Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Yollardan Geçtiniz ya da Geçmektesiniz! Türk Gencinin Ömrünü Çürüten 16 Şey

-
Abone ol

Toplum, coğrafya, siyasetçiler, aileniz, kendiniz... Sebep çok. Türk gencinin verimli bir yetişkin olamamasında büyük payı olan etkenlerin neler olduğunu hatırlayalım:

1. Evlenince dünyayı gezip kültürel olarak kendini geliştirmek yerine mobilyacı gezmeyi tercih etmek.

İlla ev, araba alınır. İçine de 140 ekran LCD, süslü püslü pembe fincan takımları döşenir; Survivor açıp, karşısında çekirdek çitlenir.

Boş vakitlerde de tiyatro vb. kültürel aktivitelere gitmek yerine AVM'lerde zaman öldürülür. Standart olmanın ötesine geçme çabası yok.

2. Çoğu gencin evlenene dek ailesiyle birlikte yaşaması ve buna iyiden iyiye alışması.

Sonra ani bir kopuş yaşandığı için hayat karşısında sudan çıkmış balığa dönüyor gençler. Oysa Avrupai aile yapısında çok genç yaşlarda evden ayrılma gerçekleşiyor ve daha güçlü, sağlıklı bireyler yetişiyor.

3. Küçük yaşlarda başkaları tarafından kendine olan güveninin kırılması.

Ailenin "Bırak sen yapamazsın" ikazıyla büyüyorsun. Yapabileceklerinin, yeteneklerinin farkında olamıyorsun. El âlem ne der korkusuyla yetiştiğin için özgüvenin kırılıyor.

4. İş hayatında devlete kapağı atmaktan başka amacın olmaması.

"Maaşım tıkır tıkır yatsın, işim garanti olsun" mantığı var. Girişimci bir ruha sahip olanlar çok az. Standart Türk ailesi de bu yönde baskı yaptığı için birey de memurluğu cazip buluyor. Çeşitlilik azalıyor, "düz insan" sayısı da fazla olmuş oluyor. Toplum bu kafada olunca ülkenin de kalkınması beklenemiyor.

5. Sorunların eksik olmadığı bir jeopolitik konumda yaşıyor olmak.

Stresi eksik olmayan bir coğrafya. Her an ne olabileceğini kestirmek zor olduğu için kim vurduya gidebiliyorsun.

6. "En mükemmel hayat benim, en eğlenceli arkadaşlar bende" yarışına girilmesi.

Karşısındaki kişilere özendirici paylaşım yapmaktan inanılmaz zevk alan bir kitle oluştu. Bunun sonucunda çoğu insanda kıskançlık, mutsuzluk, depresyon baş göstermeye başladı.

7. Özentilikle birlikte yaşanan ağır bir kültür yozlaşması.

Bu durum en çok da plaza dilinde gösteriyor kendini. Mis gibi Türkçe karşılığı olmasına rağmen yabancı kelimeler kullanmaya dair anlamsız bir eğilim var. Sosyal medyada da buna benzer rahatsız edici bir özentilik hakim.

8. "Ayıp, günah, yasak" kelimelerini dilinden düşürmeyen baskıcı bir toplumda yetişiyor olmak.

Bireysel olarak bu düşünce yapısını aşmış olsanız bile bir gün parkta, metroda, vapurda bir yobazın hışmına uğrayabilirsiniz.

9. Seksin tabu olarak görülmesinden dolayı bastırılmış cinsellikle yetişmek.

Bu yüzden de dengesiz durumlar ortaya çıkıyor ve ibre sürekli belli bir noktayı gösteriyor.

10. Üşengeçlik ve erteleme hastalığı.

"Pazartesi spora başlıyorum." (erteledi)
"Bu yaz 4-5 ülke görücem." (birkaç Ege sahili görmekle yetindi)

Genç neslin üzerine ölü toprağı atılmış gibi.

11. Kendini geliştirsen bile arkadaş çevresinin vasat olması.

"Hafta sonu Tolga Karaçelik'in Kelebekler filmine gidelim hadi" dediğinizde çoğu arkadaşınızdan "Sıkıcıdır şimdi o ya, çıkmadı mı Recep İvedik 6?" gibi bir cümle duyabilirsiniz. Ardından da "Boşver sinemayı. Gel kahveye gidek, okey atak.", "Halı saha yapak" gibi muhabbetler dönmeye başlar. Ve bir genç daha farkında olmadan körelir.

