Gelecek Çoktan Geldi: Bildiğimiz Dünyayı Tümden Değiştirmeye Hazır 12 Muazzam Teknoloji

2.9bPAYLAŞIM

Teknoloji akıl almaz bir ivmeyle yukarı çıkarken pek çok acayip şey aynı anda oluyor. Çocuklarımızın günlük hayatlarında "sıradan" diye kullanacağı teknolojiler, bizimkilerden hakikaten de inanılmaz farklı olacak. Gelecek basbayağı geldi. 👊🏼

Bakalım kısa bir zaman sonra bizi ne tür bir hayat bekliyor; 12 maddede sizler için derledik.

1. 2018'de uzay turizmini başlatacak olan uzay uçakları

Amazon CEO'su Jeff Bezos'un uzay uçuşları üzerine çalışan firması Blue Origin, bu konuda oldukça başarılı geçen deneme uçuşları yaptı. Her şey yolunda giderse, Bezos 2018'de uzay uçaklarının insanlı uçuşlara başlayacağı konusunda hayli emin ve heyecanlı beyanlarda bulunuyor.

Aynı şekilde Richard Branson, yine insanlı uçuşlara 2018'de başlayacak olan Virgin Galactic'in 6 yolcu kapasiteli Space Ship Two uzay uçağının biletlerini 250.000 dolardan sattı bile.

2. 'Karma gerçeklik'; ya da şöyle söyleyelim, hologramlar dünyası

Kabaca tanımlarsak, dijital dünyanın gerçek dünyayla harmanlanması. Yani aslında orada olmayan bir görüntünün, önünüze 3 boyutlu hologram olarak gerçekmiş gibi yansıması.

Microsoft üretimi Hololens şu an bunu yapabiliyor. Dahası, bu 3 boyutlu hologramla sanki gerçekten oradaymış gibi etkileşime girmek ve üzerinde oynamak mümkün. Muhtemelen bir kez deneyen herkesi muazzamlığıyla müptelası edecek.

NASA, Saab ve Japan Airlines bir süredir bunu kullanarak çeşitli uygulamalar geliştirip test etmeye başladı.

3. Bunun bir adım ötesi ise, 'sanal gerçeklik'.

Yani tamamıyla hayal ürünü olan bambaşka bir dünyaya atılan adım; ve burada deneyimlenen bambaşka bir 3 boyutlu gerçeklik algısı. Oculus Rift (Facebook), Gear (Samsung) ve Cardboard (Google) ile şu an mümkün.

Yalnızca oyunların, film ve dizi sektörünün değil, iş yaşamının da geleceğini şekillendirme potansiyelini tahmin etmek çok zor değil.

4. Kendi kendini kullanabilen arabalar

Akıllı park eden araçları zaten biliyoruz. Bunun kademe atlamış hali ise "robot arabalar". Epeyce kafa yorulup yol katedilen bu teknolojiyle ilgili her ne kadar şu an Google başı çekse de, otomobil markaları ve hatta Apple bile, bu teknolojiyi test etmekte. 

2020 yılında trafikte 10 milyon robot araç olacağı tahmin ediliyor.

5. Siri, Cortana ve Google Now'ın çok ötesinde 'kişisel asistanlar'

Öyle bir zamandayız ki tüm teknoloji firmaları, bizleri bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden çekip çevirecek bot asistanlar geliştirmekle uğraşıyor. Siri, Cortana ve Google Now kuşkusuz çok kısa bir zaman sonra şimdikinden çok daha fazla bilgili, yetkin ve güvenilir olacak. Her hareketimizi izleyebilen bu botlar, bizim yerimize takvimlerimizi ayarlayacak, rezervasyonlarımızı yapacak, uçak biletlerimizi alacak; çakışan toplantılarımızı yeniden takvimleyecek.

