Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çin'de Yaşanan Dram! Doğu Türkistan'daki Zulme "Dur" De!

119bPAYLAŞIM

Çin'in son yıllarda Doğu Türkistan'da yaşayan müslümanlara getirdiği oruç yasakları, bu yıl da yürürlüğe girdi. Yasaklar büyük bir katliama neden oluyor. Doğu Türkistan halkına yaşatılan zulüm, gün geçtikçe büyüyor ve yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün yükseliyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-asia-china...

Doğu Türkistan'daki halka uygulanan zulmün tek sebebi, halkın Müslüman olması.

Çin Devleti, bölge üzerindeki hakimiyetini kuvvetlendirmeye karşı en büyük engel olarak halkın İslami kimliğini görüyor. Halkı İslam'dan vazgeçirmek için her türlü yıldırma ve baskı yönteminin kullanıldığı Çin'de, komünist diktatör Mao'nun 1966-1976 yılları arasındaki Kültür Devrimi esnasında en acı dönem yaşanmıştı.

Camiler yıkılmış, toplu ibadet yasaklanmıştı; Kuran kursları kapatılmış ve bölgeye yerleştirilen Çinliler Müslümanları taciz etmek için her yolu denemişlerdi.

Dini ilimlerin öğrenilmesi ve dini bilgilere sahip öncü kişilerin halkı eğitmeleri de tamamen yasaklanmıştı.

Günümüzde, Müslüman halka uygulanan sindirme ve baskı yöntemlerinden biri de eğitim alanında kendini gösteriyor.

Bölge üniversitelerde eğitim Çince görülüyor ve bu üniversitelerde eğitim imkanı olanı Müslüman oranı %20'lere zar zor ulaşıyor. Otuz yılda, dört kez alfabelerinin değiştirilmiş olması da, yine Müslüman halka yapılan bir asimilasyon uygulaması.

Çin zulmü altında ezilen Doğu Türkistan'daki Uygurlar, yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.

Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan haberde, Başkan Yılmaz'ın katliama karşısı tepkilerinin yanı sıra Birleşmiş Milletlere yaptığı çağrı da yer alıyor. Birleşmiş Milletler'in soykırım için yaptığı tanım, Doğu Türkistan'da yaşanan duruma tam olarak uysa da, Doğu Türkistanlılar, Birleşmiş Milletler'in koruyucu şemsiyesi altına halen girebilmiş değiller...

Komünist Parti yetkilileri, Doğu Türkistanlı Müslümanlar üzerindeki baskıyı her geçen gün artırıyor. Her gün yeni yasaklar getiriliyor.

Çin Devleti, bölgeye başörtüsü, namaz ve oruç gibi kısıtlamaları ardı arkası kesilmeksizin getiriyor.

Doğu Türkistan’da okullara ve idari binalara asılan genelgede "beden sağlıklarını korumalarını sağlamak" için öğrencilerin oruç tutmalarını yasakladığını bildirildi.

superhaber.tv

Ruoqiang’daki bir okula asılan resmi yazıda “Öğretmenler hiçbir dini aktiviteye katılamaz ve öğrencilerini herhangi bir dini aktiviteye katılmaya teşvik edemez” ifadesi kullanılmış. Aynı zamanda, yerel Komünist Parti ve idari yönetimlerin internet sitelerinde de memurlarla parti üyelerinin oruç tutmamaları talep edilmiş.

Oruç yasağının getirilmesinin ardından, oruç tutan kişileri tespit etmek için bedava yemek dağıtılmış!

Super Haber'in hazırladığı dosyada, Almanya’da yaşayan Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, Komünist Parti çalışanlarının, Uygurların oruç tutup tutmadığını sınamak için halka bedava yiyecek içecek dağıttığını söylediği aktarılmış: "Raşit, 'Uygurların inançlarını bastırmaya yönelik bu adımlar Çin’de daha geniş çatışmalara yol açar' uyarısını yaptı. Uyarının hemen ardındansa, polis ve Uygurlular karşı karşıya geldi.

Ramazan ayında Sincan'da polis ile Uygurlar arasında çıkan olaylarda 18 kişi hayatını kaybetti.

Pazartesi günü yaşanan olayda resmi makamlar ölü sayısını 18 olarak açıklarken, yerel kaynaklar rakamın 28 olduğunu belirtiyor.

Uygurlara ait lokantalara, oruç saatlerinde açık olma zorunluluğu getirildi.

