Down Sendromlu Bir Baba Tarafından Büyütülmenin Nasıl Olduğunu Anlatan Gencin Yüreklere Dokunacak Hikayesi

-

Oğluna karşılıksız sevgi besleyen bir baba ve babasıyla tarif edilemez bir şekilde gurur duyan bir oğul!

Kaynak: https://www.boredpanda.com/father-down-s...

Sizi Sader Issa ile tanıştıralım. Kendisi Suriye'de diş hekimliği okuyor ve hayatının her noktasında onu destekleyen çok büyük bir destekçisi var: Babası Jad.

Baba Jad Down Sendromlu, ancak oğlu Sader için elinden gelenin en iyisi yapan bir baba.

Çocukluğu boyunca ise Sader'den ne sevgisini ne desteğini esirgemiş.

Baba ve oğul sık sık evlerinin yakınında bulunan değirmene çalışmaya gidiyormuş.

Her ailede olabildiği gibi müthiş bir baba oğul bağları var, küçüklüğünden beri hep oğlunun yanında olmuş baba Jad.

"Babamla gurur duyuyorum. Hayatım boyunca ihtiyacım olduğunda en büyük destekçim oydu."

Babası toplumca sevilen bir insan olmuş hep, çünkü insanlar Jad'in karşılığında hiçbir şey beklemeden verdiği sevgiyi ve desteği hep takdir etmiş.

"Keşke bütün insanlar farklı olmanın utanılmayacak bir şey olduğunu kabul edebilseler. Down Sendromlu insanlar farklı olabilir ancak onların da duyguları, ilham kaynakları ve kendilerine ait bir zihinleri var."

"Sosyal kabul ve toplum desteği gördüklerinde ise normal bir hayat sürebilirler." diye ekliyor Sader.

"Onlara bir şans verin ve neler başarabileceklerini görün."

Baba Jad göğsünü kabartarak gururla söylüyormuş "benim oğlum doktor" diye.

Yaşadığı gurur ve mutluluğu gözlerinden okumak mümkünmüş.

Evet ben Down Sendromluyum ve bu adamı ben büyüttüm, gücümün yettiği kadarını yaptım ve onun doktor olmasına yardımcı oldum dediği yüzündeki gururlu ifadeden okunur haldeymiş.

Araştırmalara göre sadece Down Sendromlu ebeveynler çocuklarını karşılıksız sevmekle kalmıyor, down sendromlu bir çocuğa sahip olduklarında da çocuklarını tarif edilemez bir sevgiyle büyütüyorlar.

"Down Sendromlu insanların yaşıtlarıyla olan benzerlikleri farklılıklarından daha fazladır. Hayatlarının dönüm noktalarına ulaşmaları zaman alsa da sonunda ulaşırlar. Tek istedikleri saygı görmektir."

Sader ve Jad yeterli destek ve şans verildiğinde, sevginin de gücüyle yapılmayacak hiçbir şey olmadığının canlı kanıtı!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
basar-demirsoy

Down sendromu sıradan bir rahatsızlık değildir arkadaşlar. Çok ciddi komplikasyonlara neden olan bir genetik problemdir. Özünde herkeste bulunan 21. kromozom çiftinin sperm veya yumurta oluşurken ayrılmaması nedeniyle bu kromozom çiftinin üçlü olması nedeniyle meydana gelen Down sendromluların %1'i mozaik, %34'ü de translokatif Down sendromludur, ve bunlar da başka genetik rahatsızlıklar sonucunda yaşansa da Down sendromunun özelliklerini yumuşatır.

basar-demirsoy

Gerçek bir down sendromlu (mozaik ya da translokatif olmayan) çocukta %50 oranında ağır zihinsel yetersizlik görülür. Eni iyi durumlarda bile IQ'da yaşıtlarından 10-30 puan arası düşük derecelere sahiplerdir. Kalp damar rahatsızlıkları ve tiroid rahatsızlıkları neredeyse hepsinde görülür. Bununla birlikte iskelet kas sistemi bozuklukları, keratokonustan miyopiye her türlü göz rahatsızlıkları ürogenital bozukluklar vs. pek çok ciddi problemle yaşamaktadırlar.

basar-demirsoy

Yine Türkiye'de de olmak üzere tüm Dünya'da evlilikleri ciddi bir genetik rahatsızlık olması nedeniyle yasaklanmıştır. Zaten gerçek bir down sendromlu infertil olduğu için yukarıdaki örnek mozaik ya da translokatif bir down sendromlu olduğunu kanıtlamaktadır. Bu durumlarda eğitim daha kolay, sağlıklı bir insanla aralarındaki fark daha azdır. Ailesinin de cehaleti bu evlilikte büyük pay oynadığı görüşündeyim. Bu örnek çok güzel görünse de özel bir durumu vardır, bu örneğe bakarak diğer down sendromlular hakkında yanılgılara düşmemeniz görüşündeyim.

corpse-bride

ilginç ilk defa ebeveyn olan down sendromlu bı ornek gordum bı tanede 50 yasına gelen gormustum yıne galerılerden bırınde güzel şeyler

ahmet.burma.9

İlgi, alaka, samimiyet, karşılıksız sevmek, hoşgörü onlarda. Yalan nedir zaten bilmiyorlar. Öyle ki zihinlerinde yalanın bir tanımı dahi yok. Yani insan olmanın temel erdemlerinin hepsini taşıyor ve yaşıyorlar. Sanki onlar normal biz özürlü gibiyiz. Sadece çoğunluğuz diye üste çıkmışız.

hakan-akkus

o kadar haklısın ki hocam.

ucanoglak

''Sanki onlar normal biz özürlü gibiyiz'' Harikasınız

anksiyetik_koala

Yaklaşık 8 yıl kadar önce belediyede bir işi halletmek için gitmiştim, danışmadaki çalışanın down sendromlu olduğunu fark etmiştim, gülümseyerek yanına yaklaştım ve "beyfendi acaba "şu an hatırlayamadığım yerin" odası ne tarafta?" diye sormuştum. Birden heyecanlandı, yerinden aniden harekete geçti, şaşırmış bir hali vardı, bankonun arkasından alel acele çıktı, buyrun sizi götüreyim dedi, çok mutluydu, bu gayet açık bir şekilde yüzünden belli oluyordu, malum odanın kapısına kadar götürdü beni, döndüm teşekkür ettim, o da karşılık olarak bana gülümsedi, başını salladı ve döndü gitti. Şimdi soruyorum size kim engelli? Bu down sendromlu kardeşimiz mi yoksa soru sorulduğunda sizi dövecek gibi cevap verenler mi?

ercy

Senin gibi babaya can kurban! Helal sana! Hamile bıraktığı kadını ya da karısıyla çocuğunu bırakıp kaçan baba demeye dilimin varmadığı şerefsizler utansın!

Görüş Bildir