6. Hiç bilmediğimiz bir dilde düzgünce iletişim kurma imkanı

Microsoft şimdiden konuşmalarımızı eş zamanlı olarak 7 dile çevirebilen, hatta mesajlarımızı da 50 dilde tercüme edebilen bir Skype versiyonuna sahip. Google Translate ise başladığı noktayı düşünürsek gün be gün ileriye gitmekte. Şu an çift yönlü olarak 40 dili birbirine çevirebiliyor. Elbette henüz mükemmel değil; ancak bu tarz teknolojiler gerçekten de epeyce yol katediyor. 

Düşünün ki; yakın gelecekte birbirinin konuştuğu dili hiç bilmeyen 2 insanın gayet düzgünce iletişim kurabilmesi böylelikle mümkün olacak.

7. Daha da ileri giden kişisel ve iş yaşamı botları

Bir süredir (biz çok farkında olmasak da), akıllı ev ve iş yerlerine doğru gitmekteyiz. Esasen, Facebook, Microsoft, Google, Amazon gibi dev firmalar, 2 madde yukarıda yazılandan çok daha gelişkin asistanlara çoktan konsantre olmuş durumda. Tek bir sesli komutla tebrik çiçeği göndermek, ışıkları açıp kapamak, kapıları kilitlemek, kombiyi ayarlamak; hava durumu tahmini; artık aklınıza ne gelirse, sesli komutla ulaşabilmek hiç uzak değil.

8. Kuş uçmaz, kervan geçmez noktalarda internet erişimi

Google ve Facebook bunun üzerinde uğraşmakta. 

Örneğin Facebook'un Aquila projesi, lazer donanımlı ve güneş enerjisinden güç alan, bu sayede aylarca dünyanın ücra noktalarında dolanabilen ve bu noktalarda internet erişimini mümkün kılan bir proje. 

Google'ın Loon isimli balonları da aynı görevi görüyor; hatta dünyanın bir çok "her şeye uzak" diyeceğimiz noktasında hali hazırda test edilmekte.

9. Telekomünikasyonun tüm dünyada çok ucuzlaması

Facebook'un Internet.org'u, internet hizmetlerine erişim şansı bulamayan yoksul ülkeler de dahil olmak üzere tüm dünyada internetin ücretsiz olabilmesini amaçlayan bir proje. 

Bu projenin parçası olarak Facebook, Telecom Infra ile dünyadaki telefon operatörlerinin bugün kullandığı teknolojiyi çok ucuzlatacak bilgisayar ve ekipmanlar tasarlıyor. Hatta bir kısım fonksiyonları tamamen ücretsiz olarak sunacağını da söylemişti. Bu şekilde, telefon operatörlerinin teknik giderlerini oldukça aşağılara çekmek; dolayısı ile dünyanın her yerinde iletişimin ucuzlamasını sağlamak mümkün olabilir.

10. Kuantum bilgisayarları

IBM ve Google'ın hali hazırda üzerinde çalıştığı bu bilgisayarlar, bugünün en akıllı süper-bilgisayarlarının yapabildiklerinin çok ötesinde karmaşık problemleri çözümleyebilecek. 

Yani şimdiki bilgisayarlardan oldukça farklı "düşünüyor" olacaklar. Çok daha kompleks modellemelerin ve çözümlemelerin yapılabileceği bu kuantum bilgisayarlar ile pek çok hastalığa yeni tedavi ve ilaçların da geliştirilebileceği düşünülüyor. Henüz kimse böyle bir bilgisayarın aslında nelere kadir olabileceğini de tam olarak söyleyemiyor ama öğrenmemiz epey yakındır. Örneğin IBM geçen hafta ilk kuantum bilgisayar bulut hizmetini kullanıma açtı.

11. Ölümsüzlük; veya hiç değilse yaşlanmayı durdurmak

Bir süredir pek çok milyarder, yatırımlarını "neden yaşlandığımızı ve bunu nasıl durdurabileceğimizi" araştıran biomedikal teknolojilere yapıyor. Bir teknolojiyi milyonlarca dolar fonlamak için insanlar birbiriyle yarışıyorsa onun işe yaraması bekleniyordur..