Dilşat Raşit, Çin Hükümeti'nin Müslümanların işlettiği restoran ve dükkanlarda sigara ve Alkol satışına devam etmelerinin istendiğini de belirtti.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, Türkiye'nin Uygur Türklerine sahip çıkmasını bekliyor.

Türkiye'den yardım bekleyen Rabia Kadir, yaptığı konuşmada, Uygurların sokağa dökülmesine Çin'in uyguladığı "vahşi siyasetin" neden olduğunu belirtti.

Çinli yetkililerin Uygurları, ibadet yerleri dahil, toplu olarak gördükleri her yerde sorgulamadan öldürdüklerini ve Uygurlu kadınların kıyafetlerini yırttıklarını aktarırken, dünyanın gözünü buraya çevirmesi gerektiğine not düşüyor.

Yaşananlar sonucunda, bazı kentlerde yaşayan Uygurlu kalmadığı da söylenenler arasında.

Yaşananlar karşısında bir nevi 3 maymunu oynayan devletlere karşılık, duyarlı vatandaşlar tarafından Change.org'ta imza kampanyaları başlatıldı.

Kampanyalardan en kuvvetlisinin muhatapları ise şöyle:

  • T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

  • United Nations Security Council

  • Council of Europe anti-torture Committee

Kampanyaya buradan ulaşabilir ve siz de imzalayabilirsiniz.

Sosyal medyada, yaşanan katliama tepkiler çığ gibi büyüyor. #FreedomForEastTurkestan, #DoğuTürkistanaÖzgürlük ve #StopTerrorismInChina hashtagleriyle pek çok kişi tepkisini dile getiriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lokman-yavas

bunlara bu güne kadar inanıp üzlüyordum. taki bu sitede karşılaşana kadar. demek ki yalanmış

efe-koc5

oksijen yerine osuruk çek burnuna

enes-celitci1

lan 1500 yil once bi tomar siktik gidip bidaha sikeriz.(ama teknoloji kullanmak yok kanka:( )

ahmetcan1111

bazılarının yaptıgı zulumdur zülme ugrayan müslümanlar bizim kardeşimizdir ama küfür ve hakaret kul hakkıdır özellikle kafire edilirse peygamberimizin müflis hadisini oku ve tövbe et gerçek hayatta küfür hakaret ettigin insanlar varsa helallik al gıybet ve iftirada kul hakkına girer

erdal-dogan4

yalan bilgi çin kimseye zarar vermiyor doğu türkistan islam partisi denilen radikal islamcı gurup çinde ışıd benzeri terörler estiriyorlar sizde zulüm var diyorsunuz...

sinan-kerey

lan keko, ordaki resmi cin kıyafeti giymiş askerlerde mi radikal islamcı terörist.

ahmetcan1111

bütün çin böyledir diyemeyiz ama kadınlar ve çocuklar ne olacak onlar bizim kardeşimizdir

ahmetcan1111

hakaret kul hakkıdır abi sinirlenmekte haklısın ama lütfen erdaldan helallik al ahirete kalmasın bu müslüman bir kardeşinin rıcasıdır senin için

style185

Yalandan dindar kesim bakıyorum sohbet gecelerini bırakmış artık sosyal medyayı kullanıyor. Yalan bilgileri bize haber diye vermeye çalışıyor....Ama emin olun kimse yemiyor bu tür yalanlarınızı....sizin dediğiniz olaylar 100 yıldır bu ülkede oluyor umurunuzda değil de bir anda Çine saldırmaya başladınız....Kendi evinizi temizleyin önce, sonra gidin komşunuzun evinin kirliliğini konuşun....

ahmetcan1111

kendi evinize bakın diyorsun ama yaptıgın hatalar zülmü söylemeye engelmidir

burak.otuk

Sonuc olarak ulkeye akin eden ve yiginla doviz birakan Cinli turistler birilerini rahatsiz etmis ve Turkiye ile Cin in en hassas noktasina bir kere daha basilmistir. Bence bu kampanyayi yurutenler baslica Yunanistandan borclarini almak isteyenler ve Turkiyeyi Cin den fuze almaktan vazgecirmek isteyenlerdir. Millet olarak herzaman ezilenin yaninda olmamiz bana gurur veriyor ama bu guzelligimizi baskalarinin bize karsi kullanmasina musade etmeyelim. Biraz daha Uyanik Olalim !!! (3/3)

Görüş Bildir