Gökyüzünün Kanatsız Melekleri: Kahraman İlan Edilen 10 Kabin Memuru

-

Yaygın olarak sanılanın aksine, kabin memurları sadece ikramdan sorumlu değiller. Asli görevleri ise uçuş güvenliği. Aldıkları eğitimin hatırı sayılır bir bölümü; yangın, suya ve karaya acil iniş, ilk yardım gibi acil durumları kapsıyor. İkram ise eğitimin sadece küçük bir parçası. Ve bazıları var ki, işte onlar gökyüzünün kanatsız melekleri… İşte Dünya’nın dört bir yanında kahraman ilan edilen kabin memurları…

1. Türk Hava Yolları - Uçakta rahatsızlanan yolcusunu, hastanede bile yalnız bırakmayarak gönülleri fetheden kabin memuru.

Osaka-İstanbul seferi sırasında rahatsızlanarak düşüp yaralanan yolcuya ilk müdahale kabin memuru Burcu Kırmacı'dan geldi. 

Bununla da kalmayıp, uçak İstanbul'a indikten sonra da yolcunun yanından bir an olsun bile ayrılmadı. Yaralanan yolcu Japonca dışında başka bir dil bilmediği için bütün işlemlerine koşturan Burcu Kırmacı hastanede de yolcusunu yalnız bırakmadı. 

Tekrardan bilet işlemlerini de halleden kabin memuru, işini profesyonelce ve vicdanıyla yaptığı için Japonların gönlünü fethetti.

2. Asiana Airlines - Kendisi de yaralanmasına rağmen yolcuları kurtarmak için sırtında taşıyan fedakar kabin memuru.

Güney Kore'ye ait Asiana Havayolları'nın San Francisco'ya inişi sırasında kaza yapan Boeing 777 tipi uçağında görevli Ji-Yeon Kim adlı hostes, çarpmayla şoka giren uçaktaki çocukları tek tek sırtında tahliye kaydırağına taşıdı.

3. Türk Hava Yolları - Kalbi duran yolcuyu hayata döndüren, başarılı kabin ekibi.

Uçuş sırasında kalbi duran Ayhan Al Mofty isimli iş adamına ilk müdahale Türk Hava Yolları'nın deneyimli kabin memurlarından geldi. 

İstanbul'dan İsveç'in Göteborg şehrine seyahat eden iş adamı uçuş sırasında aniden fenalaşıp, bilincini yitince ilk müdahale kabin ekibinden geldi. Müdahale sırasında yolcunun nabzının da atmadığı farkedildi. 

Görevli kabin ekibi Okay Yıldız, Havva Burcu Kaptan, Zehra Nur Yurtlugil ve Kamuran Yağız, iş bölümü yaparak; kimi sırayla kalp masajı yaptı, kimi de uçakta panik yaşanmasını engellemeye çalıştı. 

Deneyimli ve soğukkanlı kabin memurlarının yoğun müdahaleleri sayesinde hayata tutunan yolcu Ayhan Al Mofty sonrasında bir mektup yazarak uçuş ekibine teşekkürlerini ve minnetlerini iletti.

4. Siberia Airlines - Üç metreden aşağı atlayarak iki küçük yolcunun hayatını kurtaran, cesur kabin memuru.

Rusya'nın Sibirya bölgesinde Airbus A-310 tipi yolcu uçağı, inişi sırasında pistten çıkıp binalara çarparak parçalandı. Kahraman hostes Victoria Zilbertchtein birçok kişinin hayatını kurtardı. 

Çarpma esnasında acil çıkış kapısını bulup kolunu çevirerek açan kabin memuru, uçak patlamadan önce 2 küçük yolcuyla birlikte 3 metreden aşağı atladı. Atlamadan önce "Çıkış Buradan" diye bağırarak birçok da yolcunun hayatını kurtarmış oldu.

5. Qantas Airlines - Kalp krizi geçiren yolcunun hayatını kurtaran kabin memuru.

Avustralya'nın Perth şehrinden Sydney şehrine uçan Qantas Havayolu uçağında aniden fenalaşıp yere çöken yolcu Troy Rule, kabin memuru sayesinde hayata tutundu. 

Monica Rule eşinin durumunu farketmeden önce uyuduğunu zannediyordu. Birden eşinin yüzünün beyazladığını, terlemeye başladığını ve ellerinin titrediğini gördü. Hemen kabin memurlarına haber veren Monica Rule, kabin memurunun ilk müdahalesi ile eşinin durumu kontrol altına alındı ve uçak acil iniş yaparak yolcu hastaneye kaldırıldı.