Belki gerçekten de, yakın gelecekte ölüm bir zorunluluk olmaktan çıkıp bir "seçim" olacak. 200 yaşına kadar diri bir bedenle yaşam sürebilmek mümkün olacak.

Bu konudaki çalışmalarına milyarlarca dolar değer biçilen Türk dahi Osman Kibar'ın hikayesi buna bir örnek.

Muhtemelen Tanımadığınız, Forbes'a Kapak Olan, 12 Milyar Dolarlık Şirketin Sahibi Türk ile Tanışın - onedio.com
Muhtemelen Tanımadığınız, Forbes'a Kapak Olan, 12 Milyar Dolarlık Şirketin Sahibi Türk ile Tanışın - onedio.com

12. HAL 9000 ve Star Trek rüyası

Gören, duyan, konuşan, muhakeme eden, öğrenen yazılımlar çoktan geldi. IBM Watson'ı, Google ve Microsoft kendi akıllı bilgisayarlarını bulut hizmeti biçiminde kullanıma açtı. 

Google ve Microsoft'un "öğrenebilen" bilgisayarları henüz biraz iptidai de olsa, yine de resimleri, ya da örneğin resimlerdeki insanların yüz ifadelerinden duygularını tanımlayabiliyor. IBM'in Watson'ı ise şimdilik bu konuda açık ara önde; medikal teşhis uygulamalarına kadar pek çok şeye imkan veriyor. Yani aslında bilgisayarlar insanlaşıyor.

Birkaç sene öncesine kadar yalnızca hayal edebildiğimiz tüm bu maddeler yakın gelecekte sıradanlaşacak. Gerçekten de bildiğimiz dünyayı bir adım öteye taşımaya çalışan tüm bu çaba ve beyinlere hayran olmamak elde değil.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kul-tegin

yapay zeka ve sanal gerçeklik olayına kendimizi alıştırsak iyi olucak..yapay zekayı makinalarda kullanmaktan daha tehlikesi biyonik insanda kullanmak olucaktır..yani dogumla degil serada dometes yetiştirir gibi insan yetiştirip bilinci kotlanmış zeka .şuan yapılması yasak olsa da bunun gizli olarak yapıldıgına inanan çok insan var.bilim kurgu filmlerindeki robatlarla insanoglunun savaşının aslında bu biyonik insanlarla olacagına inananlardanım..sanal gerçeklik ise, şimdilik sadece yüklenen ortamda gerçeklik hissi oluştururmaya çalışılıyor.bunun ilerisi beyin dalgalarının görselleştirildigi yani neyi düşlüyorsan onun gerçekligini yaşayabilecegin aşaması ki buda insanları hayattan koparıp kendi yarattıkları alemde yaşamaya itecek...

boraagunes

Kelliğe çare bulsanıza oğlum kuantum pc ile tanrı yaratacağınıza !

secox

umarım kişisel asistana da tacizde bulunmayız ;)

ensar-demirkol

Galiba o çoktan oldu :D

Gizli Kullanıcı

Bence en güzeli kişisel asistan olayı.Herşeyi benim yerime planlasın oh mis, bir de arada akıl verirse tadından yenmez

ramadansenturk

Ben günümüzde ki mevcut teknolojinin bunların çok çok daha ötesinde olduğuna inanıyorum, sadece açıklanmıyor, gizli tutuluyor. Ve 11 hariç hepsi olacak şeyler! 11. madde de anca "Chappie"(Lütfen filmi izlemeyenler bilmeden atıp tutmasın!) filmine benzer bir senaryo ile bir ölçüde mümkün olabilir! Yani sadece zihnimizi daha doğrusu bilincimizi biyonik bir bedene taşımak-transfer etmek ile mümkün olabilir! Tabi bu çok olası değil ama sadece bir fikir, yani imkansız değil!

Görüş Bildir