Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Karanlık Dünyanın Geleceğini Kurtaracak Olan Gençlere Yol Göstermek İçin Çalışıp Didinen Yazar: İpek Ongun

621PAYLAŞIM

Kim bilir kaç insanın yüreğine dokundu bu kitaplar, kaç gencin hayatına yön verdi?

Bu içerikte Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü, İndigo dergisi ve Martı dergisi kaynak olarak kullanılmıştır.

7 Ocak 1942’de Ankara’da Sevim İpek Erden adıyla dünyaya gelmişti.

Elçilik çalışanı olan bir babayla edebiyat öğretmeni olan bir annenin kızıydı. Edebiyata olan ilgisi biraz da aileden geliyordu. İlkokulu Ankara Koleji'nde bitirdikten sonra eğitimine devam etmek için şehir değiştirdi. İstanbul’daki Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'ne giderek edebiyat eğitimi aldı. 

Burslu okuyacak kadar çalışkan bir öğrenciydi. Tarihe ve edebiyata aşıktı. Klasik müzik de bir diğer tutkusuydu. Ayrıca her zaman sosyoloji eğitimi almak içinde bir ukde olarak kalmıştı. İnsanların ve toplumun davranışlarına merakından dolayı bu bölüme merak ediyordu.

Üniversiteye gitmese de bir kez daha eğitimi için yaşadığı yeri değiştirerek New York'a yerleşti.

New York'ta tiyatro eleştirmenliği eğitimi aldı. ‘Time’ ve ‘Life’ gibi medyatik oluşumlarda yazma fırsatı yakaladı. Çocuk kitaplarına yönelen Ongun, sonraları oldukça popüler olacak olan ilk kitaplarını yazmaya başladı. Kendini en iyi gösterdiği ve ün kazandığı işse gençlik kitapları oldu.

Lise yıllarında, çok düşük ücretler karşılığında çeviriler yapmıştı, bu yüzden yayınevi kültürüne yabancı değildi.

O yıllar hakkında, “Ama ben, her öğrendiğimi kâr sayıyordum. Hatta bir arkadaşım, “Deli misin, bu paraya sabahlara kadar oturup çeviri yapılır mı? Ben hayatta yapmam”, diye beni vazgeçirmeye çalışmıştı. Ama sonunda ne oldu? Az paraya bakmadan devam ettim ve o çeviriler beni bugüne getirdi.” şeklinde bahsederek memnuniyetini ifade etmişti. 

Nilgün Himmetoğlu’nun onu yönlendirmeleri ve yüreklendirmeleriyle bu günlere gelmişti. Kendisi de yazar olmasını ona borçlu olduğunu daima dile getirmişti. Onu yazmaya iten şeyse, Alpaslan Ongun'la evliliğinden olan biricik kızları büyürken onların okuyabileceği tarzda kitap bulamıyor olmasıydı.

Çok idealist bir kadındı, ancak her zaman yazdıklarının okunup okunmayacağı konusunda tedirginlik yaşamıştı.

Gelişimi hakkında, “Şöyle ki, yaptığım bir çeviri, bir editörün dikkatini çekti, bana neden kendi kitabımı yazmadığımı sordu, beni yüreklendirdi ve böylece ben ilk kitabımı yazdım. Yine az paraydı ama yine çalışmaya ve yenilikler yapmaya gayret ettim. Çocuk kitabından gençlik yazınına geçtim, özellikle o zamanlar ‘gençlik yazını’ diye bir kavram bile yoktu. Sonra gençler için kişisel gelişim, yaşama kültürü konularında yazdım ve bugünlere geldik. diyerek gençlere onu örnek almalarını tavsiye ediyordu.

Gençleri oldukça iyi anladığı ve kendini onların yerine koyabildiği için bu kitapları kaleme almak onun için hiç de zor olmadı.

Onları yaşayabileceklerine karşı hazırlayan eserler verdi. Ebeveynlerin üstüne düşen görevi, bir noktada bu kitaplarla kendisi yapar hale geldi. Bilinçli bir nesil oluşması için çabalıyordu aslında. Sorgulayabilen, demokratik tutuma sahip, açık konuşmaktan çekinmeyen bir gençlik… İpek Ongun'un kitaplarının listesiyse şu şeklide;

 • Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor?

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 2: Ya Sen Olmasaydın

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 3: Günler Akıp Giderken

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 4: Hayat Devam Ediyor

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 5: Şimdi Düğün Zamanı

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 6: İşte Hayat

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 7: Adım Adım Hayata

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 8: Kendi Ayakları Üstünde

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 9: Arkadaşlar Arasında

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 10: __Taşlar Yerine Otururken

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 11:Yıllar sonra

 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri 12: Nerde kalmıştık

 • Afacanlar Çetesi

 • Kamp Arkadaşları

 • Mektup Arkadaşları

 • Yaş On Yedi

 • Yarım Elma Gönül Alma

 • Sabah Pırıltıları

 • Bir Pırıltıdır Yaşamak

 • Bu Hayat Sizin

 • Lütfen Beni Anla

 • Duyarlı Davranışlar

 • Mayanın Günlüğü 1- Haydi Tanışalım

 • Mayanın Günlüğü 3- İşte Benim Ailem

 • Mayanın Günlüğü 2- Güzel Bir Gün

 • Mayanın Günlüğü 4- Haydi Oyuna

Gittiği ülkelerde gençlere hitap edilen kitaplar görmüştü.

