Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özgürlük Uğruna Yalnız Kalmayı Göze Alıp Daima Gerçeği Kovalayan Yazar: Ece Temelkuran

43PAYLAŞIM

Araştırmak ve gerçekliği gün yüzüne çıkarmak için doğmuş bir kadın... 🦋

Bu içerikte İşte Kadınlar, bi' kafalar ve Yazar Tv kaynak olarak kullanılmıştır.

Hikâyesi, 22 Temmuz 1973'te İzmir'de başlamıştı.

İlkokulu ve liseyi İzmir'de okumuş 15 yaşında yani tam da çocukluktan ergenliğe geçiş yıllarında çok ağır bir hastalık geçirmişti. 4 ay kadar yatağa mahkûm yaşadı ve hastalığı tam olarak atlattığında 16 yaşındaydı. Şu an olduğu kişinin karakteri, tamamen bu hastalık dönemindeki psikolojisi neticesinde oluşmuştu.

Bu dönemin ondaki etkisini, "Ölüme bu şekilde çok yaklaşanlarda bir tür delilik olur derler. Ben de onunla kalktım yataktan. Hem boyum uzamış olarak hem de kafa hafif değişmiş olarak... O bende öyle, yani ondan sonra diğer insanların anlam verdiği birçok şeye anlam verememek duygusu daha ağırdı. Mülkiyet gibi, daha o muhafazakâr ahlaki değerler gibi, topluluk parçası olmak gibi..." şeklinde anlatmıştı bir röportajında.

Bornova Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1991'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi.

Hayatı boyunca hep yazı yazma ihtiyacı hissetmişti ve 16 yaşından itibaren dergilerde yazar olmuştu. 1993’te de medya sektörüne ilk adımını atarak 20 yıl sürecek olan muhabirlik ve köşe yazarlığı kariyerine başladı. Gazetecilik kariyerine 'Cumhuriyet Gazetesi'nde başlamış, ilk yazısıysa 'Patika dergisi'nde yayınlanmıştı.

1996'da 'Bütün Kadınların Kafası Karışıktır' adlı ilk kitabı yayınlandı.

Kadın hakları, siyasi tutuklu ve hükümlülerin hayatı gibi meselelerin üzerine araştırmalar yaptı. Almanya'da kadın hareketiyle ilgili bir çalışma yürüttü. Avukatlık ruhsatnamesini almasına rağmen bu mesleği rafa kaldırmayı tercih etmişti. 1996'da Metin Solmaz'la bir evlilik yaptı, ancak bu evlilik 1998'de sona erdi. 

Muhabirlik ve gazetecilik kariyeri devam ederken 1998'de mesleki izlenimlerine yer verdiği, 'Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri' kitabı yayınlandı. 2002'deyse 'İç Kitabı' ve 'Kıyı Kitabı' adlı kitapları yayınlandı. 'Dünya Sosyal Forumu'nu takip etmek için 2003'te Brezilya'ya, 2004'te Hindistan'a gitti.

Ülkemizdeki 'ölüm oruçları' gereken önemi kazanmazken o bu konuda bir şey yapılması için çaba göstermeye karar vermişti.

2004 yılı içerisinde yine mesleki izlenimleriyle yazdığı, 'İçeriden / Kıyıdan Konuşmalar' ve 'Dışarıdan / Kıyıdan Konuşmalar' kitapları yayınlandı. 

Venezüella'daki Sosyalist devrimi ve Arjantin'deki ekonomik kriz nedeniyle halkın ayaklanması üzerine yaptığı çalışmasını 2006'da 'Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita' adıyla kitap haline getirdi.

Bir süre 'Milliyet gazetesi'nde, 'Kıyıdan' adlı köşesinde yazdı.

Yine aynı yıl 'ölüm oruçları'yla alakalı olarak 'Ne Anlatayım Ben Sana!' adlı kitabı da basıldı. 2007'de Özgür Mumcu'yla evlendiler. 2007'deki Hrant Dink cinayetinin ardından, dostuna olan minnet duygusuyla yazdığı ve 'Ermeni Meselesi'ni masaya yatırdı ‘Ağrı’nın Derinliği' adlı kitabı 2008'de yayınlandı.

 2009'da Özgür Mumcu'yla ilişkilerini sonlandırdı. 2010'da 8 Şubat tarihinden itibaren 'Habertürk gazetesi'nde düzenli olarak yazmaya ve 17 Ekim itibariyle de 'Habertürk TV'de 'Kıyıdan' adlı programı sunmaya başladı. Yine 2010 yılı içerisinde 'Muz Sesleri' kitabı yayınlandı. 2011'de de 'İkinci Yarısı', 2012'de de 'Kayda Geçsin' kitabı çıktı.

4 Ocak 2012'de işten atılınca Tunus'a yerleşti ve kitap yazmaya kaldığı yerden devam etti.

2013'te 'Düğümlere Üfleyen Kadınlar', 2015'te 'Devir' adlı kitabı yayınladı. Kitapları birçok dile çevrildi. 'Penguen dergisi'nde de yazdı. 'The Guardian', 'The New York Times', 'Franktfurter Allgemeine Zeitung' gibi önemli gazete ve dergilerde makaleleri yer aldı. 

Konuşmacı olarak birçok önemli etkinliğin bir parçası oldu. Türkiye’yi anlattığı 'Çılgın ve Hüzünlü' kitabı 2015'te yayınlandı. Son olarak 'Bir Ülke Nasıl Kaybedilir?' kitabı 2019'da İngilizce olarak İngiltere'de yayınlandı.

Tüm hayatı boyunca Beyrut, Tunus, Paris gibi şehirlerde yaşadı.

Kitaplarından oluşan listeyi de sizinle paylaşmış olalım;

 • Bütün Kadınların Kafası Karışıktır (1996) 

 • Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri (1997) 

 • Kıyı Kitabı (2002) 

 • İç Kitabı (2002) 

 • Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar (2004) 

 • İçeriden Kıyıdan Konuşmalar (2005) 

 • Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita (2006) 

 • Ne Anlatayım Ben Sana! (2006)

 • Ağrının Derinliği (2008) 

 • Muz Sesleri (2010)

 • İkinci Yarısı (2011) 

 • Kayda Geçsin (2012) 

 • Düğümlere Üfleyen Kadınlar (2013)

 • Devir (2015) 

 • Türkiye: Çılgın ve Hüzünlü (2015) 

 • Olmayan Kuşlar Ansiklopedisi (2017)

 • Ülke Nasıl Kaybedilir? (2019)

Şimdilerde arada bir İstanbul'a gelse de hayatına Zagreb'de devam ediyor ve yazmayı sürdürüyor... ☀

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Kitaplarını çok beğeniyorum.

the-wizard

Bir insan neden Tunus'a yerleşir ki?

dunecka

Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita kitabı çok güzeldi.

Görüş Bildir