6. JetBlue - Boğulan bebeğe ilk yardım yaparak hayatını kurtaran kahraman kabin memuru.

New York'tan  Orlando, Florida'ya uçan JetBlue uçağında bir mucize daha gerçekleşti. Dilini yutan bebeğin nefes alamadığını gören kabin memuru, ilk müdahalede bulunarak bebeği boğulmaktan son anda kurtardı.

7. China Airlines - 30,000 feet yükseklikteki doğumu gerçekleştirerek bir mucizeye tanık olan kabin ekibi.

Tayvan'dan Los Angeles'a uçan uçakta bir mucize gerçekleşti. Daha doğumuna 8 hafta olan yolcunun doğum sancısı tutunca tüm kabin memurları seferber olup 19 saatlik uçuşun 8 saatini doğuma ayırdılar ve bir kız çocuğu dünyaya geldi. Yolculuğun sonunda sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilen anne ve bebeği güvenli bir şekilde uğurlandı.

8. Hainan Airlines - Felçli yolcunun önünde diz çökerek, yemek yedirerek herkesi duygulandıran kabin memuru.

Çin'in Zhengzhou şehrinden Hainan şehrine uçmakta olan Hainan Havayolları firmasının uçağında duygusal anlar yaşandı. Felç geçiren 71 yaşındaki Nui, kabin memuru Fan Xuesong'un elleriyle yemek yedirmesi sonrasında gözyaşlarını tutamadı. Uçaktaki yolcular da bu samimi ana şahit oldular ve kabin memurunun yaptığı bu iyiliği fotoğraf çekerek ölümsüz hale getirdiler.

9. Türk Hava Yolları - Neredeyse boğulmak üzere olan bebeği kurtarmayı başaran kahraman kabin amiri.

THY kabin amiri Gonca Benek Hacıoğlu, Japonya Osaka Havalimanı'nda dilini yutan 13 aylık Malezya'lı bir bebeğin hayatını kurtardı. 

Malezya'lı ailenin, çocuğunun rahatsızlandığını farkedip birden kucaklayıp koşmaya başladığını gören kabin amiri, soğukkanlılıkla ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. İlk önce bir şey yuttuğunu düşünüp ters çevirip sırtını sıvazlayan yetenekli kabin amiri, bir şey çıkmadığını görünce hemen parmağını bebeğin ağzına sokup dilinin olmadığını anladı. İşaret parmağıyla bebeğin dilini boğazından çıkararak gerekli müdahaleyi profesyonelce gerçekleştiren Hacıoğlu, THY tarafından aldığı ilk yardım derslerinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha vurgulayarak, haklı sevincini yaşadığını belirtti.

10. KLM - Yangına sebep olan el bagajındaki bataryaya anında müdahale edilerek, çok büyük bir kazayı önleyen kabin ekibi.

Bu olay Amsterdam'dan Bangkok'a giden KLM Havayolu'na ait uçakta gerçekleşti. Nereden çıktığı belirsiz küçük yangının kokusu tüm uçakta paniğe sebep oldu . O sırada uçakta bulunan yolculardan biri lityum iyon bataryadan dolayı yangının çıkabileceğini iddaa etti. Tam iniş sırasında gerçekleşen olaya, yangın söndürme tüpü ile müdahale eden kabin memurları yangını kontrol altına aldı. Olayda yaralanan kimse olmadan uçak tahliye edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
genius111

"Gökyüzünün Kanatsız Melekleri" meleklerin kanadımı varmış? melek gören varsa bi tarif alim, gözümde canlandıramadım bi an..

zortpp

Bu insanlara ne kadar teşekkür edilse azdır.....ama malesef, kabin içinde halen insan sıfatındaki bazı hayvanlarla uğraşıyorlar......sizler gerçekten mükemmel bir iş yapıyorsunuz,sonsuz teşekkürler hepinize.

acagli

Şu Türk Hava Yolları'nın adını duyduğum yerde çılgınlar gibi gururlanıyorum lan

balporsuk

Ne varsa kadınlarda var. Günümüz erkekleri cesur kadınların aksine hem pısırık hem de incelik yoksunu.

Gizli Kullanıcı

Şerefsiz erkekler

cakma-trakyali

duygulandım :(

Başlıklar

ÇinİstanbulİsveçJaponyaKoreRusyaTürk Hava Yollarıanneolaytahliye
Görüş Bildir