Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kendinizi Evinizde Hissedeceğiniz Kuzey Kore'ye Gitmek İçin 24 Sebep

 > 
9.3bPAYLAŞIM
Kendinizi Evinizde Hissedeceğiniz Kuzey Kore'ye Gitmek İçin 24 Sebep

Twitter'ın yasaklanmasıyla birlikte aramızdaki uçurumun git gide kapandığı Kuzey Kore'yi siz de merak etmiyor musunuz? Devlet başkanından, günlük yaşamına, eğitim hayatından, çalışma koşullarına kadar, olur da gitmeye karar verirseniz diye işte Kuzey Kore dosyası.

1. Her şeyi bilen bir devlet başkanı

Teknolojiden, politikaya, askeri konulardan, spora kadar pek çok konu ile yakından ilgili güler yüzlü devlet başkanı. Ona diktatör diyorlar ama diktatör olsa halkını, çocukları böylesine sever, onlar için gece gündüz çalışır mıydı?

2. Sonuna kadar eşit bir düzen

Kesinlikle torpil, hısım akraba kayırma yok, rüşvet alan kim olursa olsun cezası anında veriliyor. Enişte, dünür, damat gözetilmiyor.

3. %0 işsizlik oranı

İşsizlik %0, yarın kalkınca işsiz olabilir miyim, eve ekmek götüremezsem ne olur gibi dertleriniz yok. Bir işten çıkmadan ötekine girişiniz yapılıyor.

4. Sandığa verilen benzersiz önem

İktidar seçimle belirleniyor gayet açık ve şeffaf bir seçim yapılıyor. İnsanlar oy vermek için birbirini ezmeden kuyruğa giriyor, seçimler adeta bir bayram havasında geçiyor. Seçim zamanı insanlar yollarda dans edip şarkılar söylüyor. Son seçimlerde halkın sevgilisi devlet başkanı %100 oy aldı, demokrasi gövde gösterisi yapıyor.

5. Ülkenin iç dinamiği gelişmiş bir inşaat sektörü

Binalar, anıtlar, mozaik panolar, caddeler, üst geçitler, her şey vizyon sahibi iktidar tarafın dan çok büyük boyutlarda inşa edilmiş. Bomboş ve görkemli caddelerin etrafları yeşillendirilmiş. Yol kenarlarında her daim yabani otları toplayan insanlar var. İnşaat sektörü ülkenin lokomotifi.

6. Yaşanabilir şehirler

Şehirler birbirinden güzel kapılar, anıtlar, heykeller ile donatılmış.

7. Sevgisini göstermekten çekinmeyen insanlar

İnsanları sevgisini göstermekten kesinlikle kaçınmıyor, bıraksanız sizi omuzlarında taşıyacak kadar büyük gönüllüler.

8. Üzüntülerini de

Hakeza üzüntülerini gösterme konusunda da asla çekinceleri yok.

9. Komik denebilecek rakamlarla güzel evlerde barınma

Özel mülkiyet kavramı olmadığı için, insanlar kendi evlerini de inşa edemiyor. Evleri, devlet dağıtıyor. Çiftler çocukları yoksa 50 m2 evlerde oturuyor. Çocukları olduğunda tekrar başvuru yapıyor ve iş yerlerinin ya da ailelerinin yakınında bir bölgede oturmayı talep edebiliyor. En büyük evler 150 m2. Vergi veya kira bedeli yok. Sadece ayda 5 Avro civarında bir kullanım bedeli ödeniyor. 4 çocuklu bir aile ortalama 120-130 m2'lik evlerde oturuyor ve bunun karşılığında devlete, kullanım bedelinin en yüksek olduğu kış aylarında sadece  7 Avro ödüyor.

10. Devletin aile kurumuna verdiği önem

Devlet sizin tek başınıza bir eve çıkmanıza izin vermiyor ama bunun da bir sebebi var herkes ailesiyle yaşıyor. Bekarlar, ebeveynleri ve ya kardeşlerinin evinde kalmak zorunda. Devlet aile bağlarının kopmasına, insanların birbirinden uzaklaşmasına izin vermiyor, size sımsıcak bir aile ortamı sunuyor. Ama ben illaki ayrılacağım diyorsanız ailelerinden ayrı yaşamayı denemek isteyen gençler için yurtlar mevcut.

11. Sanata ve spora koşulsuz destek

Devlet, ünlü oyunculara ve başarılı sporculara büyük evler tahsis ederek sanatı ve sporu teşvik ediyor. Ayrıca bu kişilere araba ve her ay ücretsiz benzin veriyor.

12. Sağlıklı yaşama verilen değer

Halk işine yakın oturduğu, tüm imkanlar ayağına geldiği için genellikle yürüyor ya da bisiklet kullanıyor. Hava kirliliği ve çevreye verilen zarar minimum.

13. İş gören bir metro ağı

Görkemli, işinizi gören, bunaltmayan metro ağı.

14. Mutlu çiftler parlak gelecek

Evlilik yaşı kızlarda 26-28, erkeklerde 30-33. Evleneceğimiz kişiyi özgürce seçebiliyorsunuz. devletin politikası "mutlu çiftler parlak gelecek." Evlendiğiniz zaman soyadınız kesinlikle değişmiyor sadece kimlik numaraları değişiyor. Boşanma oranıysa çok düşük. Yine de tüm yurttaşlar boşanma hakkına sahip, "boşanma genellikle kadının çocuk doğuramadığında ya da eşlerden biri delirdiğinde oluyor. Boşanınca ev çocukların velayetini alan eşe kalıyor. Bu karar çocuklara bırakılıyor. Diğer eş başka bir aile üyesinin evine yerleşiyor.

15. İş hayatında var olan kadınlar

Kuzey Kore'de kadınlar hayatın her alanında etkin, erkeklerle aynı statüde ve aynı şartlarda çalışıyorlar. Tam bir eşitlik söz konusu.

16. Etkili bir çalışma hayatı ve sosyal güvenlik

Ortalama bir devlet maaşı 100-200 Avro. En yüksek maaş da 400 Avro. En yüksek maaşları başarılı profesörler ve tıp doktorları alıyor. Başarı, derecelendirme sistemiyle ölçülüyor ve doktorlar kadar tarlalarda çalışan işçiler de yüksek ücret alabiliyorlar. Emeklilik yaşı kadınlarda 55, erkeklerde 60. Emeklilikte devlet maaşın yüzde 60'ını ödüyor.

17. Anaokulundan üniversiteye kadar tamamen ücretsiz eğitim

Eğitim tamamen ücretsiz. Son yıllarda devlet bazı öğrencileri yurt dışına eğitime göndermeye de başladı. Erkekler 11 yıllık zorunlu eğitimin ardından ya üniversiteye gidiyor ya da çalışmaya başlıyor, isteyen de askere gidebiliyor.

18. Ücretsiz sağlık hizmetleri

Tek kuruş ödemeden istediğiniz hastanede istediğiniz sağlık hizmetini almanız mümkün.

19. Birbirine destek olan insanlar

Öğrenciler ve bir kısım askeri personel, gönüllülük esasıyla fabrikalarda ve inşaatlarda çalışıyor her gün. İnsanların işlerini kolaylaştırmak ve vicdanları rahat uyuyabilmek için.

20. Korku salan ordu

Çok büyük bir orduya sahip. Dünyadaki nükleer silaha sahip az sayıdaki ülkelerden.

21. Teknoloji ile yakın ilişki

Teknolojiyle de arası iyi. Samjiyon adında kendi tabletini üreten bir ülke. Aynı zamanda akıllı telefon da üretiyorlar ama internet bağlantısı yok. Yakın zamanda tüm öğrencilerine Twitter'sız, Facebook'suz, internetsiz tablet dağıtabilir.

22. İnternet

İnternet komple yasak olduğu için o site kapandı, buraya tape düştü, Pyongyang belediye başkanı twitter'da şunu dedi, şu milletvekili ayet yazdı mı gibi kaygılarınız olmuyor. Sosyal ilişkilere daha çok vakit ayırabiliyorsunuz.

23. Kaynakların etkin kullanımı

İsraf sıfır, devlet kaynakları etkin kullanmanız yönünde sizi teşvik ediyor.

24. Komşuları

Komşularınız dünyanın en büyük ekonomilerinden ikisi Çin ve Güney Kore, her ne kadar güney ile düşman olsanız da onlardan güçlü olduğunuzu bilmenin rahatlığı içindesiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quentynmartell

15 tek doğru şey diğer hepsi boş

dwightl.week

Vay be propagandadır abi bunlar ya da ip vardır kesin!!

dwightl.week

Sahtedir o greyfurtlar..(The Interview filmini izleyen?)

senakybss

adam dalga geçmiş siz hala ay orada yaşanır mı saçmalamayın diyorsunuz ki zaten dışarıdan giriş içeriden ise çıkış yasak anca turist olarak gidilebilir o da belirli tur şirketiyle yani kendi kafanıza göre gitmeyi unutun

serkan-alagoz

Ne kadarda düzenbaz üç kağıtçısınız kuzey koreyi bile şirin göstermenizin bir amacı var ama olmadı bu haberi yapan yönetici inan olmadı insanlar yemedi çünkü bilmeyen yok kuzey korenin içler acısı halini

Görüş Bildir