12. Hayat kalitesinin düşmesinde en önemli etkenlerden olan parasal sorunlar.

Zaten maaşlar yetersiz, üstüne bir de Türk vergi sistemiyle soyuluyoruz. Üniversite mezunu olsan bile iş bulmak kolay değil. Bulsan bile sağlık sektöründe uzun mesai saatleri, nöbetler nedeniyle intihar eden çalışanların haberlerini sık sık görüyoruz.

13. Belirsizliklerle dolu geleceğin yarattığı endişeler.

Türkiye'de her an ne olacağının bir garantisi olmadığı için bu endişeyi yaşamak âdettendir. 5 yıl sonrası için sağlıklı bir plan yapamıyorsun.

14. Toplumdaki kamplaşma geleneğinin zararlarına maruz kalmak.

Fikre saygı yok. "Sen onlardansın" düşüncesiyle 20 yıllık dostluklar kolayca bitebiliyor. Karşılıklı oturup birbirini incitmeden siyaset tartışmak mümkün değil artık.

15. Sorgulama bilinci olmadığı için biat etme kültürünün kurbanı olmak.

"O dediyse doğrudur" algısı var; merak edip araştırmak yok. Kukla bireylere dönüşmüş genç bir kitle yetişiyor.

16. Şekilden şekle sokulduğu için bir türlü yolunu bulamayan istikrarsız eğitim sistemi.

Sisteme ayak uydurmaya çalışırken beklenmedik anda sistem yeniden değiştirilir ve sıfırdan yeni bir adapte olma süreci başlar. Bu dengesizliği aşmayı başarıp kendini üniversiteye atabilenler arasındaki önemli bir kitle, maalesef "neresi tutarsa" kafasıyla bir bölüme yerleşmek zorunda kalır. Bu yüzden yetenekleri de körelir.

Türlü türlü zor şartlar nedeniyle eğitimlerine odaklanmaları da kolay olmaz. Devlet yurtları berbat haldedir, özel yurtlar ateş pahasıdır. Eve çıkmak istediğinizde öğrenciye kolay kolay daire kiralanmak istenmez, isteyenler de daha pahalıya vermek istediği için özellikle öğrenciye kiralamak ister.

Tabii bir de çeşit çeşit cemaatlerin ağına düşmeme çabası vardır. Buralara düşen öğrencilerin beyni örümcek ağlarıyla kaplanır, akılcı olmayan bireylere dönüştürülürler.

Yani eğitim sistemi bile kötü haldeyken bir de diğer engellerin haddi hesabı yoktur.

En acısı da, gençlerin önemli bir kısmı halinden memnun hissediyor, oysa "haşlanan kurbağa sendromu"na yakalandıklarının farkında değiller.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sercan-kilinc2

EĞİTİM

alp_er

1 tamamdır.

observer

Büyüyen sorunu hissediyordum ama Lise 1e giden gün boyu bilgisayar oyunu oynayan vurdumduymaz görünen kardeşim laf arasında en büyük korkusunun işsiz kalmak olduğunu söyleyince balyoz gibi inmişti. Lisanslı basketbol takımındaydı çocuk, şimdi ne kadar söylesek de oynamıyor. Listede 1-2 madde çok taraflı geldi ama gerisi o kadar doğru ki beğen butonuna basmaktan kendimi alamadım.

birinci-tekil-birey

Genç arkadaşlar : 1-Sorgulayın (Her şeyi) 2-Okuyun 3-kıt kanaat de olsa ailenizden ayrılın ve kendi çabanızla çözüm üretin. Okurken de çalışabilirsiniz. 4-En az bir müzik aleti öğrenin. 5-Çocuk sahibi olun (evlat da edinebilirsiniz) 6-Vaktinizi verimli kullanın. Zaman her şeye yetecektir. 7-Küçük şeylerle mutlu olmayı öğrenin. 8-İhtiyacınız olmayanı satın almayın. 9-Spor yapın (salonda değil. Yüzme, takım oyunları, tenis, bisiklet gibi) 10-Seyahat fırsatı çıkarsa mutlaka değerlendirin..... Not:Yazdıklarımın hepsini yaptım. Hiç bir zorunluluğum yokken ailemin yanından ayrıldığımda yaşım 19'du.

cherry-patates

Doğru ve? Çözüm olarak ne önerirsin mesela editör?! ARKADAŞ SORUNUN HERKES FARKINDA PEKİ SONRA?!

Görüş Bildir