Görüş Bildir

Davutoğlu Londra'da: 'Türkiye Yatırımcılar İçin Güvenli Liman'

Anasayfa > Gündem

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 1 Kasım'daki seçim zaferi sonrası ilk kez Londra'da uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi. Bloomberg HT'nin düzenlediği toplantıda konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin yerli ve yabancı yatırımcılar için güvenli bir liman olduğunu söyledi.

Bu durumun süreceğini vurgulayan Davutoğlu, 'En önemli şey siyasi istikrar' dedi.

Geçen yıl Türkiye'de iki seçim yapılmasına karşın popülist politikalara yönelmediklerini, sıkı mali politikayı sürdürdüklerini söyleyen Davutoğlu, son seçimlerle istikrarsızlığı geride bıraktıklarını vurguladı.

Davutoğlu '1 Kasım'dan itibaren dört yıllık süre var önümüzde. Bu da ekonomik planlarımız açısından büyük avantaj sağlıyor' diye konuştu

Bloomberg'in ofisindeki toplantıya 200'e yakın yatırımcı katıldı.

2002-2015 yılları arasında İngiltere'den 8,5 milyar dolar yatırım çeken Türkiye, yetersiz bulduğu bu rakamı artırmak istiyor.

'Liranın değer kazanmasını bekliyorum'

'Liranın değer kazanmasını bekliyorum'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra gezisi sırasında Bloomberg international televizyonunun canlı yayınına da katıldı. 

Davutoğlu, Türk Lirasındaki düşüşün küresel koşullardan kaynaklandığnı, açıkladıkları reform paketi ile birlikte değer kazanmasını beklediğini söyledi. 

Başbakan, 'Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmasını bekliyor musunuz?' sorusuna da, 'Bizim Merkez Bankamız da diğer Merkez Bankaları gibi bağımsız. Göstergelere bağlı olarak, gerekli tedbirleri alacaklarından eminim' yanıtını verdi.

Londra'da Bank of America Merrill Lynch tarafından düzenlenen 16. Türkiye Yatırım Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan Davutoğlu, yatırım bankası Goldman Sachs'ta da bir konuşma yapacak.

'AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacak'

'AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacak'

Üyelik sürecinde şu ana kadar 15 faslın açıldığını, 8'inin hala açılmayı beklediğini hatırlatan Davutoğlu, şöyle konuştu: 

'Ancak biz 27 fasılda ilerleme kaydettik, AB İlerleme Raporuna göre. Ancak Kıbrıs sorunundan dolayı biz Türkiye olarak bütün açılış ve kapanışları AB ile müzakere olmasa da yapacağımızı beyan ettik. 17. fasıl açıldı ve 32'den 23'ü açıldı, bunlardan çoğu da kapanmaya yakın. Eğer Kıbrıs sorunu bu yıl içinde çözülebilirse yıl sonuna doğru gerçekten yeni bir dönem başlamış olacaktır AB-Türkiye ilişkilerinde. Aynı zamanda bu dönemde vize serbestisi konusu ve politikaları, AB'ye Schengen vizesi konusu da görüşmeler dahilinde. Böylece biz Türkiye ile AB pazarları arasında sadece emtialar için değil, iş adamları ve girişimciler için de serbest dolaşımı sağlayabileceğiz.'

Başbakan Cameron ile bir araya geldi

Başbakan Cameron ile bir araya geldi

Çalışma ziyareti için dün Londra'ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, akşam konakladığı otelde Britanya Müslüman Konseyi ve TÜRKEN Vakfı heyetlerini kabul etmişti.

Davutoğlu şu dakikalarda da İngiltere Başbakanı David Cameron ile resmi konutunda bir görüşme gerçekleştiriyor.

Başbakan akşam da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun düzenlediği akşam yemeğine katılacak.

Yarın İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House'da bir toplantıya katılacak olan Davutoğlu, daha sonra katılacağı Dünya Ekonomik Forumu Toplantısı için İsviçre'nin Davos kentine geçecek.

AA ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
16
8
5
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
itsasin

masal bitti para bolluğu bitti küresel kriz geldi ve türkiye birkaç yobaz ve hırsızın ellerinde.sonuç felaket olacak.bu sefer teğet geçmeyecek.

Fener Bahce

Türkiye...güvenli liman..bilemedim gülsem mi ağlasam mı.

kemal leblebi

dünyanın en kısa fıkralarından biri. ulan biz güvenip yatırım yapamıyoruz olurda cumhurbaşkanı merkez bankası başkanını hain falan ilan ederde gene dolar eur... Devamını Gör