"İnsanlarımız Tezekle Isınıyor, Beyefendi Kendine Saray Yaptırıyor"

-
Abone ol
"İnsanlarımız Tezekle Isınıyor, Beyefendi Kendine Saray Yaptırıyor"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 milyar 370 milyon liraya yapılan Ak Saray üzerinden hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. Demirtaş, "Devleti yönetenlerin paraları saklayacak yer bulamıyor. Saraya harcadığı paraya bakın, biz saraylar ülkesi miyiz? Ülkenin yarısı gecekonduda yaşıyor. İnsanlarımız tezekle ısınıyor ama ülkenin itibarı sarsılmasın diye beyefendi kendine saray yaptırıyor. O saraylar onlara dar olacak. Bin oda onlara dar olacak.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gaziantep'te partisinin il kongresine katıldı. Burada yaptığı açıklamada, hükümeti AK Saray üzerinden eleştiren Selahattin Demirtaş, ülkeyi yönetenlerin servetlerinin hesabının olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Biz bir hurma ile karnını doyuran Hz. Peygamberin takipçileriyiz' sözünü hatırlatan Demirtaş, “Mübarek kusura bakma ama senin bin odalı sarayın varken bunu söyleme hakkın yok. Sizin servetinizin haddi, hesabı yok. Parayı saklayacak yer bulamıyorlar. Bu nasıl Peygamber geleneğidir. Hz. Peygamberimizin (sas) kefeninden başka bir şeyi yoktu. Geriye bıraktığı mirası yoktu. En büyük mirası, Allah'ın dinini bu insanlığa tebliğ etmiş olmasıdır. Başka malı, mülkü yoktu.” diye konuştu.

"ÜLKEYİ TEK ADAMLIK SİSTEMİNE HAZIRLIYOR"

Erdoğan'ın, devlet başkanları arasında en zengin olanlar içine girdiğini vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti: “Saraya harcadığı paraya bakın, biz saraylar ülkesi miyiz? Ülkenin yarısı gecekonduda yaşıyor. Ülkenin yarısının başını sokabileceği doğru düzgün bir evi yok. İnsanlarımız tezekle ısınıyor ama ülkenin itibarı sarsılmasın diye beyefendi kendine saray yaptırıyor. O saraylar onlara dar olacak. Bin oda onlara dar olacak. Ülkeyi tek adamlık sistemine hazırlıyor. Gücü yeterse tek başına Anayasa'yı değiştirecek ve krallığını ilan edip, ben başkan oldum diyecek. Şu anda bunun hazırlığını yapıyor. Biz asla onun bu ülkede diktatörlük kurmasına izin vermeyeceğiz.”

"BAŞBAKAN, DERSİM'DE PROVOKASYON ÇIKARMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTIRDI"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP lideri Devlet Bahçeli'yi kışkırttığını belirten Demirtaş, 'oraya gidebilirsin, buraya gidemezsin' söylemleri ile Bahçeli'yi tahrik ettiğini vurguladı. Demirtaş, “Şimdilerde MHP ile aralarında kışkırtmaca oynuyorlar. 'Oraya gidebilirsin, buraya gidemezsin'. Öbürü de bu kışkırtmanın peşinde herhalde il ili gezecek, sürekli prim veriyor. Bir ülkenin başbakanı, Dersim'de provokasyon çıkarmak için elinden geleni yaptı. Bir partinin genel başkanını tahrik edip, provokasyon çıkardı. Öbürü de sağduyulu davranmak yerine 'ille gideceğim, Dersim'de bunları söyleyeceğim' dedi. Dersim, bu iki provokatöre de boyun eğecek değildi.” ifadelerine yer verdi.

Seçim yaklaştıkça Başbakan'ın milliyetçi oylara göz diktiğini dile getiren Demirtaş, “Bukalemun gibiler, bir çizgileri yok, ilkeleri, omurgaları yok.” sözleriyle hükümeti eleştirdi.

"IŞİD, TÜRKİYE TOPRAKLARINDAN KOBANİ'YE SALDIRI YAPTI"

IŞİD'in isminde İslam kelimesi geçmesine rağmen en büyük savaşı İslam'a karşı verdiğine değinen Demirtaş, “IŞİD barbarlığı başladığından bu yana Ortadoğu'da İslamiyet ilerledi mi yoksa geriledi mi bir bakın.” diye konuştu. Türkiye topraklarından dün Kobani'ye IŞİD'in saldırı yaptığını söyleyen Demirtaş, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Bu barbarlara karşı AKP'nın kurmayları IŞİD'e karşı sert bir cümle kullanamamıştır. Dün IŞİD Türkiye topraklarından Kobani'ye saldırı yaptı. Valilik, Genelkurmay ve Başbakanlık inkar eden açıklamalar yaptılar. Fotoğraflar, görüntüler var. IŞİD barbarları, Toprak Mahsulleri Ofisi silolarından Kobani'ye ateş ediyorlar. Oraya nasıl rahat giriyorlar, bunu açıklamaları lazım. IŞİD barbarları, Türkiye sınırlarını rahat rahat kullanabiliyorlar. Dün gün boyunca çatışma sürdü ve müdahale etmediler. Başbakan'ın çıkıp bunu izah etmesi lazım. IŞİD barbarlarına Türkiye topraklarını kullandırma izni verdiniz mi? IŞİD'e karşı angajmanlar gereği misilleme yapacak mısınız?” Selahattin Demirtaş, Gaziantep'te programının ardından incelemeler yapmak üzere Suruç'a geçti.

Cihan

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir