Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu İzmir Testini Geçebilecek misin?

 > 
14bPAYLAŞIM

Herkesin rahat bir nefes almak için uğradığı ya da uğramayı düşündüğü Ege'nin bir tanesi, İzmir! Bakalım herkesin bildiklerinin ötesinde sen ne kadar İzmir'e aşinasın?

1. Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım bakalım... İlk olarak, hangisi İzmir'le bütünleşmiş tatlılardan biri değildir?

Rokoko
Şambali
Peynir Helvası
Peşmelba

2. Kordon'da otururken denizden efil efil esen şey nedir peki?

3. Peki, İzmir'de ulaşımı sağlamak için hangisini kullanamazsınız?

4. İzmir'in mihenk taşlarından biri de olmazsa olmaz pastaneleri...Hangisi İzmir'in meşhur pastanelerinden biri değildir?

Reyhan Pastanesi
Sevinç Pastanesi
Özlem Pastanesi

5. Göztepe'nin yuvası neresidir?

6. kaf kaf kaf sin sin sin kafsin kafsin kaf, sesleri hangi taraftarlardan geliyordur peki?

Altay Spor Kulübü
Karşıyaka Spor Kulübü
İzmirspor

7. Turşu suyu, karadut ve döner denilince akla hemen onun adı gelir?

Kemeraltı
Kordon
İnciraltı

8. İzmir'le bütünleşmiş bir diğer yer olan Fuar'ın acaba kaç tane kapısı vardır?

9. Gevrek, çiğdem İzmirli olmasak da hepimizin bildiği şeyler, peki, aşağıdakilerden hangisi İzmir'e özgü deyişlerden biri değildir?

Sen tam bir İzmir sevdalısısın!

İzmir senin içine işlemiş! O sıcacık havasına, insanına vurulmuşsun. Bu şehire aşık olmuş, bu şehirle aşık olmuşsun. Her köşesinde hayatından bir şeyler var adeta. Ne diğer büyük şehirler gibi telaşların ne bunalmışlığın var. Başına gelebilecek en güzel şeydir İzmirli olmak, Kordon'da oturup Karşıyaka'nın ışıl ışıl manzarasını izleyip ardından Kemeraltı'nda akla hayale gelmeyecek şeylerin satıldığı çarşıda kendini kaybetmektir. Huzurun içinde doğmak gibi, yadırganmadan kendin olabildiğin nadir yerlerden biridir. Bunları bilirsin, o yüzden en güzel şeydir ''İzmir benim şehrim'' diyebilmek..

Sen İzmir'in Muhtarısın!

İzmir'in yeri hep ayrı olmuş senin için. Zaman zaman çok içinde yaşamışsın bu güzel kentin her yerini bilir, her köşesini bize anlatırsın, ona hiç şüphe yok ama bazı ayrıntılara uzak kalmışsın ya da hatıralar yavaş yavaş yerini başka bir yere bırakıyordur bilemeyiz. Diyebiliriz ki en güzel günerinin başkenti burası, ne mutlu sana!

Sen tam bir İzmir cahilisin!

İzmir'e hoşgeldin! Umarım burayı gezip öğreneceğin çok şey vardır..Sıcak insanlarından, güzel kızlarından, lezzetli yemeklerinden, balığından midyesinden bulacağın bir sürü şey var. İzmir'i çok bilmiyor olabilirsin ama bu demek ki önünde keşfedeceğin çok ama çok güzel bir kent var senin, seni kıskanmadık desek yalan olur hatta. Hemen atla ve gel bu şehire, zaten burdayım diyorsan da vakit kaybetmeden kendini sokaklara at, pişman olmayacaksın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan360

İzmir'e bir ay önce sınav dolayısıyla hayatımda ilk defa gittim 4 gün boyunca gezilmesi gereken çoğu yeri gezdim ve test sonucu 'Sen tam bir İzmir sevdalısısın!' diye gidiyor.4 günde İzmir'i İzmirlilerden daha iyi öğrenmişim vay be :)

nagehandl

Sen tam bir İzmir sevdalısısın! İzmir senin içine işlemiş! O sıcacık havasına, insanına vurulmuşsun. Bu şehire aşık olmuş, bu şehirle aşık olmuşsun. Her köşesinde hayatından bir şeyler var adeta. Ne diğer büyük şehirler gibi telaşların ne bunalmışlığın var. Başına gelebilecek en güzel şeydir İzmirli olmak, Kordon'da oturup Karşıyaka'nın ışıl ışıl manzarasını izleyip ardından Kemeraltı'nda akla hayale gelmeyecek şeylerin satıldığı çarşıda kendini kaybetmektir. Huzurun içinde doğmak gibi, yadırganmadan kendin olabildiğin nadir yerlerden biridir. Bunları bilirsin, o yüzden en güzel şeydir ''İzmir benim şehrim'' diyebilmek.. Ee İzmirliyiz olacak tabi o kadar :))

arda-somay

hayatımının tamamı bu şehirde geçti, geçiyor o kadar yerinde bulundum daha bir kere bir mekanda ne rokoko gördüm, ne peşmelba, ne de peynir helvası...

aslihanbora

sen tam bir izmir sevdalısın tabi canım izmirli olan kim

gurkan_arslan

bu testle beraber memleketimi ne kadar özlediğim aklıma geldi

Görüş Bildir