Ve Türkiye’de de bunun öncüsü olmaya karar vermişti. İpek Ongun, gençliğin bir insan hayatındaki en önemli dönem olduğunu düşünüyordu. Bireyin bu zaman diliminde doğru yönlendirilmesi gerektiğine inancı tamdı. Gençlere yol göstermek için yazmaya başladı.

Aynı zamanda Ayşe Kulin’le çok sıkı dostlardı. Ayşe Kulin’in geç yaşta başlayan yazarlık hayatı zaten bekledikleri bir şeydi ancak onunki herkese sürpriz olmuştu. Çocukluk yıllarında yazar olmak gibi bir hayali olsa da sonraları böyle bir ihtimal hiç aklına gelmemişti.

Özel okullarda okumuş, ancak kendi deyimiyle ‘snob’ bir tipe dönüşmemişti ve milliyetçi tutumunu daima korumuştu.

Üç kuşaktır kitapları sevilerek okunan yazar, eserlerini yazarken yurt içi ve yurt dışında araştırmalar yapmış ve pedagoglarla iletişim halinde kalmıştı. Yaptığı işi önemsemiş ve en iyi şekilde yapabilmek için hiçbir zahmetten kaçınmamıştı. Akıcı anlatımı ve gençlerin dilini yakalaması da bir diğeri avantajı olmuştu. Yazdığı kitaplarla da birçok önemli ödül kazandı.

Gelecekten en büyük beklentisinin sağlıklı bir ömür ve çabuk bir ölüm olduğunu söyleyen Ongun; son gününe kadar yazmak, insanlara destek olmak ve her anın tadını çıkarmak isteyen bir kadın.

Bu şekilde hayatını sürdüren başarılı yazar, tam da istediği şekilde hâlâ yazmayı sürdürüyor. 

Biz de kitaplarıyla büyüyen bir nesil olarak uzun yıllar daha kalemi elinden bırakmamasını diliyoruz... 🦋

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz. 🤗👇

Özgürlük Uğruna Yalnız Kalmayı Göze Alıp Daima Gerçeği Kovalayan Yazar: Ece Temelkuran - onedio.com
Özgürlük Uğruna Yalnız Kalmayı Göze Alıp Daima Gerçeği Kovalayan Yazar: Ece Temelkuran - onedio.com

👇

Doğanın Minnoş Bir Kedi Yavrusu Değil, Parçalanmış Zebra Gövdesi Olduğunu Gösteren Ürkütücü Kareler - onedio.com
Doğanın Minnoş Bir Kedi Yavrusu Değil, Parçalanmış Zebra Gövdesi Olduğunu Gösteren Ürkütücü Kareler - onedio.com

👇

Özgürlüğünü Kazanmak İçin Kendini Dipsiz Kuyulara Atarak Feleğin Çemberinden Geçmiş Bir Kadın Yazar: Ayşe Kulin - onedio.com
Özgürlüğünü Kazanmak İçin Kendini Dipsiz Kuyulara Atarak Feleğin Çemberinden Geçmiş Bir Kadın Yazar: Ayşe Kulin - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-armagan1

İpek Ongun benim de dahil olduğum üzere birkaç nesile okuma alışkanlığı kazandıran yazardır bu az buz bir şey değil.

devrim-elif-altin

Ipek Ongun guzel ulkemizin guzel yazarlarindan biridir kitaplarini hic okumamis biri icin genc kizlik susulu kitaplar gibi gozukebilir fakat kendisini orta okulda okumaya baslamis biri olarak soyluyorum Genc bir kiz, Olgun bir kadin, Bir anne olarak herseyi ulkedeki kadinin yerini gelenekleri erkekleri o kadar guzel sosyolojik bir bicimde sorguluyor ki sizi daha kucuk yasta bu sorgulamaya itiyor bence okumayanlarin cok sey kacirdigi bir yazar Benim de en sevdigim yazarlardan biri!

favilla

ya ben de çok ozenirdim bu kadının kitaplarındaki karakterlerin yaşadıklarına, ama sürükleyiciydi,güzeldi, hey gidi günler

janset-cataltug

Şu sitede Puşkin bu kadar övülmemiştir:)

busbusbus_13

İpek Ongun'u o kadar severim ki hala açıp okurum. Lisede tüm kitaplarını bir an önce bitirmek ve arkadaş grubunda hava atabilmek için derslerde bile okurduk. Bu yüzden ailelerimiz okula çağırılmıştı😂🌸

Görüş Bildir