Erdoğan: 'Saldırıların Hedefi PYD'ye Kuşak Oluşturmaktır'

 > 
16PAYLAŞIM

"PYD ve YPG birer terör örgütüdür, bu terör örgütlerinin bu tür bir yapılanmaya gitmesine vesile olanları bir defa tarih affetmeyecektir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sivil halka acımasızca yapılan bu saldırıların hedefi PYD'ye yönelik orada bir kuşak oluşturmaktır" ifadelerini kullandı.

Beştepe'de Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlenen basın toplantısında Suriye'deki saldırılara ilişkin; "Burada sivil halka acımasızca yapılan bu saldırıların hedefi PYD'ye yönelik orada bir kuşak oluşturmaktır. Burada işin kara boyutunu da YPG ile yürütmektedir. Buradan ben özellikle batılı dostlarımıza tekrar sesleniyorum. PYD ve YPG birer terör örgütüdür, bu terör örgütlerinin bu tür bir yapılanmaya gitmesine vesile olanları bir defa tarih affetmeyecektir" dedi.

"PYD de YPG de birer terör örgütüdür"

Erdoğan, "PKK terör örgütünü bu şekilde kabul edenler şunu bilmelidir ki PYD de YPG de bunlar birer terör örgütüdür, kimse bunu farklı yere çekmeye kalkmasın. Zaman içerisinde biz bunlara zaten bütün belgelerini verdik. Belgeleri vermemize rağmen bunlar hala Suriye'de Irak'ta ne yazık ki aynı oyunu oynuyorlar. DAİŞ bizim için nasıl bir terör örgütüyse PYD de YPG de DHKP-C'si de öyle bir terör örgütüdür" diye konuştu.

ABD, 'Biz belge görmedik' demişti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "ABD'nin bir karar vermesi lazım, ortak olarak bizi mi seçiyor, terör örgütlerini mi? Biz Amerikalılara açık bir şekilde PKK ile PYD'nin nasıl iç içe olduğunu verdik belgeleriyle. Kerry'ye defalarca bunu anlattım" sözlerine ABD'den yanıt gelmişti.

ABD Dışişleri: 'YPG'yi Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz, Desteklemeyi Sürdüreceğiz' - onedio.com
ABD Dışişleri: 'YPG'yi Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz, Desteklemeyi Sürdüreceğiz' - onedio.com

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby "Biz belge görmedik" demişti.

Türkiye'nin YPG'ye yönelik müdahalesi

Erdoğan; "Biz koalisyon güçleriyle bir hareketin içerisindeyiz ama ne yazık ki koalisyon güçleri de şu anda attıkları bazı adımlarla örneğin telefon açıp, telefonda bizim ülkemize yönelik saldırılar karşısında silahlı kuvvetlerimizin top atışlarını ki bu angajman kurallarının uygulanmasıdır. Bunu kalkıp 'Suriye'deki Kürtlerin vurulması' diye ifade edenler önce dürüst davransınlar, onları ben dürüstlüğe davet ediyorum." dedi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir