŞİD aynı zamanda Irak bakanlıklarına sızan personeli için bir çeşit fişleme yapmış. Memurların parafe edilmiş isimlerinin yanında “değerli”, “tembel”, “kararsız” ve “izlenmeli” ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet | Guardian

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/2662...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın